17. júna 2020

Keď sme sa počas Forbes diskusie o duševnom zdraví opýtali psychológa Matúša Bakytu, ako dlho by nám malo trvať opätovné „naštartovanie sa“ sa po návrate do kancelárií a celkový návrat do nového normálu, jeho odpoveď nás prekvapila. „To, ako sme žili predtým, nebolo normálne. Ako planéta míňame oveľa viac energetických zdrojov, ako máme. Žijú tak aj ľudia. Keď nevládzeme, dáme si kávu, bolí nás hlava, dáme si tabletku. Pandémia by mala byť príležitosťou zadefinovať nový normál, aj keď neviem, ako dlho to bude trvať,“ povedal. Čo z toho, čo sme zažili počas lockdownu, by tu s nami malo zostať aj po pandémii? Tu je pár našich postrehov.

Forbes Reštart vol. 4 prinesie diskusiu šéfov slovenských bánk i lídrov biznisu. S našimi hosťami sa budeme rozprávať o tom, ako sa banky stavajú  k financovaniu projektov, k úverovaniu firiem, porovnáme krízy 2008 a 2020 a ich dopad na biznis. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Flexibilita a možnosť pracovať z domu

Mnohé firmy s nástupom nového koronavírusu čelili niečomu, čomu sa dlho vyhýbali. Kancelárie sa zo dňa na deň presunuli do obývačiek zamestnancov a manažéri museli hľadať spôsoby, ako nastaviť procesy tak, aby všetko fungovalo ako do vypuknutia pandémie.

Pozitívnou správou je, že nové možnosti dnes nachádzajú aj konzervatívnejšie firmy a ešte lepšie bude, ak sa pridajú k skupine pokrokových zamestnávateľov umožňujúcich flexibilnú prácu aj po pandémii. Nielen kvôli vyššej produktivite svojich zamestnancov, ale aj ich väčšej spokojnosti vyplývajúcej z lepšieho plánovania práce a voľného času.

Reklama

Anketa: Aj v ťažkých časoch vieme nájsť veľa dobrého.
Čo ma naučila koronakríza?

„Ľudia sú radi, ak sa môžu rozhodovať, kedy budú doma a kedy budú v práci. Zabúdame na to, že drvivá väčšina produktívnych ľudí sa stará o niekoho iného, čo sa nedá oddeliť od výkonu, ktorý si vyžaduje práca,“ hovorí organizačná psychologička Kristína Pomothy.

Ukazuje sa to aj v prieskumoch, podľa ktorých chcú zamestnanci aspoň sčasti pokračovať v nastavenom trende práce z domu. Z toho, ktorý vypracovala realitno-poradenská spoločnosť CBRE na vzorke 1 200 firiem v regióne strednej a východnej Európy, vyplynulo, že za túto možnosť by bola zhruba polovica opýtaných.

Snáď namiesto návratu ku klasickej práci budú firmy hľadať inovatívne spôsoby podpory zamestnancov a v budúcnosti už nebude témou, odkiaľ a kedy pracujeme, ale skôr ako efektívne.

Menej mítingov

Ľudia, ktorí neboli zvyknutí používať na pracovisku technológie, s nástupom pandémie a práce na diaľku nemali inú možnosť, ako sa prispôsobiť. A v niektorých prípadoch sa práve vďaka tomu stali efektívnejšími. Napríklad preto, že mnohé v skutočnosti nepotrebné stretnutia nahradilo pár správ napríklad cez Slack alebo rýchly telefonát cez Zoom.

Prečo je obmedzovanie porád výhodnejšie? Podľa prieskumu poradenskej spoločnosti Korn Ferry z konca minulého roka na 1945 pracovníkoch v USA až 51 percent zamestnancov trávi príliš veľa času stretnutiami a hovormi, ktoré odvádzajú ich pozornosť a vplývajú na ich napredovanie v práci. Pracovné mítingy dokonca stáli v roku 2019 americké spoločnosti 399 biliónov dolárov, uvádza online plánovacia platforma Doodle.

Víťaz pandémie? Zoomu narástli tržby o 169 percent, zisk je rekordný

To, aké časté a aké produktívne sú naše porady, však závisí od samotných lídrov. Tí, ktorí ich nevedia efektívne riadiť, budú zlyhávať aj naďalej. Verme však, že aj pod vplyvom únavy z online hovorov, ktoré nás vyčerpávajú viac ako osobné stretnutia, si začnú manažéri tento problém uvedomovať, a že počet osobných či online mítingov sa vo firmách zredukuje na nevyhnutné minimum.

Spomalenie

„Nemusíte byť vždy a všade a plytvať svojou energiou na priveľa aktivít. Sústreďujte sa na činnosti a vzťahy, ktoré si vyberiete ako podstatné a ktoré vás tešia.“ Odporúčanie psychológa pri prevencii vyhorenia sme v priebehu posledných týždňov vyskúšali mnohí na vlastnej koži.

S uzavretými podnikmi, športoviskami a rôznymi inými miestami, kde sme trávili náš voľný čas, sme sa ocitli doma a pre spoločenskú izoláciu sa centrom nášho života stalo len pár najbližších členov rodiny a známych. Pre niektorých ľudí bolo práve toto spomalenie a opadnutie spoločenských očakávaní príjemné.

Kto pod vplyvom pandémie prehodnotil dôležitosť niektorých činností aj ľudí vo svojom živote?

Bicykle

Svetová zdravotnícka organizácia vo svojej správe z apríla ľuďom odporučila vymeniť v čase koronavírusu mestskú hromadnú dopravu za chôdzu či bicykel. Vďaka nim totiž dodržíte odstup od ostatných a sú aj prospešné pre naše zdravie. A ľudia naozaj objavili v tomto období čaro cyklistiky.

Aj Slováci v čase koronavírusu nasadli na bicykle. Foto: Milan Čupka

Dopyt po bicykloch narástol v marci 2020 v USA oproti rovnakému obdobiu minulého roka dvojnásobne, čo sa prejavilo ich nedostatkom. Nárast pritom zaznamenali aj ďalšie štáty vrátane Slovenska, čo je v rámci znižovania uhlíkovej stopy dobrým znamením aj pre planétu.

Ďalšie dobré správy? Veľkomestá rozširujú mestskú infraštruktúru o cyklotrasy. Toto je naozaj trend, ktorý si chceme ponechať čo najdlhšie.

Menej pracovných ciest

Vďaka izolácii sme mohli objaviť, koľko práce, pre ktorú sme predtým cestovali, je možné urobiť aj z domu. Ušetrili sme tak veľa drahocenného času, ktorý vieme stráviť inak. „Sám som si predtým napríklad neuvedomil, koľko hodín denne som strávil v aute na D1, či už na ceste po Slovensku, alebo do Prahy. Takto som bol bez cestovania napriek obmedzeniam počas osobných stretnutí často výrazne efektívnejší ako v minulosti,“ hovorí Jozef Bardík, spoluzakladateľ franšízových prevádzok Regal Burger.

Vďaka tejto pauze budú možno manažéri v budúcnosti oveľa viac prehodnocovať, ktoré pracovné cesty naozaj podniknúť a ktoré sa dajú vyriešiť aj na diaľku.

Starostlivosť o seba

Pravidelné umývanie rúk, domáca strava, cvičenie či prechádzky v prírode. V čase pandémie sme venovali zvýšenú pozornosť veciam, ktoré posilňujú našu imunitu a ktoré by mali byť súčasťou našich životov aj po jej skončení. Oveľa viac sa začalo hovoriť aj o našom duševnom zdraví. Veríme, že situácia nám ukázala dôležitosť starostlivosti o seba na mnohých frontoch a využijeme ju na väčšiu prevenciu v oblasti zdravia celkovo.

Reklama

Čaro nových miest

Aj keď obmedzenia v súvislosti s cestovaním zasiahli viacerým ľuďom do života negatívne, vďaka nim sme mohli viac objavovať naše blízke okolie. Či išlo o jednodňové túry v okolí miest, alebo o dlhšie výlety po Slovensku, našu prírodu a pekné slovenské miesta dnes oceňujeme viac ako kedykoľvek predtým. A vyzerá to tak, že Slováci budú toto leto cestovať po rodnej krajine oveľa viac ako v minulosti.

Dopyt po pobytoch na Slovensku stúpol v júni dvojnásobne.
Chaty sa minuli ako prvé

„Po kritickom období, ktoré sme prežili, sme zaznamenali výrazný dopyt na letné mesiace. Tešíme sa zo zvýšeného záujmu zo strany slovenskej klientely,“ povedala pre Forbes.sk Martina Šimčisková, ktorá prevádzkuje stredisko Liptovské chaty. Podľa Dušana Jacka z Chalúpkova bude pre nich tohtoročná sezóna o niečo lepšia ako minulé roky. Aj keď im ubudli zahraniční hostia, aj oni pociťujú nárast počtu slovenských návštevníkov. Veríme, že dopyt po ubytovaní na Slovensku nie je len dočasný a aj po skončení koronavírusu budeme pomáhať nášmu cestovnému ruchu vykryť výpadky od zahraničných turistov.

Solidarita

Boj s pandémiou našu krajinu spojil a priniesol veľkú solidaritu jednotlivcov. Slováci prispievali v zbierkach, šili rúška pre svojich susedov, robili nákupy pre ľudí z rizikových skupín a takmer na dennej báze vytvárali iniciatívy, ktorých cieľom bolo pomáhať. Mnohým neziskovým organizáciám pomohla v ťažkých časoch práve solidarita a príspevky individuálnych darcov.

Údaje z portálu Darujme.sk ukázali, že v čase, keď bola koronakríza v najvyššom bode, boli ľudia ochotní prispieť na darcovské výzvy viac, ako bolo bežné. Za apríl 2020 dokonca ľudia darovali najviac peňazí od vzniku tohto portálu. Snáď nám zomknutie a vzájomná pomoc vydržia.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?