24. mája 2018

Správny výber oblečenia nám pomáha navodiť pocit istoty, pohodlia a sebavedomia. Ak veľmi dobre spracovaný životopis neladí s vaším zovňajškom, môžete na pracovnom pohovore dostať podvedomé mínusové body, ktoré zohrajú pri rozhodovaní o vašom prijatí veľkú úlohu. Na čo myslieť pri výbere oblečenia na pohovor, nám poradila imidž koučka Andrea Ziegler.

Zlaďte sa s firmou

Je veľmi dôležité si uvedomiť, kam idete na pohovor. Predpripravte sa a naštudujte si niečo o firme, pracovnej pozícii, dresscode a o tom, s kým sa stretávate. Prispôsobte sa tomu, či ide o formálnu alebo neformálnu pozíciu, aby ste aj vďaka oblečeniu pôsobili dôveryhodne a dostatočne odborne.

Keď o pol šiestej nestačí. Ľudia skúšajú extrémne skoré ranné vstávanie

Oblečenie si vyskúšajte večer vopred

Reklama

Získate tak pocit väčšieho pokoja. Zistíte, v akom stave je odev, či nie je pokrčený a stihnete ho vyžehliť alebo vybrať iný. Ráno môže vzniknúť nečakaný zhon a stres, čo je potom cítiť aj na pohovore. Prípadne si pozrite aj alternatívu pre horšie počasie.

Zvoľte správny odtieň

Priložte si látku pred zrkadlom k vašej tvári a pozorujte. Priateľské farby splynú s vašou pokožkou. V tých menej priateľských môžete pôsobiť unavene a nezdravo. Pri formálnejšom dress code sa vyhýbajte čiernej farbe, vytvára prirodzený odstup. Ak chcete uspieť, chcete byť skôr otvorení, priateľskí a príjemní. Neodporúča sa ani červená. Hoci je to farba vášne, môže pôsobiť agresívne. Vhodné sú odtiene šedej a modrej. Tmavomodrá je výborná v tom, že vzbudzuje rešpekt, ale zároveň je priateľskejšia.

Dĺžka sukne a dobre padnúci oblek

Myslite na to, že oblečenie pomáha korigovať nedostatky. Andrea Ziegler ženám neodporúča odhalené ramená ani nohy. Ak máte šaty bez rukávov, prehoďte cez ne sako alebo bolerko a nedostatky nôh zaodejte do pančúch. Za ideálnu dĺžku sukne v konzervatívnejšom sektore považuje dĺžku ku kolenám: „Aj Coco Chanel raz povedala, že máloktorá žena si môže dovoliť ukazovať kolená. Dĺžka okolo kolien je zároveň aj estetická a vkusná. Možno by som volila jemnú áčkovú formu, je to univerzálny strih, pristane to dámam, ktoré sú skôr typ Venuša a zjemnia tak boky. Čím viac obtiahnuté oblečenie si dáte na seba, tým viac zvýrazníte nepomer medzi proporciami tela. Pre mužov by som na pohovor do konzervatívneho prostredia volila oblek. Myslite na to, že sako by malo sedieť na ramenách a nemalo by mať príliš dlhé rukávy. Netreba zabúdať na to, že bez povolenia prísediacich by si ho muž nemal dávať dole.“

Kvalitný oblek je základ. Štyri tipy, ako si vybrať ten správny

Materiál, materiál, materiál

Prírodné materiály sú fajn, ale myslite na to, že napríklad bavlna sa krčí. Ideálnou voľbou na pohovor sú prímesy, a teda skladba z viacerých materiálov. Sú príjemné na dotyk a zároveň nemusíte myslieť na to, ako bude blúzka vyzerať po ceste v MHD alebo vystúpení z auta.

Vyhýbajte sa denimu, tenisky už nie sú prešľap

Dnes sa dá vytvoriť neformálne oblečenie aj bez toho, aby ste nutne siahli po rifliach. Aj v prípade, že ide o menej formálny pohovor. „Ak ide o výnimočnú udalosť, akou pracovný pohovor je, vaše oblečenie by to malo dokazovať. Preukážete tak aj svojím zovňajškom, že vám na tom záleží a druhá strana to ocení. U pánov si viem predstaviť kombináciu látkových nohavíc so športovým sakom, polo tričko alebo košeľu. U žien by som zvolila šaty, stále je to formálnejšia príležitosť. Amnestiu v poslednej dobe získali tenisky. Už sa nepovažujú za čisto športovú obuv. Sú moderné, dizajnové a môžete si ich už obuť aj na významnejšiu príležitosť,“ vysvetľuje Andrea Ziegler.