30. mája 2018

Ak máte pocit, že vaša kariéra stagnuje, možno je pravý čas vyhľadať kouča. Kým mentor má viac skúseností a radí vám, čo urobiť, kouč vám pomáha nájsť vlastné riešenia, získať nadhľad a novú motiváciu.

Ľudí väčšinou privedie ku koučovi téma, s ktorou potrebujú pohnúť. Počas koučovacieho procesu, ktorý trvá obyčajne niekoľko mesiacov, sa z tejto témy vytvorí cieľ, ale súčasťou úvodného rozhovoru býva aj zmapovanie všetkých oblastí života a vyhľadanie tých oblastí, v ktorých by chcel človek zmenu. „Niektorí klienti sa ale sústredia výlučne na oblasť, s ktorou prišli. Nie je prácou kouča, aby ich presviedčal, alebo tlačil k ďalším témam,“ vysvetľuje Zora Inka Grohoľová, profesionálna koučka a členka International Coach Federation.

Toto je 5 tipov, ako vám môže pomôcť profesionálny koučing:

Odvážite sa robiť veci po svojom

Čo chcem? Čo sú moje vlastné ciele a do čoho ma tlačia iní? Kvalitný koučovací rozhovor vám pomôže určiť si ciele a vytvoriť vízie, v ktorých budete cítiť: Toto som ja. Aj v korporátnych cieľoch si človek musí nájsť “to svoje”, aby robil veci s radosťou. Grohoľová zmenu vysvetľuje na príklade klienta, ktorý povedal, že doteraz ho práca bavila, ale teraz sa do nej znova teší.

Reklama

6 rád, ako si správne vybrať oblečenie na pohovor

Zlepšením komunikácie si zjednodušíte život

Koučing vás naučí povedať presne, čo chcete (nie čo nechcete) a tým pádom formulovať vaše požiadavky priamo, pozitívne a efektívne. Aj obávaná spätná väzba sa dá povedať bez kritizovania, takže prinesie oveľa väčší efekt.

Dôležité rozhodnutia urobíte ľahšie

Ľudia, ktorí vyhľadajú spoluprácu s koučom, často zažívajú pocit “lonely on the peak”- osamelosť víťazov. Človek, ktorý sa dostane na určitú úroveň, sa už v podstate nemá s kým poradiť. Kouč neradí v pravom zmysle slova, ale cielenými technikami vás udrží v téme, pomôže vám premyslieť alternatívy aj katastrofické scenáre a v pokoji urobiť vlastné rozhodnutia.

Naučte sa hovoriť nie. Slovíčko, ktoré vám pomôže v práci aj v živote

Správne si určíte ciele

Dobre formulovaný cieľ je viac než nápad. Kouč vám vie pomôcť uchopiť nápady, vytvoriť vízie a dať im rámec aj termín. Správne určený cieľ je taký motivujúci, že je zárukou splnenia.

Zbavíte sa prokrastinácie

Odkladáte chronicky úlohy, do ktorých sa vám nechce? Dobrý kouč má techniky, ako tieto úlohy prenastaviť tak, že sa doslova tešíte na to, ako ich konečne splníte.

Titulná fotka: Pexels