3. augusta 2019

Solárna energia sa teší čoraz väčšej obľube. Od okružného letu experimentálneho lietadla Solar Impulse po solárne panely Elona Muska. Slnko prináša mnoho inovácií. Aj keď sú tieto high-tech projekty príkladmi pre čistejšiu planétu, tak sa ešte stále urobilo len veľmi málo pre riešenie každodenných problémov s energetickou neefektívnosťou. 

Po celom svete žije dokopy 1,1 miliardy ľudí bez elektrickej energie. To znamená, že keď zapadne slnko, tak nemôžu pracovať a nieto sa ešte učiť. Ešte horšie však je, že vo svojich domovoch často používajú petrolejové lampy, ktoré spôsobujú vysoké úrovne znečistenia ovzdušia.

Vzal si ročný sabbatical. Teraz behá po svete a za každý odbehnutý kilometer prispieva na charitu

Obzvlášť ohrozené sú ženy, ktoré pri varení trpia pre inhaláciu dymu. Barefoot College v Indii pracuje na programe, v ktorom odborníci školia väčšinou negramotné ženy, aby sa stali solárnymi inžinierkami. Do svojich dedín teda prinášajú energiu a svetlo.

I takéto vizuálne pomôcky majú ženy počas kurzu k dispozícii. Foto: Forbes.com/Barefoot College

V priebehu šiestich mesiacov sa tieto „solárne matky“ naučia postaviť, nainštalovať a udržiavať solárne panely a batérie, ktoré dokážu poskytnúť obnoviteľný zdroj energie ich komunitám. Keďže väčšina týchto žien je negramotná, v programe využívajú väčšinou vizuálne učebné nástroje, napríklad farebné obrázky a príručky.

Prešiel svet na motorke za dvesto eur. Hrozili mu zbraňou a bojoval s maláriou

„Okrem výučby ženských inžinierskych zručností s nimi pracujeme na ašpiráciách a dôvere tým, že ich učíme tiež mäkké zručnosti,“ hovorí Sue Stevenson, riaditeľka strategických partnerstiev a medzinárodného rozvoja na Barefoot College. „Chceme posilniť sociálnu i ekonomickú situáciu týchto žien.“

Akonáhle sa matky vrátia do svojich dedín, stanú sa doslova zdrojom energie. Rovnako sa z nich ale stanú i silné osobnosti v rámci komunít. „V mojej dedine je 68 domácností. Všetky panely a svetlá pre tieto domy som nainštalovala ja,“ vraví Florentina Choc, solárna matka pôvodom z Belize. „Hneď, keď som priniesla svetlo do svojej komunity, som to videla. V dedine sa niečo zmenilo, bolo to iné, ako keď sme zostali v tme. Teraz má moja dedina svetlo.“

Program má školiace strediská v Indii, Zanzibare, Burkine Faso a na Madagaskare. Niekoľko ďalších sa pripravuje v Libérii, Guatemale, Senegale a na Fidži. Od roku 2016 advokátska firma Hogan Lovells pomáhala Barefoot College s bezplatnými právnymi službami pri otváraní štyroch nových školiacich stredísk v Afrike. Vďaka tomu získal program 400-tisíc amerických dolárov v daroch od klientov a zamestnancov na financovanie časti tejto iniciatívy.

Barefoot College, ktorá má svoje sídlo v Indii, získava finančné prostriedky od rôznych vlád, bánk, organizácií a nadácií. Každá solárna matka stojí za elektrifikáciou v priemere pre 50 domácností vo svojej dedine.

Táto iniciatíva sa snaží dosiahnuť niekoľko cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, napríklad: „Žiadna chudoba“, „Rodová rovnosť“ a „Dostupná a čistá energia.“ Slnko síce podľa gréckej mytológie spálilo krídla Ikarusa, no dnes poháňa množstvo domácností.

Prispievateľka Bérénice Magistretti píše pre Forbes.com o technologickej oblasti. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk