2. mája 2019

Najúspešnejšie ženy slovenského biznisu sa stretli na výročnom galavečere magazínu Forbes Slovensko. Pri tejto príležitosti Forbes ocenil top manažérku Slovenska. Stala sa ňou Silvia Gaálová, ktorá je členkou predstavenstva a viceprezidentkou pre financovanie spoločnosti U. S. Steel Košice.

Novou členkou predstavenstva a viceprezidentkou pre financovanie v košických oceliarňach sa Gálová stala v januári minulého roka, čo ju vtedy ešte ako novú tvár vystrelilo na vrchol rebríčka Forbes top manažérok. „Keď prišla táto ponuka, bola som šokovaná, pretože som to vôbec nečakala. Musela som sa vtedy rozhodnúť pomerne rýchlo, pretože kolega odchádzal v priebehu niekoľkých dní,“ povedala Gaálová pre Forbes a dodala, že nikdy detailne neanalyzovala, prečo práve ona. „Myslím, že som vždy  bola skôr aktívna ako ambiciózna. Snažila som sa robiť prácu čo najlepšie a ku všetkým úlohám pristupovať zodpovedne,“ hovorí.

REBRÍČEK: Toto je top 10 startupistiek Slovenska. V investíciách majú milióny

Prvú pozíciu v rebríčku obhájila aj tento rok. Aj keď štatutárne výsledky za rok 2018 zatiaľ zverejnené neboli, výročná správa korporácie  obsahuje aj výsledok za prevádzku v Košiciach, vykazovaný podla USGAAP (Generally Accepted Accounting Principles).

A ten je najlepší za posledných 10 rokov. Aj to považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov na tejto pracovnej pozícii. „Nie je to môj úspech, ale úspech celého tímu. Samozrejme veľmi pomohlo, ze počas prvého roka vo funkcii  sa firme darilo. Počas tohto obdobia sa nám tiež podarilo schváliť investíciu na novú dynamo linku, čo je pre U.S. Steel Košice veľká vec,”povedala.

V roku 2017 dosiahol U. S. Steel 2,6 miliardové tržby a hrubý zisk na úrovni 565 miliónov eur. Spoločnosť s viac ako 10-tisíc zamestnancami patrí na Slovensku k najväčším zamestnávateľom.

Silvia Gaálová. Foto: Marek Mucha

Najmocnejšia žena korporátneho sveta je absolventkou bratislavskej Ekonomickej univerzity a predtým pracovala v niekoľkých globálnych poradenských spoločnostiach. V U. S. Steel pôsobí od roku 2002. Pred vymenovaním do funkcie finančnej šéfky mala na starosti oblasť analýz a štatistiky. Okrem funkcie v slovenskej fabrike zastáva Gaálová aj post finančnej riaditeľky koncernu U. S. Steel Corporation Europe.

Najväčšou výzvou v tejto funkcii bola podľa nej komunikácia s tretími stranami. „Desať rokov som strávila na účtovníctve, čo je skôr introvertná práca, pri ktorej som nebola vystavená externým vplyvom, ako mítingy so zákazníkmi, vládou, dodavatelmi, ci prezentacie pred zamestancami.  Pre mňa osobne teda bolo a je stále najväčšou výzvou vystavenie vonkajšiemu svetu,“ dodala.

Ženy vo vedení firiem a ženy v startupoch. Presne o tom je májový Forbes

A čo by poradila ženám, ktoré majú ambíciu dosiahnuť v korporátoch vrcholové pozície? „Treba vždy využiť všetky možnosti, ktoré sa núkajú. Nie vždy sa do toho človeku chce a niekedy je jednoduchšie do toho nejsť, ale každá výzva môže človeka niečo naučiť. Keď sa chce niekto rozvíjať, nemôže stagnovať na jednom mieste,“ odkázala.

Vo Vysokých Tatrách sa už po tretíkrát na podujatí Top ženy v biznise stretli najvýznamnejšie slovenské podnikateľky a manažérky. Spolu so svojimi mužskými náprotivkami diskutovali o podnikaní, (ne)rozdieloch medzi pohlaviami, pracujúcich matkách či otcoch na materskej dovolenke.

Foto: Marek Mucha