Vedome neinvestuje do startupov, ani do firiem, ktoré vstupujú na burzu. Akých ďalších zásad sa drží pri investovaní zakladateľka investičného blogu uspesnainvestorka.cz?
Moje investičné portfólio sa skladá čisto z akcií, ktoré sú verejne obchodovateľné na burzách. Vzhľadom na to, že ponuka českých akciových firiem je veľmi malá, pri výbere sústreďujem výhradne na zahraničie.
Všetky firmy musia dlhodobo vykazovať čo najlepšie finančné zdravie, to okrem iného znamená solídnu ziskovosť a čo najnižšie zadlženie. Určite sa tým radím skôr medzi hodnotové investorky, hoci mám v portfóliu aj rastové akcie. Dôležité je pre mňa držať sa svojho okruhu kompetencií, ako hovorí Warren Buffett, investovať do firiem, ktorým skutočne rozumiem, bavia ma a lákajú.
V mojom prípade je to najmä spotrebný sektor, napríklad jedlo a nápoje, no nielen tie. Preferujem firmy s jednoduchým biznisovým modelom, ktorý dokáže pochopiť aj bežný užívateľ. Úlohu zohráva aj etika podnikania. Pred časom som sa zaujímala o akcie Herbalife, ich cena sa zdala byť atraktívna. Po bližšom oboznámení sa s jej biznisom praktikami marketingu, som však stratila záujem.
Vedome neinvestujem do startupov a do akciových firiem, ktoré vstupujú na burzu. Obvykle býva nedostatok informácií o ich dlhodobom hospodárení a o vývoji ceny akcií. Do portfólia nezaraďujem firmy z odvetví, ktoré ma neoslovujú, napríklad chemičky, automobilky alebo ťažký priemysel.
S tým sa spája jedna z mojich najväčších začiatočníckych chýb. Vyhľadávať a čítať informácie o týchto odvetviach pre mňa bolo natoľko otravné, že som im nevenovala dostatočnú pozornosť a investičné výsledky tomu zodpovedali. Keď som si uvedomila, že akcie nie sú len o technológiách, priemysle a ťažbe kovov, bol to „game changer“.
Radím sa medzi zástancov koncentrovaných portfólií a, naopak, nemám rada príliš veľkú diverzifikáciu, preto mám obvykle v portfóliu päť až desať akciových titulov. Tento počet sa mi dlhodobo osvedčil, viem si tak o jednotlivých akciových firmách udržiavať potrebný prehľad. Moja stratégia spočíva v aktívnom výbere konkrétnych akcií, ktoré držím rádovo v rokoch. Nákupy a predaje teda vykonávam len niekoľkokrát do roka.
Keď si predstavíte akýkoľvek produkt alebo službu, ktoré využívate, pravdepodobne existuje akciová firma, ktorá ich ponúka. Okrem technológií, priemyslu a ťažby kovov nájdete aj firmy, ktoré vyrábajú kozmetiku, módu, luxusný tovar, potreby pre domácich maznáčikov či spoločnosti zaoberajúce sa estetickou chirurgiou. V každej z týchto oblastí sa stretnete so ziskovými víťazmi, ale aj stratovými outsidermi. Treba si len vybrať.
To je aj hlavná myšlienka, ktorú sa snažím odovzdávať vo vzdelávacom projekte Úspešná investorka. Jeho cieľom je podporovať ženy v investovaní a priblížiť širšej verejnosti reálne možnosti, ktoré sa s investovaním do akcií spájajú. Investovanie považujem za súčasť finančnej gramotnosti a verím, že každý, kto sa oň za ujíma, dokáže nájsť vlastnú cestu, ktorá bude vyhovovať jeho preferenciám a potrebám.
Zásady a stratégia
MUSÍ MA TO BAVIŤ
Snažím sa dosiahnuť v pod state tri ciele: zhodnotiť financie, dosiahnuť celkovú finančnú nezávislosť, a vybudovať rodinné portfólio, ktoré budem môcť odovzdať deťom. Môj investičný horizont preto nemá konečný „deadline“. Investovanie vnímam aj ako životný štýl a ako učenie sa a rozvíjanie osobnosti. Riadim sa týmito princípmi:
1. Investuj do toho, čo ťa baví. Prináša to naj lepšie výsledky aj dobrý pocit.
2. Neboj sa ísť proti prúdu. Najlepšie investície som našla medzi akciami, ktoré upadli do nemilosti.
3. Vyberaj tak, aby si pokojne spával. Ujasniť si rizikový profil je veľmi dôležitá súčasť investovania.
4. Diverzifikácia? Áno, ale nie za každú cenu. Inak je výsledkom len štiepenie pozornosti.
5. Nikdy neinvestuj na dlh. To je pravidlo, ktorým by sa mal riadiť každý.