3. augusta 2019

Solárne matky absolvujú tréning, vďaka ktorému prinášajú do dedín elektrinu

Solárna energia sa teší čoraz väčšej obľube. Od okružného letu experimentálneho lietadla Solar Impulse po solárne panely Elona Muska. Slnko prináša mnoho inovácií. Aj keď sú tieto high-tech projekty príkladmi pre čistejšiu planétu, tak sa ešte stále urobilo len veľmi málo pre riešenie každodenných problémov s energetickou neefektívnosťou. 

Po celom svete žije dokopy 1,1 miliardy ľudí bez elektrickej energie. To znamená, že keď zapadne slnko, tak nemôžu pracovať a nieto sa ešte učiť. Ešte horšie však je, že vo svojich domovoch často používajú petrolejové lampy, ktoré spôsobujú vysoké úrovne znečistenia ovzdušia.

Vzal si ročný sabbatical. Teraz behá po svete a za každý odbehnutý kilometer prispieva na charitu

Obzvlášť ohrozené sú ženy, ktoré pri varení trpia pre inhaláciu dymu. Barefoot College v Indii pracuje na programe, v ktorom odborníci školia väčšinou negramotné ženy, aby sa stali solárnymi inžinierkami. Do svojich dedín teda prinášajú energiu a svetlo.

I takéto vizuálne pomôcky majú ženy počas kurzu k dispozícii. Foto: Forbes.com/Barefoot College

V priebehu šiestich mesiacov sa tieto „solárne matky“ naučia postaviť, nainštalovať a udržiavať solárne panely a batérie, ktoré dokážu poskytnúť obnoviteľný zdroj energie ich komunitám. Keďže väčšina týchto žien je negramotná, v programe využívajú väčšinou vizuálne učebné nástroje, napríklad farebné obrázky a príručky.

Prešiel svet na motorke za dvesto eur. Hrozili mu zbraňou a bojoval s maláriou

„Okrem výučby ženských inžinierskych zručností s nimi pracujeme na ašpiráciách a dôvere tým, že ich učíme tiež mäkké zručnosti,“ hovorí Sue Stevenson, riaditeľka strategických partnerstiev a medzinárodného rozvoja na Barefoot College. „Chceme posilniť sociálnu i ekonomickú situáciu týchto žien.“

Akonáhle sa matky vrátia do svojich dedín, stanú sa doslova zdrojom energie. Rovnako sa z nich ale stanú i silné osobnosti v rámci komunít. „V mojej dedine je 68 domácností. Všetky panely a svetlá pre tieto domy som nainštalovala ja,“ vraví Florentina Choc, solárna matka pôvodom z Belize. „Hneď, keď som priniesla svetlo do svojej komunity, som to videla. V dedine sa niečo zmenilo, bolo to iné, ako keď sme zostali v tme. Teraz má moja dedina svetlo.“

Program má školiace strediská v Indii, Zanzibare, Burkine Faso a na Madagaskare. Niekoľko ďalších sa pripravuje v Libérii, Guatemale, Senegale a na Fidži. Od roku 2016 advokátska firma Hogan Lovells pomáhala Barefoot College s bezplatnými právnymi službami pri otváraní štyroch nových školiacich stredísk v Afrike. Vďaka tomu získal program 400-tisíc amerických dolárov v daroch od klientov a zamestnancov na financovanie časti tejto iniciatívy.

Barefoot College, ktorá má svoje sídlo v Indii, získava finančné prostriedky od rôznych vlád, bánk, organizácií a nadácií. Každá solárna matka stojí za elektrifikáciou v priemere pre 50 domácností vo svojej dedine.

Táto iniciatíva sa snaží dosiahnuť niekoľko cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, napríklad: „Žiadna chudoba“, „Rodová rovnosť“ a „Dostupná a čistá energia.“ Slnko síce podľa gréckej mytológie spálilo krídla Ikarusa, no dnes poháňa množstvo domácností.

Prispievateľka Bérénice Magistretti píše pre Forbes.com o technologickej oblasti. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk