25. novembra 2020

Izbovku s veľkými zubatými listami si možno pamätáte z babičkinej obývačky alebo z chodieb úradov. Dnes je monstera opäť horúcim trendom. Takzvaní plantfluencerisa radi pochvália zeleným zátiším, motív zvláštne tvarovaných listov zdobí vankúše, tapety či hrnčeky. Najmä mladšia generácia neváha za túto krásku minúť sumy, za ktoré by sa dalo kúpiť menšie auto. Kde sa tento trend vôbec vzal?

Pri jednej určite nezostanete

Mileniálom sa často vyčíta, že trávia viac času vysedávaním pri káve a avokádových toastoch, namiesto toho, aby – povedané nadnesene – investovali do nehnuteľností alebo plodili deti. Byty sú čoraz drahšie a stále viac príslušníkov mladej generácie na ne ani nezarobí. A zakladanie rodiny sa pre kariéru či finančnú nestabilitu častejšie odkladá na neskôr, prípadne na neurčito.

Izbové rastliny sú teda ideálnym spoločníkom vo svete, ktorému dominuje koncept selfcare (starostlivosť o vlastné fyzické, psychické aj mentálne zdravie): sú cenovo dostupné, pomerne nenáročné na údržbu a skvelo vyzerajú na Instagrame.

Ak si chcete z bytu urobiť domácu zelenú džungľu, počítajte s tým, že to nebude lacné. Mnoho milovníkov rastlín zväčša nekončí pri jednom prírastku, v ich vášni ich nezastavia ani hranice vlastného bytu.

Zo zberateľstva izbových rastlín sa navyše stal výnosný biznis — ak viete, ako správne rastliny rozmnožiť, môžete si mesačne slušne prilepšiť. A dúfať, že vašu investíciu nenapadnú škodce alebo choroby.

Reklama

Obľúbené sa stali facebookové aukcie, kde sa cena za jedinú kvetinu môže vyšplhať až na 2000 eur. Tie najvzácnejšie druhy nemajú v zbierkach ani mnohé botanické záhrady.

Monstera variegata – omyl prírody

V súčasnosti asi neexistuje iná rastlina, ktorá by okamžite zaručila toľko srdiečok na Instagrame. Jej ceny sa šplhajú k tisícke eur za jediný odrezok. Panašovaná monstera je pritom omyl prírody: za svoje biele či krémové sfarbenie vďačí genetickej mutácii spôsobenej vírusom. V časti listov sa rastline nevyvíja chlorofyl, preto nemôže vykonávať fotosyntézu. Je teda extrémne náročná na starostlivosť, rastie pomaly a len ťažko na ňu narazíte v bežných obchodoch.

Najlacnejšie, asi za 40 eur, zoženiete monstery s „mramorovanými” listami. Hlbšie do vrecka musíte siahnuť, ak chcete do zbierky druh „half moon“- polovicu listu má zelenú, polovicu bielu. Menšiu rastlinu zoženiete už za 90 eur. V online aukciách sa však neraz rez panašovanej monstery vo veľkosti približne 15 až 20 centimetrov ponúka až za viac ako 100 eur. Ak sa na Slovensku raz za čas objaví v ponuke niektorého  kvetinárstva, rozchytá sa zvyčajne za pár minút.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fiona (@aroid_land)


Znovuobjavený fenomén popularity izbových rastlín má za následok obrovský boom v tržbách záhradníctiev: podľa Americkej národnej záhradníckej asociácie sa predaj rastlín a súvisiacich doplnkov zvýšil medziročne na 52,3 miliardy dolárov. Štvrtinu z celkovej sumy majú na svedomí mladí ľudia vo veku od 18 do 34 rokov, pre ktorých je obývačka plná zelene často otázkou statusu a popularity na sociálnych sieťach.

Konceptuálne kvetinárstva či obchody špecializované na izbové rastliny rastú ako huby po daždi. Ako ale s obľubou hovoria milovníci rastlín, starostlivosť o zeleň je lacnejšou formou psychoterapie. A koľko rastlín máte doma vy?

Článok vyšiel na webe českého Forbesu, autorkou je redaktorka Alexandra Střelcová. S prispením redakcie forbes.sk.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?