20. mája 2020

O benefitoch priestorov, ktoré sú zaplnené zelenými rastlinami, sa toho popísalo už mnoho. Od klasických črepníkových fikusov či fialiek sme sa už posunuli o úroveň vyššie. Rastlina nemusí zdobiť už len okenné parapety, pokojne môže visieť na stene či plávať v akváriu na pracovnom stole. 

Napriek tomu, že izolácia sa zrejme čoskoro skončí, isto sa mnohí z nás zamysleli, v akom prostredí trávime najviac času. Vieme síce, že rastliny sú potrebné pre dobrú atmosféru v miestnosti, no ako dať rastlinám vo svojom živote zelenú, keď nám uhynie napríklad aj taký kaktus?

28-karátový diamant smeruje do online aukcie.
Podľa Christie’s by sa mohol predať za dva milióny dolárov

V súčasnosti sa hitom stali takzvané bezúdržbové stabilizované rastliny, ako napríklad machy a lišajníky, z ktorých sa vyrábajú rôzne dekoratívne predmety, krajinky, obrazy či celé steny. Kúsky prírody do obývačiek či kancelárií prenáša aj firma Lukáša Fertaľa Flukoland.

Trendy sa menia, vzduch čistia stále

„Ľudia, ktorí trávia veľa času v uzatvorených priestoroch, nachádzajú v prírodných veciach istý pokoj a radosť, ktorú človek môže pocitovať, keď je v prírode,“ vysvetľuje Lukáš to, prečo sú jeho produkty populárne. Navyše ľudia, ktorí pracujú v zelenom prostredí, sú výkonnejší a koncentrovanejší. Rastliny podľa niektorých prieskumov nielenže čistia ovzdušie, ale aj blokujú negatívne účinky elektrosmogu a znižujú prašnosť vo vzduchu.

Namiesto tradičného obrazu môžete mať na stene aj mach. Foto: Flukoland

Tak ako sú pri „bežných rastlinách“raz v móde sukulenty, inokedy zasa monstery či retro svokrine jazyky, vlny popularity zažívajú aj netradičné typy zelene. Vývoj podľa Lukáša závisí napríklad od toho, čo sa práve propaguje v televíznych reláciách. „Ak tam ľudia videli riasogule, chceli nakupovať riasogule. Napríklad teraz pozorujem zvýšený záujem o machové obrazy,“ vysvetľuje Lukáš.

Umenie vs. korona: Zberatelia sú tu aj v ťažkých časoch,
umenie sa preklápa do online priestoru

Podľa neho sa riasogule nazývajú aj „domácimi miláčikmi“ preto, že majú milý vzhľad, sú príjemné na dotyk a najmä veľmi nenáročné na starostlivosť. Odborníci riasoguliam odporúčajú vymieňať vodu raz za týždeň a môžete ich mať položené napríklad na kancelárskom stolíku v malom akváriu aj v prípade, že do firmy chodíte len sporadicky. Aby si zachovali svoj tvar, stačí ich pred výmenou vody jemne pogúľať v dlaniach. Táto rastlinka k nám prišla z Japonska a mnohí si ju mýlia s machom, no v skutočnosti ide o riasy stočené do tvaru gule.

Príbeh v skle

A aj keď riasogule stále zdobia kancelárie či obývačky mnohých ľudí, z vrcholu rebríčka popularity netradičných rastlín ich pomaly, ale isto, vytláčajú už spomínané machy.

riasogule mach
Príbeh zobrazený na machu závisí od fantázie zákazníka. Foto: Flukoland

Okrem vyrezávaných obrazcov rôzneho druhu či celoplošných stien je teraz obľúbenou machovou alternatívou malá krajinka z tejto rastlinky. Minikrajinky môžu mať rôznu podobu či veľkosť, obsahovať môžu postavičky, domčeky, čokoľvek, o čo má zákazník záujem.

„Ak krajinky vyrábame na nejakú predajnú akciu, robíme ich v štýle, ktorý čo najviac kopíruje prírodu. Vtedy výroba krajinky trvá približne 30 – 60 minút. Ak robíme krajinku na mieru pre zákazníka, môže celý proces trvať aj pár hodín, keďže vytvárame mini príbeh podľa jeho predstáv s postavičkami či inými detailami, ktoré dotvoria jeho príbeh v skle,“ opisuje Lukáš.

S myšlienkou vytvárania diel z rastlín a machov sa začal Lukáš pohrávať ešte v roku 2014, nápad sa mu podarilo zhmotniť o rok neskôr. Základná idea spočívala v prenesení kúsku prírody k ľuďom, na stoly v kanceláriách, ale aj ako ozdoby v príbytkoch. Dnes sa už jeho portfólio rozšírilo aj o rôzne drevené umelecké diela, a ako sám hovorí, s rastom sociálnych sietí sa rozšírila aj konkurencia. Napriek tomu sa mu svoje produkty podarilo dostať aj do zahraničia a dnes majú majiteľov v USA, Kanade, Francúzsku či Dánsku.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?