14. marca 2018

Asi pred troma týždňami som sa vrátila z Indie spomalená z meditácií. Nemohla som tušiť, ako veľmi budem musieť zrýchliť už týždeň po návrate. Bola som teleportovaná do budúcnosti. Z krajiny, kde sa cení prastará ayurvédska medicína a ručná práca, som sa objavila na konferencii so špičkovými lídrami a inovátormi zo Sillicon Valley.

5. a 6. Marca sa po prvý krát v Prahe konal Singularity Univerzity Summit. S otvorenými očami (a asi aj ústami) som pozerala na najnovšie trendy zo sveta medicíny, biotechnológií, umelej inteligencie alebo na poznatky o trhu práce v budúcnosti.

Ako som šla do Indie dať sa dokopy. Aj o auto sa staráme lepšie než o seba

V Indii som si každý deň vychutnávala jazdu na tuc-tucu (motorizovanej trojkolke). V Prahe som sa dozvedela, že už čoskoro nemá existovať. Zdá sa, že už naše deti sa budú diviť, keď budeme rozprávať o tom, ako sme sami šoférovali a čerpali do aút benzín, ktorý smrdel a znečisťovali ovzdušie. Asi sa na nás budú pozerať rovnakým pohľadom, ako keď nám naši rodičia rozprávali o tom, že nemali doma telefón a nemyslím ten mobilný. Budeme jazdiť v autách, ktoré sa budú riadiť sami, budú na elektriku, budú bezpečnejšie, pretože sa učia od seba navzájom. A hromadnú dopravu nahradia napríklad Self-Driving Pods”, teda samojazdiace autonómne „izby“. Už dnes sa testujú v Dubaji.

Vedci ma šokovali správou, že si mäso budeme pestovať podobne ako šaláty. Do Lab-Grown Meat startupu investovali peniaze aj Bill Gates a Richard Branson. Profesor Mark Post „in vitro“ mäso, pestuje už dnes z kmeňových buniek kostrového svalstva.

Máme sa lepšie ako v minulosti

Otec Singularity Univerzity Peter Diamandis sa s nami spojil cez videokonferenciu a nadšene prezentoval ako exponenciálne rastúce technológie menia svet.

Vďaka technológiám sa za posledných 100 rokov priemerný vek zvýšil dvojnásobne, priemerný príjem trojnásobne a detská smrteľnosť sa znížila desaťnásobne. Jeho teóriu o hojnosti mám rada. Napriek tomu, že nám média každý deň vnucujú katastrofické správy, dnes žijeme v období najväčšej prosperity a mieru.

Ďalšia dobrá správa je, že sa v zdraví  budeme bežne dožívať 100 (a oveľa viac) rokov, vďaka pokrokom v biomedicíne, hovorí o tom veľmi presvedčivo Dr. Aubrey de Grey.

Pretože moja firma Wings4U je 100% remote, som fanúšikom tejto tematiky. Kam ale prácu na diaľku (remote) posunie Mehran Anvari ma ale ani vo sne nenapadlo. Operuje svojich pacientov na diaľku 400 kilometrov pomocou diaľkovo ovládaných robotov.

Bola som predsa presvedčená, že práve práca na diaľku bude trendom budúcnosti. Veď 81 percent miléniálov chce flexibilnú prácu na diaľku a work-life balance. Ale John Hagel ma v jeho prednáške o budúcnosti práce vyviedol z omylu a aj z rovnováhy.

Sú roboty lepšie?

Čaká nás éra smart robotov, ktoré prevezmú skoro všetky práce. A vraj to budú žiaľ aj tie na diaľku, ktoré ma momentálne živia. Ale nemyslite si, že len ja budem musieť inovovať. Roboti prevezmú nie len jednoduché manuálne práce ako šitie šiat alebo riadenie aut. Michal Pěchouček, špecialista na kybernetiku a umelú inteligenciu, sebavedomo tvrdí, že aj sofistikované povolania ako je lekár, právnik alebo finančný analytik budú nahradené  robotmi. Tí budú výkonnejší, lacnejší, efektívnejší a nebudú potrebovať odpočívať, alebo mať sociálne poistenie.

Prepadá ma panika. Pripadám si ako hlavný hrdina pesničky speváka z XINDL X „V blbým věku“: „Ujel mi vlak i poslední metro, ještě jsem nebyl in a už jsem retro.“

Som naozaj už tak out? Čo budeme robiť? Čo nás čaká v najbližších rokoch?

Singularity Univerzity má túto odpoveď:

Vzniknú úplne nové povolania. Dôležité schopnosti budú kreativita, zvedavosť, sociálna a emočná inteligencia. Ekonomiku budú poháňať malé podniky, veľmi špecializované s emotívnym brandom.  Neprestajne sa budeme musieť učiť nové veci. Vzniknú nové povolania, nikto nevie aké, ale pretože si budeme ceniť zážitky viac ako veci, možno “skladateľ zážitkov” bude jedným z nich.

Povolania v roku 2037. Najímať budú tech-upratovačov aj digi-archeológa

Potom čo som si vypočula že pre našu budúcnosť je kľúčová kreativita, zvedavosť a sociálna inteligencia som sa trochu ukľudnila. Vo Waldorfskej škole, kam chodia naše deti, sa práve na tieto zručnosti  zameriavajú. Takže sú za vodou aspoň ony? Bohužiaľ asi nie. Nemajú tam radi počítače. Niekde im budem musieť zariadiť kontakt s novými technológiami a naučiť ich programovať nejak inak.

Môj záver je. Budúcnosť bude predigitalizovaná – niet cesty späť. Preto som sa rozhodla namiesto zákazov hrania počítačových hier sa k nim radšej pridať. V škole budeme zatĺkať, ako sa pripravujeme na budúcnosť spoločne a možno o pár rokov nebudem už tak retro.

Autorka je zakladateľka a spolumajiteľka B2B marketingovej agentúry Wings4U. Začínala popri materskej dovolenke v časoch krízy, napriek tomu dokázala svoju firmu dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a okrem Česka sídli aj v Singapure a Seattli. Medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.

Hlavné foto: Ilustračná snímka. Foto: Unsplash