14. decembra 2021

Herec Keanu Reeves opäť potvrdil, že nie je typickou hollywoodskou celebritou. Zatiaľ čo mnohí jeho kolegovia chvália technológiu NFT (a niektorí na nej aj zarábajú), hviezda Matrixu na ňu reagovala záchvatom smiechu.

V nedávnom rozhovore pre The Verge dostali spolu s Carrie-Anne Moss otázku, čo hovoria na veľký úspech NFT k filmu The Matrix Resurrections, v ktorom účinkujú. Záujem kupujúcich bol taký veľký, že dočasne skolabovala webová stránka, na ktorej ich ponúkali.

Reeves sa však nedokázal ovládnuť – jeho odpoveďou bol výbuch smiechu už pri samotnej zmienke o NFT a predstave digitálneho nedostatku. A nebolo to len zdvorilé zachichotanie – inokedy zdržanlivá hviezda sa po odpovedi netypicky hlasno zasmiala: „Dajú sa ľahko reprodukovať.“

Milióny za digitálne „nič“

Pre tých, ktorí zostali v blaženej nevedomosti o existencii NFT: skratka znamená „nezastupiteľný token“ (non-fungible token) a je to v podstate doklad o digitálnom vlastníctve, ktorý sa nedá replikovať a funguje v rámci blockchainu Ethereum. V súčasnosti sa táto technológia používa na predaj tweetov, gifov a digitálnych umeleckých diel, niekedy za obrovské sumy peňazí.

Vtipom, ktorý u Reevesa vyvolal záchvat smiechu, je fakt, že ide o umelý nedostatok, ktorý je v rozpore so samotným étosom internetu; jednoduchým kliknutím pravým tlačidlom myši na NFT sa obrázok uloží a digitálny certifikát sa považuje za autentický a hodnotný len preto, že sa množstvo investorov rozhodlo, že by to tak malo byť.

Úprimne povedané, ak si myslíte, že tomuto fenoménu nerozumiete, pravdepodobne mu rozumiete veľmi dobre.

Ale vplyv NFT na životné prostredie nie je na smiech; overovací proces za každým NFT si vyžaduje obrovské množstvo energie a vzhľadom na to, že infraštruktúra kryptomien sa väčšinou spolieha na fosílne palivá, táto móda prišla v najhoršom možnom čase.

Celebrity túto módu nadšene podporujú

NFT a väčšina kryptomien v podstate len prilieva benzín na našu horiacu planétu v záujme digitálneho „vlastníctva“, ktoré len hŕstka ľudí skutočne uznáva ako legitímne. Úprimne, nemôžem sa dočkať, kedy poviem svojim vnúčatám, že tvárou v tvár environmentálnej apokalypse sme agresívne zrýchlili spotrebu fosílnych palív a predávali mačacie gify dôverčivým technickým bratom.

Preto je neskutočne osviežujúce vidieť Reevesa reagovať tak úprimne – väčšina celebrít prijala túto technológiu s alarmujúcim nadšením; Snoop Dogg, William Shatner, Doja Cat, Tony Hawk, Eminem a Grimes podporili NFT.

Reese Witherspoon sa dokonca pokúsila dať tomuto módnemu úletu pseudofeministický nádych (pretože rovnosť znamená, že aj ženy by sa mali zúčastňovať pyramídových hier!).

Možno práve preto zostáva Keanu Reeves miláčikom mnohých z nás; napriek tomu, že je neuveriteľne slávny a všeobecne obdivovaný, stále sa zdá, že je realistom – tento muž ešte nevstúpil do Matrixu.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com, jeho autorom je prispievateľ Forbesu .

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?