11. októbra 2020

Čítali ste román Dekameron od Giovanniho Boccaccia? Popisuje, ako skupina mladých šľachticov uteká z Florencie pred morovou epidémiou na vidiek. Píše sa 14. storočie a okrem spoločenskej kratochvíle tam gavalieri a ich dámy tiež často hodujú.

Boccaccio opisuje opulentné hostiny plné hydiny, orechov a množstva zeleniny. Ide o jedno z prvých svedectiev, že ľudstvo počas epidémie mení svoje stravovacie návyky.

Šľachtici od Boccaccia totiž utrácali celý majetok na to, aby si dožičili to najlepšie z jedla, ktoré bolo vo vtedajšej renesančnej spoločnosti k dispozícii. Domnievali sa, že vybrané lahôdky odklonia ich myšlienky od strašiaka, ktorým bola morová nákaza, a zároveň posilnia ich telá.

Ako posilniť imunitu

Dnes si môže podobný jedálniček dopriať takmer každý. Nie je dôvod uspokojiť sa s obilnou kašou či kapustou, ako to museli robiť vtedajší nemajetní vidiečania či mešťania.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa naša strava mení aj počas terajšej pandémie. Dnes žijeme síce v ľahších časoch, ako naši predkovia v období moru, ale Covid-19 prináša predstavu neistoty a hrozby, ktorá sa nad nami vznáša už niekoľko mesiacov, a nikto netuší, ako dlho to tak potrvá.

Vzhľadom na to, že žalúdok je jedna z bariér, ktorá bráni prieniku patogénnych zložiek do organizmu, si ľudia dobre uvedomujú, že práve teraz je čas venovať sa viac svojmu jedálničku.

Do boja! 5 jednoduchých rád,
ako pripraviť svoju imunitu na nástup jesene

Počas prvej marcovej karantény si mnohí z nás vycibrili kulinárske zručnosti. Sociálne siete zaplavovali fotografie kváskových chlebov, ale aj lazaní, ktorých prevedenie by ocenil aj Jamie Oliver.

Ale s tým je teraz koniec. Prišla jeseň a s ňou druhá vlna pandémie a my si potrebujeme posilňovať imunitu v dlhodobom horizonte. A žiaľ, chlieb, koláče a ani lazane nepomôžu, hoci vyzerajú skvele na Instagrame.

Čo si priniesť do špájz a chladničiek?

Logicky zeleninu a ovocie, poviete si. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča ich dennú konzumáciu v minimálnom objeme 400 gramov. Takže banány, jablká, hrušky aj citrusy prídu vhod.

K bežným zeleninovým jedlám pridajte antioxidanty, ktoré nájdete v cesnaku či zázvore. Aj mrazené maliny, čučoriedky alebo mango majú v sebe stále ešte dostatok vitamínov a môžete z nich pripraviť smoothie.

Začnite sa v čase koronavírusu otužovať.
Posilňujte imunitu v sprche, vo vani alebo na vzduchu

Zdravé aminokyseliny zase zabezpečia ryby, pokojne aj v konzervách. Klasická nátierka zo sardiniek vám dodá prísun dôležitých živín, nevyžaduje priveľa času na prípravu a zároveň, pokiaľ máte home office, tak jej intenzívny odor nikoho nepohorší.

Na čo zabudnúť? 

Na zmrzlinu, pretože má vysoký podiel cukru a môže podporovať zápalové procesy v tele. Rovnaký problém je so sójovým mliekom a dresingom do šalátov, sú veľmi sladké.

Pri zostavovaní nielen pandemického jedálnička si predstavujte svojich prarodičov. Označili by to, čo si chcete kúpiť, za jedlo? Pokiaľ nie, potom to na váš stôl pravdepodobne nepatrí.

Článok vyšiel na webe českého Forbesu, autorkou je redaktorka Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?