8. októbra 2020

Kto sa cez víkend zobudil ráno o šiestej, mohol si pred svitaním na oblohe vychutnať Mesiac krátko po splne, kúsok od neho krásne červený Mars, viac na východ parádne súhvezdie Orión, najjasnejšiu hviezdu Sírius a k tomu všetkému celkom na východe aj Venušu ako Zorničku. Večer zasa svietil Jupiter a s trochou trpezlivosti sa dal nájsť aj Saturn.

Jesenné nebeské „planetárium“ má v tomto roku hneď niekoľko výnimočností: po prvé, dostaneme jeden spln Mesiaca „navyše“. Po druhé, uvidíme „superjasnú“ planétu a po tretie, či skôr po ďalšie, nemali by chýbať ani nejaké tie meteory a zatmenia.

Prvým októbrovým nebeským ťahákom bola situácia spomínaná v úvode. V angličtine má spln Mesiaca, ktorý je časovo najbližší k začiatku jesene poetický názov „Harvest moon“, žatevný Mesiac, keďže za jasných jesenných nocí sa pri splne Mesiaca kedysi zvyklo finišovať so zberom úrody.

Tento rok ho naviac doplnili aj spomínané dobre viditeľné planéty. Čo nás ešte čaká? Začali sme už v stredu 7. októbra a budeme pokračovať až do konca roka.

7. – 10. októbra: Drakonidy

Aj jeseň má svoj pravidelný meteorický roj, hoci omnoho menej populárny a výrazný než augustové Perzeidy. Drakonidy (vylietajú zo súhvezdia Draka), by tento rok mali byť na maxime (zväčša skôr nespoľahlivom) okolo polnoci z 8. na 9. októbra.

Kto sa vydrží večer dosť dlho pozerať zhruba na severo-severozápad „pod“ Malý voz, môže sa najprv naučiť aspoň rozoznávať na oblohe dlhého, ale neveľmi výrazného Draka. A ak bude mať šťastie, Kométa 21P/Giacobini-Zimmer tu bude trúsiť asi tak 10 meteorov za hodinu už krátko po západe Slnka.

13. októbra: Mars v opozícii

Mars bude najbližšie k Zemi. Bude veľký, jasný, červený, ožiarený (vychádzajúcim) Slnkom. Najkrajší od roku 2003. Taký pekný bude najbližšie v decembri 2022.

Hypotéza o panspermii alebo o tom,
ako sa po vesmíre (možno) rozširuje život

21. – 22. októbra: Orionidy

O Oriónovi sme už hovorili, ak bude jasno, bude iste vidieť aj dýku za, či skôr pod jeho opaskom: pod tromi takmer „vodorovne“ pôsobiacimi hviezdami v strede obrovského súhvezdia nájdete ešte aj jednu – dve slabšie. Okolo polnoci by „z Orióna“ mala Halleyova kométa vystreľovať asi 20 meteorov za hodinu.

31. október: Lovecký modrý Mesiac

Lovecký, žatevný, modrý a ďalšie čudné Mesiace sú obľúbené označenia v anglicky hovoriacich krajinách. Tento „modrý“ je okrem toho, že sa hodí na jesenné poľovačky, ešte aj „halloweensky“.

Pred Dušičkami totiž uvidíme druhý spln Mesiaca v kalendárnom mesiaci. To znamená, že je „blue“ (s modrou farbou to nemá nič spoločné, ide iba o meno pre zriedkavý spln „navyše“, čosi podobné ako slovenské pomenovanie „raz za uhorský rok“).

Halloween je zaujímavý aj tým, že je v kalendári rovnako ďaleko od začiatku astronomickej jesene aj od zimy. Skrátka uprostred jesene.

16. – 17. november: Leonidy

Pätnásť meteorov za hodinu, vďačíme za ne kométe Temple-Tuttle. Po polnoci, keď nebude Mesiac.

30. november: Ľadový mesiac a (exotické) zatmenie

Ľadový či dokonca „bobrí” Mesiac (kládli sa pri ňom pasce na bobry) sa postupne začne ukrývať v tieni Zeme. Bude to štvrté a posledné takéto zatmenie, akurát bude viditeľné najmä z Ameriky a Ázie.

Ale aspoň kvôli tomu smiešnemu názvu Mesiaca sme preložili aj tento odstavec.

14. december: Geminidy a zatmenie Slnka

V jeden moment nastanú (opäť žiaľ len na juhoamerickej oblohe) dva pekné úkazy naraz. Zatmenie Slnka bude vidieť z Chile a Argentíny.

Na Mesiaci jedli slaninu a fotili sa.
Malé príbehy z vesmíru spred 50 rokov

Na nás Európanov zostanú tie Geminidy, ktorých býva v súhvezdí Blížencov po polnoci relatívne vysoko na juhu a juhovýchode („šikmo doľava“) od Orióna, aj 120 za hodinu.

21. december: Veľká konjunkcia

Presne na rozlúčku s jeseňou sa stretnú na oblohe Jupiter a Saturn. Síce iba večer pred západom, ale bude to veľmi – veľmi tesné priblíženie. Obe planéty bude deliť skutočne iba vlások, pár minút.

Takéto tesné (zdanlivé) priblíženie oboch planét bolo naposledy v roku 1623, čo je doba, keď ešte na Slovensku vládli Turci a do Prahy z Ameriky akurát prišli prvé zemiaky.

Ďalšia takáto blízka konjunkcia príde v roku 2080.

Želám vám čisté nebo a dobré oči.

Autorom článku je prispievateľ Jamie Carterktorý pre americký Forbes píše o pozorovaní oblohy. S prispením Forbes.sk.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?