18. januára 2020

Ako malé dievča si Aly Raisman napísala do ročenky z letného tábora, že z nej vyrastie olympijská gymnastka. Keď mal Michael Phelps 8 rokov, zostavil si súbor cieľov. Na vrchole tohto zoznamu mal uvedené: „Rád by so sa dostal na olympiádu.“ Milióny detí snívajú o tom, že sa stanú profesionálnymi športovcami alebo získajú olympijskú slávu.  

Ako však tieto sny premenili olympijskí šampióni na realitu? Áno, prirodzený talent a tvrdá práca sú dôležité aspekty. Športovci ako Raisman a Phelps ale vynikajú tiež v nastavovaní cieľov. Pokiaľ pochopíte, ako k nim olympionici pristupujú, pomôže vám to dosiahnuť tie vaše.  

Treba si ich zapisovať

Mimo olympijský cieľ si mladý Michael Phelps určil aj niekoľko menších. Rozvrhol si ich na začiatok, stred a koniec každej sezóny. Jeho dlhoročný tréner, Bob Bowman, o ňom povedal: „Môže to byť človek, ktorý je na celej planéte najväčšmi sústredený na ciele.“

Ako dosiahnuť, aby športové predsavzatia neskončili po pár týždňoch? Treba reálne ciele a silnú motiváciu

Ďalšia olympionička, gymnastka Gabby Douglas, používala ciele ako motiváciu. Ako dieťa si ich na podnet svojej matky spísala a vytvorila akúsi „tabuľu vízií“. Vysvetľuje, ako jej to pomohlo sústrediť sa: „Pretože som ich videla, mohla som si predstaviť samú seba v konkrétnych momentoch.“

Avšak i veda preukázala hodnotu a dôležitosť cieľov. Odborníci ich stanovovanie spájajú s väčším sebavedomím, motiváciou a úspechom. Štúdia z roku 2015 preukázala, že u jednotlivcov, ktorí si svoje ciele napísali, bola pravdepodobnosť ich dosiahnutia vyššia o 33 %.  

Zdravie má byť najväčší životný cieľ. Toto je 25 tipov, ako byť lepší k sebe ale i životnému prostrediu

Okrem spomenutého si úspešní športovci stanovili aj SMART ciele (skratka anglických slov specific, measurable, achievable, realistic a time-based, pozn. red.). Tie sú konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné, realistické a s dôrazom na čas. Pochopenie každého komponentu SMART stratégie vytvára rámec pre efektívne nastavovanie cieľov. Tak sa na to poďte bližšie pozrieť:  

Konkrétne 

Veľký cieľ môže byť hviezdou, ktorá vás bude viesť. No na to, aby ste dosiahli výborné výsledky a siahli si na hviezdy, budete potrebovať rebrík. Olympijská gymnastka Shannon Miller, radí: „Premýšľajte o tom, čo môžete urobiť každý deň, aby ste dokázali splniť svoj cieľ.“ Kým sa Aly Raisman pripravovala na olympijské hry, dodržiavala prísny rozvrh. Dokonca denne držala špeciálnu diétu, vďaka ktorej bola silná a zdravá. „Všetko, čo som do svojho tela prijala, bolo na účel gymnastiky.“

Merateľné

Merateľné ciele umožňujú športovcom vyhodnotiť ich pokrok. To zvládol Michael Phelps pomerne skoro. Vytvoril si špecifické časové méty počas sezóny, vďaka ktorým videl, či postupuje alebo naopak stagnuje. Bez merateľných cieľov je len veľmi ťažké vedieť, kedy potrebujete prísť s novým prístupom. Navyše vám poskytujú príležitosť odmeniť sa za prírastkové úspechy. Štúdia od USC a Harvardu ukázala, že takéto odmeny môžu zvýšiť vašu motiváciu.  

Dosiahnuteľné

Je veľa možností, ako dosiahnuť prírastkové ciele. Ich splnenie zvyšuje vašu angažovanosť a pravdepodobnosť dosiahnutia konečného cieľa. Športovec sa môže dostať na olympijské hry po dosiahnutí menších mét, napríklad kvalifikácii. Šampióni ako Phelps si túto skutočnosť veľmi dobre uvedomujú. Preto považujú každú súťaž za príležitosť dosiahnuť niečo nové.  

Realistické 

Zmysel pre realitu je pri stanovovaní mét dôležitý. Niektorí ľudia predpokladajú, že realistické ciele nie sú ambiciózne. Tento názor je ale nesprávny. Realistické ciele totiž vyvažujú ambície a dosiahnuteľnosť. Olympijskí športovci vynikajú v udržiavaní tejto rovnováhy. V jednej štúdii sa odborníci pýtali 300 olympionikov na ich ciele. Zistili, že si športovci nastavovali také ciele, ktoré boli dostatočne náročné a mierne nad ich súčasným výkonom. To naznačuje pôsobivé uvedomenie si vlastných možností, ktoré pomohlo šampiónom stanoviť si realistické ciele.  

S dôrazom na čas

Efektívne ciele musia mať dátum začiatku a konca. Pre športovcov môžu tieto dátumy zahŕňať olympijské hry alebo majstrovstvá sveta. Samotné veľké súťaže však neposkytujú dostatočnú štruktúru. Preto si Michael Phelps a ďalší stanovili menšie méty počas jednotlivých sezón. Ako ukázal tréningový harmonogram Raisman, športovci si môžu nastaviť dokonca i denné ciele.  

Dobre premyslené ciele vám poskytnú potrebnú štruktúru, motiváciu a sústredenie. Bez mét sa necháte vo svojom osobnom a pracovnom živote len tak unášať. Ako uviedol spisovateľ Bill Copeland: „Problém je, že ak nemáte cieľ, strávite život pobehovaním po ihrisku, no nikdy neskórujete.“ Či už v zasadacej miestnosti alebo na kladine, tieto ciele vás navedú na cestu úspechu.  

Prispievateľ David Carlin píše pre Forbes.com o vedení ľudí a o svete úspešných. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk