Vzdelávanie sa nekončí záverečnou skúškou na strednej či vysokej škole. Učiť by sme sa mali po celý život. Napríklad tak, že budeme svoje vedomosti a zručnosti rozvíjať v troch hlavných oblastiach, myslí si Julián Gerhart, spoluzakladateľ neziskovej platformy Zmudri.sk. Ako na to, aj keď si myslíte, že nemáte čas?
Článok je súčasťou seriálu na tému Ako byť úspešní. Inšpirujte sa s Forbesom!
Julián platformu Zmudri založil s partiou nadšencov po návrate zo školy v zahraničí (študoval v Kanade a Dánsku). V roku 2020 bol jedným z laureátov ocenenia pre mladých ľudí do 30 rokov Forbes 30 pod 30 v kategórii Veda a vzdelávanie.
Julián Gerhart, spoluzakladateľ neziskovej platformy Zmudri.sk. Foto: archív Forbesu
V rámci projektu spolu s kolegami učia mladých ľudí mnohým dôležitým zručnostiam pre život a uplatnenie sa v praxi.
Počas pandémie začali intenzívnejšie spolupracovať a podporovať aj pedagógov, pre ktorých vytvorili špeciálny videokurz o tvorbe náučného obsahu pre študentov. Vzdelávanie je takpovediac jeho prácou.
A hoci sa zameriava najmä na vzdelávanie mladých ľudí, jeho tipy môžu pomôcť aj tým skôr narodeným:
Buďte ochotní učiť sa a stanovte si priority
„Okrem toho, že z nás vzdelávanie robí múdrejších a rozhľadenejších ľudí, ktorí sú pre svoje okolie zaujímavejší, má to aj praktický aspekt. Vďaka vzdelávaniu budeme atraktívnejší na trhu práce,“ hovorí Julián.
Ochota učiť sa nové veci podľa neho patrí medzi najvyhľadávanejšie zručnosti medzi personalistami. „Svet sa mení takou rýchlosťou, že to, čo bolo platné pred tromi rokmi, dnes už nemusí vôbec fungovať. A netýka sa to len technológii. Koncept celoživotného vzdelávania je preto čoraz aktuálnejší a mali by byť k nemu vedené naše budúce generácie už na stredných či vysokých školách,“ hovorí Julián.
Ak aj vy máte niekedy pocit, že na ďalšie vzdelávanie nemáte čas, zamyslite sa znova. Aj podľa Juliána Gerharta je to všetko len o stanovení si priorít. „Ak si niekto povie, že vzdelávanie je pre neho kľúčové, tak si ten čas nájde aj keby mal dve práce,“ hovorí.
Na vzdelávanie využite aj „mikromomenty“
Zároveň platí, že je lepšie robiť aspoň niečo, ako nerobiť vôbec nič. Ak si teda počas dňa nájdete „len“ 20 minút, ktoré strávite učením sa napríklad cudzích jazykov s pomocou aplikácie, je to vždy lepšie ako nič.
„Naše zlepšovanie zručností sa nemusí diať na nejakých siahodlhých víkendových workshopoch, ale práve v takýchto ‚mikro momentoch‘,“ myslí si Julián Gerhart.
„Čítanie knihy na 30 minút, vyriešenie pár úloh v jazykovej aplikácii počas cesty autobusom, hodinový rozhovor s mentorom alebo spoločná reflexia s tímom o tom, ako sa nám podarilo vyriešiť posledný projekt a čo by sme mohli urobiť inak. Toto sú malé, ale pravidelné krôčiky, ktoré nás dlhodobo môžu dostať ďaleko,“ dodáva.
Benefity, ktoré (ne)vidíte
Objavovanie nových informácií a učenie sa nových zručností a poznatkov je všeobecne pozitívna záležitosť. Podľa Juliána nám práca na našom vzdelávaní prináša v prvom rade pocit radosti a naplnenia, že sa učíme niečo nové a vďaka tomu sa dokážeme posunúť ďalej alebo vyriešiť mnohé problémy.
„Osobne verím tomu, že vzdelávanie je niečo, čo robí radosť každej ľudskej bytosti. Len musí nájsť ten správny obsah a formu, ktoré jej či jemu vyhovujú,“ hovorí.
Ďalšou výhodou je, že vzdelaný človek má šancu na už spomínané lepšie ohodnotenie a vyššiu atraktivitu aj na trhu práce.
Neviete si dať rady, s čím by ste mali začať? Julián ponúka na zváženie tri všeobecné oblasti, v ktorých by ste sa mohli vzdelávať.
- Cudzí jazyk: Každý musí ovládať aspoň jeden cudzí jazyk. To je bez diskusie. Bez znalosti cudzieho jazyka sa ochudobňujeme o množstvo vecí, nehovoriac o zhoršení postavenia na trhu práce. Tak prečo si ho malými krokmi nevylepšovať každý deň?
- Odbor, ktorý človek využíva v práci: Marketing, obchod, IT, administratíva, skrátka čokoľvek, čo postupne posúva profesionála na lepšiu úroveň a udržiava v profesijnej „kondícii“.
- Čokoľvek iné podľa vlastného výberu: Môže to byť život motýľov, záhradkárstvo, história futbalu či tajomstvá vesmíru. Skrátka čokoľvek, pri čom si človek oddýchne a rozširuje svoje obzory v niečom, čo ho baví a napĺňa.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]