Zloženie môjho investičného portfólia reflektuje jednak historický priebeh jeho postupného budovania, ako aj základné pravidlá a princípy, ktorými sa riadim, tvrdí Róbert Kopál.
Akých zásad sa pri investovaní riadi riaditeľ Asociácie obchodníkov z cennými papiermi a čo nájdete v jeho portfóliu?
„Bez rizika niet výnosu“ – Rizika sa netreba báť. Dôležité je správne ho identifikovať a vhodne s ním pracovať. V praxi to znamená rozumieť tomu, aké riziká podstupujem a poznať vhodné nástroje na ich elimináciu.
„Diverzifikácia“ – Nikdy nevkladaj všetky vajíčka do jedného košíka. Diverzifikácia je základným pilierom mojej investičnej stratégie.
„Investovanie je nevyhnutnosť“ – Nakoľko verím, že dlhodobo voľné finančné prostriedky je možné najefektívnejšie zhodnocovať investovaním, snažím sa tak robiť pravidelne a dlhodobo.
„Čas hrá kľúčovú úlohu“ – Pri investovaní platí princíp zloženého úročenia, pri ktorom je čas kľúčovým parametrom. Čas je zároveň najlepším liekom na volatilitu, čiže výkyvy trhu.
„Dôležitým investičným parametrom je aj likvidita“ – Investujem takmer výlučne do likvidných finančných nástrojov, to znamená akcií verejne obchodovateľných spoločnosti, prípadne ETF.
Čo teda nájdete v mojom portfóliu? Aktuálne mám ešte stále nastavený investičný horizont na viac ako desať rokov, preferujem teda najmä akcie a ETF fondy, pri ktorých sú pod kladovým aktívom práve akcie alebo ich indexy. Tvoria základný stavebný materiál môjho portfólia, aj keď nie jediný. Celkovo totiž tvoria 63 percent aktív portfólia nehnuteľnosti, finančné portfólio má podiel 31 percent a sporenie v II. pilieri šesť percent. Akciové indexové ETF tvoria aktuálne zhruba päť percent portfólia.
Top 10 akciových pozícií
Philip Morris ČR – 12 percent
NVIDIA – 12 percent
Apple – 8 percent
ČEZ – 6 percent
ERSTE – 2 percentá
TSM – 2 percentá
MONDELEZ – 1,5 percent
COLT GROUP – 1,5 percent
ALPHABET – 1,3 percent
Komerční banka – 1,2 percent
Ide o tieto ETF: iShares Core S&P 500 UCITS ETF, iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCIST ETF, iShares Ageing Population UCITS ETF a iShares Automation & Robotics UCITS ETF. Hotovosť a krátkodobé dlhopisové ETF majú v portfóliu zastúpenie 20 percent, drahé kovy 6 percent. Snažím sa investovať dlhodobo, pravidelne a čo možno najefektívnejšie, teda minimalizovať náklady. Pred viac ako tridsiatimi rokmi som začínal výlučne investíciami do akcií vybraných spoločnosti, stock pickingom.
Ja však investujem, a neobchodujem. Túto etapu a cennú skúsenosť mám za sebou. Keď teda niečo kúpim, zvyčajne to držím dlhodobo. Aktuálne preferujem pasívne investovanie pred aktívnym. Mám nastavený trvalý príkaz na pravidelné mesačné investovanie do akciových ETF, na ktoré smeruje zhruba 20 percent môjho čistého mesačného príjmu.
Keď si z času na čas vyberiem priamu investíciu do akcií, preferujem dlhodobý potenciál rastu pred aktuálnou finančnou situáciou. Rozdelenie rezerv podľa menovej pozície je nasledovné: 40 percent v eure, 35 v dolári, 25 v českých korunách.
Počas svojej investičnej cesty som urobil stovky investičných rozhodnutí a mnoho z nich bolodobrých, ale aj zlých. Niektoré boli dokonca excelentné, no to najlepšie zo všet kých bolo začať investovať a neprestať ani po neúspechoch, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou investičnej cesty.
Zásada : Do čoho neinvestujem?
Márne by ste v mojom portfóliu hľadali akékoľvek krypto aktíva. A to najmä z dôvodu, že doposiaľ som nedokázal nájsť vnútornú hodnotu, na základe ktorej by som tento druh aktív vedel oceniť. Cena na verejnom trhu pre mňa neznamená hodnotu.
Rovnako by ste v mojom aktuálnom portfóliu nenašli ani jednotlivé dlhopisy. Aj keď voči tomuto tradičnému investičnému nástroju nie som vyhranený až tak, ako voči kryptu.
Dôvody môjho doposiaľ nízkeho, až takmer žiadneho, záujmu o dlhové investičné nástroje súvisia s mojím investičným horizontom, ktorý je stále viac ako desať-päťnásť rokov, a rovnako so situáciou a vývojom na finančných trhoch.
Jednoducho, celá predchádzajúca dekáda mi nedávala dôvody na investície do tejto triedy aktív. Je ale pravdou, že aktuálne uvažujem, že časť voľnej hotovosti presuniem do dlhopisových ETF s duráciou najviac päť rokov.
Svoju investíciu do akcií spoločnosti Philip Morris ČR, ktorá tvorí významný podiel na mojom investičnom portfóliu, aktuálne zhruba 12 percent, považujem za alternatívu voči firemnému dlhopisu, nesúcu pravidelnú dividendu každoročne šesť až desať percent, teda obdobu dlhopisu s variabilným výnosom.