Riešite počas pandémie nového koronavírusu otázku, čomu by ste sa vlastne mohli venovať? Možno v rámci oddychu čítate knihy, pozeráte filmy alebo seriály či hráte s blízkymi spoločenské hry. Čo tak skúsiť aj nejaké zmysluplné kreatívne činnosti, ktoré sú navyše zero waste a prispievajú k trvalej udržateľnosti?
Aj počas tohto obdobia platí, že môžete dať veciam druhú šancu. Práve o tom je upcyklácia, pri ktorej sa zo starých vecí vyrobia nové v snahe čo najmenej zaťažovať našu planétu. Preto sme oslovili tri odborníčky na upcykláciu, ktoré poradia, čo všetko si v týchto dňoch môžete doma sami vyrobiť.
Romana Elischerová (blogerka)
Rúška zo zostatkových materiálov
Práve rúška sa aktuálne šijú naprieč celým Slovenskom v mnohých domácnostiach. V prípade, že si plánujete vyrobiť vlastné, tak majte na pamäti, že na to môžete použiť aj ústrižky zo starých materiálov.
Pandémia koronavírusu nás napĺňa strachom.
Psychológ radí, aby sme ho radšej nahradili nádejou
Zošite si dokopy aj tie najmenšie zvyšky, ktoré objavíte. Takýmto spôsobom si z nich vytvorte celistvú látku, z ktorej rúško následne ušijete.
Blogerka Romana Elischerová vraví, že vďaka tomu spotrebovala materiály, ktoré jej doma stáli aj niekoľko rokov. Dala si na tom skutočne záležať, pretože pospájala i kúsky v rozmeroch 5 x 5 centimetrov.
Romana Elischerová odporúča využiť zvyšky materiálov a urobiť z nich rúška. Foto: archív Romany Elischerovej
Spomienkový fotoalbum
Máte doma poodkladané vlakové lístky, letenky alebo pásky z festivalov, ktoré ste si priniesli zo svojich ciest po svete? Teraz máte dostatok času na to, aby ste si ich chronologicky zoradili a vytvorili spomienkový fotoalbum.
Pandémia koronavírusu nás napĺňa strachom.
Psychológ radí, aby sme ho radšej nahradili nádejou
V rámci upcyklácie si ho môžete ušiť zo stránok starých kníh alebo dokonca atlasu. Netreba na to viac, než obyčajnú ihlu a niť. „Vytlačte si do neho i fotografie. Nepovažujem to za plytvanie, pretože to má hodnotu,“ vysvetľuje Romana.
Nástenka z korkových zátok
Ak si odkladáte korkové zátky z vína, teraz ich môžete využiť na výrobu originálnej nástenky. Nájdite si doma starý rám na plátno, obraz alebo fotografiu a podlepte ho pevným kartónom či dokonca linoleom. Následne na tento podklad prilepte korkové zátky. Pokiaľ si zvolíte pevnejší základ, Romana radí, aby ste si polovicu nástenky natreli tabuľovou farbou, čím ju rozdelíte na dve časti.
Katarína Kožená (majiteľka obchodu Sekáč)
Katarína Kožená radí využiť aj debničku, ktorú si prinesiete z obchodu. Foto: archív Kataríny Koženej
Polička na náušnice
Ak sa vám doma povaľujú obľúbené šperky, pretože ste ešte nenašli šperkovnicu, ktorá by vám dizajnovo vyhovovala, tak si ju môžete vyrobiť. Katarína odporúča priklincovať drôtené pletivo napríklad do drevenej debničky od zeleniny, ktorú si prinesiete z obchodu. A keďže má toto pletivo malé otvory, práve do nich si môžete zavesiť všetky svoje náušnice. Hotovú poličku následne upevnite na stenu alebo si ju niekde položte či oprite.
Včelie obrúsky
Skúste si aktuálne obdobie ozvláštniť aj tým, že si vytvoríte udržateľný obal na potraviny. Ide o takzvané voskové obrúsky, ktoré môžete vložiť tiež do chladničky, pretože zvládnu výraznú zmenu teploty. Na ich výrobu potrebujete kus bavlnenej alebo ľanovej látky, papier na pečenie, dosku či podložku, strúhadlo, žehličku a včelí vosk.
Výdych, nádych.
Katastrofické vízie o koronavíruse vám pomôže prekonať mindfulness meditácia
Látku si nastrihajte na ľubovoľné rozmery a rovnomerne na ňu nastrúhajte včelí vosk. Na vrch priložte papier na pečenie a pomaly po ňom prechádzajte žehličkou, až kým sa vosk neroztopí. To isté urobte z druhej strany, odstráňte papier na pečenie a nechajte obrúsok vychladnúť. Potom je pripravený na použitie.
Scrunchie gumička
Takto vyzerá scrunchie gumička do vlasov, ktorú si jednoducho zvládnete vyrobiť aj doma. Foto: Unsplash
V pohodlí svojho domova si môžete vyrobiť tiež scrunchie gumičku do vlasov. V rámci zero waste filozofie si ju vytvorte zo zvyškov látok. Začnite tým, že si vystrihnete ľubovoľne dlhý obdĺžnik. Pokiaľ chcete mať gumičku objemnejšiu, urobte ho dlhší, a platí to aj naopak.
Látku sprvu prehnite a zašite po krajoch. Následne do jej stredu umiestnite naťahovaciu gumičku do vlasov alebo textilnú gumu a zašite hornú a spodnú časť látky dokopy. Pri výrobe scrunchie dbajte na to, aby bola gumička či textilná guma kratšia, nech sa vám látka požadovane nariasi.
Alžbeta Irhová (zakladateľka módnej značky Bagbet)
Alžbeta Irhová (vľavo) radí, ako si vyrobiť rúško a vrecúško na potraviny. Foto: Ľubo Baran
Rúško 2.0
Niektorí upcyklátori, ako napríklad Alžbera Irhová, zdieľajú rovno aj celé návody, ako si urobiť doma radosť a ušiť si niečo nové. Pomocou návodov odporúča, ako si ušiť rúško a ako k nemu pripevniť bavlnené šnúrky tak, aby vám na tvári sedelo.
Textilné vrecko
Pre šikovnejšie ruky má zakladateľka módnej značky Bagbet, ktorá sa zaoberá upcykláciou odevov, tip na užitočné textilné vrecko. Po ušití si doň môžete odkladať napríklad aj ovocie či zeleninu.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
window.bChat = {
„showChatNote“: false,
‚image‘: ‚https://covid.chat/assets/img/logo.png‘,
‚text‘: ‚Dôležité informácie o koronavíruse (COVID-19)‘,
„autoOpen“: false,
„noAutoInit“: false,
„noHistory“: true,
„exitButton“: true,
„skipWelcome“: true,
„force“: true,
„ref“: „welcome“
};
(function(d, s, id) {
var js, bjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s);
js.async = true; js.id = id;
js.src = „https://covid.chat/chat.js“;
bjs.parentNode.insertBefore(js, bjs);
}(document, ‚script‘, ‚bmedia‘));