20. júla 2020

Pracovný portál Profesia.sk zaznamenal počas prvého polroka najmenej pracovných ponúk za posledných šesť rokov. Pokles nastal v každom kraji na Slovensku. Len v siedmich okresoch počet ponúk medziročne stúpol. 

Celkovo evidoval pracovný portál 91 369 ponúk, v roku 2015 to bolo 98 288 ponúk. „V porovnaní s predošlými obdobiami ide v tomto polroku o najnižšie číslo za posledných šesť rokov. Menej ponúk za prvý polrok sme evidovali ešte v roku 2014. Vtedy zamestnávatelia uverejnili 76 110 pracovných inzerátov,“ priblížila Profesia.sk.

Málo ponúk, veľa uchádzačov

Zamestnávatelia hľadali nových ľudí najčastejšie na pozície ako administratívny pracovník, predavač, operátor výroby, obchodný zástupca, skladník či pokladník.

Počet pracovných ponúk je menší, o prácu sa však uchádza viac ľudí. Kým počas prvého polroka minulého roka zareagovalo na jednu ponuku práce zhruba 17 uchádzačov, v súčasnosti (počas prvého polroka) na jeden inzerát na Profesia.sk zareagovalo viac ako 27 uchádzačov.

Čo si o pracovnom trhu zajtrajška mysleli experti minulý rok…

Aktuálne čísla reagujúcich ľudí sú najvyššie za posledných šesť rokov. Slováci hľadali od januára do konca júna prácu najčastejšie na pozíciách referenta vo verejnej správe, kuriéra, promotéra, recepčnej, sekretárky, office managera, vrátnika.

Pracovný portál eviduje aj miesta s vyšším počtom pracovných ponúk ako v roku 2019. Týka sa to najmä okresov s nižším počtom ponúk. Takýmto prípadom je napríklad Snina. Portál tu vlani počas prvého polroka evidoval 31 inzerátov. Tento rok bol počet ponúk dvojnásobný. Výraznejší rast ponúk bol aj v okrese Košice-okolie, kde počet stúpol o 29 % a v Rožňave, kde ponuka narástla o pätinu.

Dlhodobo nezamestnaný na pohovore: netreba klamať, treba dať zmysel pauze

Naopak, ponuka pracovných miest sa najviac zúžila v Sobranciach. Vlani v prvom polroku bolo v okrese celkovo 54 ponúk, tento rok prišlo iba o 18 inzerátov. Podobný pokles zaznamenala Profesia aj v Turčianskych Tepliciach, kde poklesol počet ponúk o 63 percent. Množstvo pracovných príležitostí kleslo výrazne aj v Námestove, Ilave, Trebišove, Púchove či v Gelnici.

Spomedzi krajských miest klesol počet ponúk najvýraznejšie v Trnave. Na Profesia.sk bolo vlani za prvý polrok 4 015 ponúk, čo predstavuje prepad o 45 percent. Spomedzi krajských miest druhý najvyšší prepad zaznamenali v Nitre. Ponuka práce tu klesla o 41 percent.

Najvyšší počet pracovných ponúk je už tradične v Bratislave. Zamestnávatelia tu uverejnili 33 054 ponúk, pričom medziročne ponuka klesla o 35 percent. Na druhom mieste skončili s výrazným odstupom Košice. Firmy tu uverejnili 5 459 pracovných inzerátov, teda o štvrtinu menej ako vlani.

Najmenej ponúk evidoval portál Profesia.sk v Medzilaborciach. Bolo ich päť. Nasleduje Poltár s 12 ponukami a okres Stropkov so 17 ponukami.

Počet nezamestnaných stúpal

Štatistiky priniesol nielen portál Profesia.sk. Ako totiž vyplýva z najnovších údajov zverejnených Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny, miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júni dosiahla 7,40 %. Medzimesačne vzrástla o 0,20 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne sa zvýšila o 2,43 bodu.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie v júni dosiahol 203 586 osôb. Medzimesačne vzrástol o 2,69 bodu, medziročne vzrástol o 66 960 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v šiestom mesiaci tohto roka 8,20 percenta. Medzimesačne vzrástla o 0,24 bodu, medziročne stúpla o 2,16 bodu.

Úrady práce evidovali celkovo 225 508 ľudí bez práce, čo je v porovnaní s májom 2020 o 6 349 osôb viac. V porovnaní s májom, keď vzrástol počet nezamestnaných o 14 679 ľudí, je to pokles tempa rastu o 8 330 osôb.

V júni sa už do evidencie prihlásilo aj 4 713 absolventov vysokých škôl, ktorí ukončili vysokoškolské štúdium v tomto roku. Najviac sa ich evidovalo na úradoch práce v Prešove, a to 402, v Košiciach 373, v Bardejove 225 a v Nitre 217.

Podľa odboru vzdelania pribudlo najviac evidovaných absolventov z ekonomických vied, konkrétne 735, lekárskych vied, ktorých bolo 514, absolventov nelekárskych zdravotníckych vied bolo 419 a absolventov pedagogických vied bolo 331.

Po troch mesiacoch evidujú úrady práce nárast voľných pracovných miest. Ku koncu júna ich bolo 68 045, čo predstavuje medzimesačný nárast o 95 miest. Najviac voľných pozícií bolo v Bratislavskom kraji, a to 21 359, najmenej v Prešovskom kraji – 3 998.

Celkovo bolo v júni z evidencie vyradených 16 956 uchádzačov o zamestnanie, 13 986 sa umiestnilo na trhu práce, pre nespoluprácu odišlo 63 osôb, ďalších 2 907 bolo vyradených z iných dôvodov, napríklad starostlivosti o dieťa do 10 rokov, starostlivosti o blízku osobu, či odchodu do členského štátu Európskej únie a cudziny na dlhšie ako 15 dní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?