19. septembra 2020

Dodržať slovo je dôkazom slušnosti, solídnosti a predvídateľnosti. V minulosti sa o takých vlastnostiach hovorilo ako o výsade gentlemanov. Dnes by sme toto správanie zaradili do kompetencie emocionálnej inteligencie a dobrého time manažmentu.

Je totiž veľmi ľahké niečo sľúbiť a vzápätí na záväzok úplne zabudnúť. Deje sa toho totiž toľko, že ani pri najlepšej vôli nemôžeme vyhovieť všetkým tým pozvánkam a stretnutiam.

Veľa rozprávate, a nič z toho? Naučte sa radšej trochu lepšie počúvať

V progresívnej výchove detí dávajú rodičia na plnenie sľubov veľký dôraz. Ak poviete, že niečo urobíte, mali by ste to urobiť. Inak si ratolesť zapamätá, že sa vám nedá veriť. U dospelých to však platí rovnako.

Žrúti energie

Keď viete, že ste sa s niekým na niečom dohodli a potom to neurobili, cítite sa skleslo. Je to podvedomý proces, ktorý vám berie veľa síl a motiváciu plniť ďalšie zadania. Prenasleduje vás potom vina a pocit zlyhania, čo nie sú práve povzbudzujúce emócie.

Reklama

Ako z toho von? Rada je jednoduchá, ale v živote sa ťažšie aplikuje. Nesľubujte nikdy to, čo a priori ani splniť nechcete, aj keď sa vám pravdepodobne zle odmieta a neviete hovoriť nie.

Čo nám hovorí spätná väzba? Vždy viac, než doslova hovoria jej slová

Tieto zručnosti totiž ovláda majstrovsky a diplomaticky len hŕstka z nás, ale je potrebné sa ich naučiť.

Práve tak, že pochopíte dôvod, prečo radšej odmietnuť hneď. Odhadujete totiž dopredu, že budete mať s potenciálnym záväzkom problém, a odmietate sa riadiť príslovím „Sľubom nikoho nezarmútiš.“ Nesplneným sľubom totiž niekoho zarmútite, a to dosť výrazne.

Krok za krokom

Niekedy však máme veľký záujem slovo dodržať, ale napriek tomu to nevyjde. Na vine môže byť nedostatočná organizácia. Rozdeľte si radšej záväzok na malé kroky a stanovujte si uzávierky.

Pamätajte na to, že ak už ste sa pre nejakú aktivitu rozhodli, musíte do nej investovať čas a energiu. Táto investícia sa vám vráti tak, že budete v očiach ostatných, ale hlavne aj svojich tými, na ktorých sa dá spoľahnúť.

Anna Nosková je redaktorka Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?