7. októbra 2017

K dávno zabudnutej technike sa dostala na vysokej škole. Mišena Juhász je mladá slovenská návrhárka, ktorá našla zvláštnu záľubu v modrej farbe. Modrotlač sa stala jej poznávacím znamením.

„Na škole som sa zoznamovala s takými vecami, aké sa teraz až tak nevyužívajú. Napríklad paličkovaná čipka, háčkovanie, čiže veci, ktoré vedeli naše babky a teraz sa nevyučujú. Veľmi veľa dizajnérov na to začalo nadväzovať a prepájať staré techniky so súčasnými formami. Napríklad začali háčkovať plastové sáčky. Vďaka tomu som sa stretla s modrotlačou,“ opisuje začiatky 28-ročná návrhárka s tým, že vtedy prišla na to, aká ja táto technika náročná. Materiál sa totiž najprv potlačí manuálne, posiela sa do farbiarne, potom sa suší a farbí. „Látka príde pokojne o mesiac a človek ani nevie, ako bude vyzerať vo finálnej podobe,“ hovorí.

Látky si návrhárka tlačí aj sama. Foto: Mišena.

Ešte na VŠVU sa Juhász dala dokopy so spolužiakom Matejom Rabadom, ktorý sa začal takpovediac zaniknutej modrotlači venovať ako úplne prvý a dnes tvoria zohraný tím. „Už priemyselne natlačenú látku sme natláčali jeho autorským návrhom. Potom sa to farbilo v indigu. Matej to vtedy farbil v pivnici ich bytového domu.“ Z látky potom ušila návrhárka minikolekciu. Tak vznikla značka Mišena Juhász, ktorej gro tvorí modrotlač.

Slovenka rozbieha novú sociálnu sieť pre nezadaných

Reklama

Jeseň má Juhász nabitú. V novembri sa predstaví na Košice Fashion weeku. Prvýkrát bude mať prehliadku aj v rodných Michalovciach a čaká ju prezentácia večerných šiat na podujatí Miss Liptov. „Bude to iné v tom, že som teraz modrotlač posunula do farieb. Netlačí sa len klasika na biele plátno, ale bude to na pestrofarebnú alebo pásikavú látku.“

Za mladou dizajnérkou (v strede) dnes už zákazníci cestujú. Foto: Mišena.

Výroba kolekcie od moodboardu cez skice a návrhy jej zaberie minimálne pol roka. „Jedny šaty trvajú tri až päť mesiacov,“ vysvetľuje návrhárka. „Začala som si robiť sama tlač, lebo na Slovensku je jeden oficiálny farbiar v Párnici na Orave (pozn. red. Matej Rabada). Je preto ťažké sa potom dostať k svojmu materiálu.“ S prácou pomáhajú dizajnérke ešte dve krajčírky a občasne na prehliadkach tiež šperkár.

Otvorila reštauráciu Žabožrút. Francúzka, ktorá žije a podniká na Slovensku, si splnila sen

Značku Mišena nedávno definitívne presťahovala z Bratislavy na východ. Vraví, že zmenu urobila kvôli deťom a životnému štýlu. Preto sa začala v rámci tvorby a kontaktov zameriavať viac na Košice, hoci zákazníkov má stále na západe. „Myslela som si, že ma to bude obmedzovať veľmi. Ale prišla som na to, že na Slovensku sa nevenuje modrotlači skoro nikto, ľudia chodia za mnou, nemajú problém vycestovať a dohodnúť sa.“

Čo je modrotlač

Technika sa pôvodne využívala na plátno. Na látku sa namaľoval alebo natlačil vzor pomocou krycej zmesi tzv. papu. Po usušení sa látka ponorila do zmesi na farbenie, ktorej základ tvorilo indigo. Plátno sa tak zafarbilo všade okrem miest, kde bol nanesený pap. Ten sa odstránil namáčaním látky v slabom roztoku kyseliny sírovej.