17. júna 2021

Je žiadaná, zaujímavá a chorá. Po bielozelenej izbovej kvetine s názvom Rhaphidophora tetrasperma variegata, pestovatelia šalejú. Jasným dôkazom je jej cena. V novozélandskej internetovej aukcii ju víťaz vydražil za rekordných 27 100 novozélandských dolárov, čo je 16 000 eur, čo z nej robí najdrahšiu rastlinu vydraženú na serveri Trade Me. 

O jej cene rozhodli posledné štyri minúty aukcie, keď o rastlinu zviedli urputný boj dvaja dražitelia z pôvodných bezmála dvesto päťdesiatich záujemcov. A táto dvojica dražiteľov razom zaistila serveru Trade Me, najväčšiemu novozélandskému webu s online aukciami a inzerciami, vyše stotisíc zhliadnutí.

O izbové rastliny je v poslednom čase nebývalý záujem. Priemerná cena tých vydražených len na Trade Me tento rok poskočila v prepočte na 51 eur, teda na zhruba trojnásobok oproti roku 2019.

Izbovku s veľkými zubatými listami si možno pamätáte z babičkinej obývačky alebo z chodieb úradov. Dnes je monstera opäť horúcim trendom. Takzvaní „plantfluenceri“ sa radi pochvália zeleným zátiším, motív zvláštne tvarovaných listov zdobí vankúše, tapety či hrnčeky. Najmä mladšia generácia neváha za túto krásku minúť sumy, za ktoré by sa dalo kúpiť menšie auto. Kde sa tento trend vôbec vzal? Dozviete sa v tomto článku.

Pritom v rekordnej bitke o mini monsteru, ako prezývajú rastlinu Rhaphidophora tetrasperma, nešlo o žiadneho obra – deväť listov sa nachádzalo v kvetináči s priemerom štrnásť centimetrov.

A nie je to prvýkrát, čo sa táto rastlina predala za vysokú sumu. Rovnaký pestovateľ vydražil podobnú monsteru na konci minulého roka za takmer štyritisíc eur.

Reklama

Drahá a vetchá

Prečo sú za ňu ľudia ochotní toľko platiť? Pretože je vzácna a v ponuke je len sporadicky. Kombinácia bielej a zelenej z nej robí medzi monsterami, ktorých celozelené varianty sa bežne v domácnostiach pestujú, výnimočnú favoritku. Pritom je to vlastne chorý kvietok, ktorý za svoje zvláštne zafarbenie vďačí chýbajúcemu chlorofylu.

„Je odsúdená na to, aby sa jej nedarilo dobre,“ konštatuje znalkyňa izbových rastlín Alexandra Střelcová. Podľa nej sa tak celkom ľahko môže stať, že aj takto drahá rastlina jednoducho neprežije.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Trade Me (@trademe_nz)

„Ani skúsenému pestovateľmi sa nemusí podariť udržať ju pri živote. Musí sa spojiť veľa faktorov – záleží na tom, kde je rastlina umiestnená, aké má svetlo či vlhkosť,“ vypočítava Alexandra Střelcová. Dobre sa jej darí v skleníkoch, ale ten každý doma nemá.

Pestovatelia sa dokonca snažia variegáciu, teda chybu, vďaka ktorej je rastlina taká populárna, umelo napodobniť. Podľa Střelcovej to však nie je také jednoduché a prírode to vždy aj tak pôjde lepšie.

Záujem priniesol nešvár

Za vysoké sumy, okolo sto dolárov, sa predávajú aj jej výhonky, takzvané wet sticks. Tie musia zakoreniť a nabrať silu, takže v ich prípade je riziko, že neprežijú, ešte vyššie. Ani dlhoročné pestovateľské skúsenosti vám nezaručia úspech.

Pandémia už tak rastúci záujem o izbové rastliny ešte priživila a priniesla jeden nešvár – v juhovýchodnej Ázii, odkiaľ mnoho zaujímavých druhov tejto rastliny pochádza, sa začali rastliny vo veľkom kradnúť. A to až do takej miery, že napríklad filipínske ministerstvo životného prostredia sprísnilo podmienky na získavanie a vývoz rastlín.

Autorkou článku je redaktorka Forbes Česko Klára Mandausová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?