6. júna 2019

Iba zhruba tretina slovenských rodinných firiem zvládne proces nástupníctva, teda preberanie rodinného žezla v rámci prechodu od zakladateľov firmy na druhú generáciu. Pokiaľ sa bavíme o prechode na tretiu či štvrtú generáciu, sú čísla ešte nižšie. V júnovom Forbese vám preto prinášame inšpiratívne príbehy rodinných podnikov, rebríček najväčších rodinných firiem či prehľad toho, s akými problémami sa tieto spoločnosti boria. 

Prečítajte si rozhovor s Michalom Trnkom, synom spoluzakladateľa Esetu Miroslava Trnku, ktorý okrem iného hovorí o tom, ako Trnkovci rozvíjajú rodinný gastrobiznis. Druhý rozhovor je s Matejom Krajčíkom, synom Emila Krajčíka zo Senice, zakladateľom siete predajní 101 Drogerie. Bývalý ligový futbalista Matej hovorí, čo je u nich nové a ako sa postupne pripravuje na prevzatie firmy od otca.

Šesť rokov v drese 101

Bývalý futbalový reprezentant Matej Krajčík dvakrát vyhral českú ligu so Slaviou Praha, zahral si aj v Taliansku. Ako 35-ročný odštartoval novú kariéru: v rodinnej sieti 101 Drogerie, najväčšej slovenskej maloobchodnej sieti predajní drogérie s viac ako 60-miliónovými tržbami, začínal od piky. Či firmu od otca Emila Krajčíka raz preberie, zatiaľ nie je isté, ale pracuje na tom. Čoskoro už siedmy rok.

Nemám extravagantný život

Programovať sa naučil súbežne s tým, ako sa učil čítať a písať. Syn Miroslava Trnku, spoluzakladateľa spoločnosti Eset, má jeho slovami dodnes „IT úchylku“, ale jeho pracovný život sa točí okolo iných oblastí. Pod palcom má rastúcu rodinnú gastro skupinu a v Trnka Investments sa zase s otcom venujú najmä realitnému biznisu. Michal Trnka rozpráva o živote rodiny jedného z najbohatších Slovákov a aj o tom, že vôbec netuší a ani sa nezaujíma, či podiel v Esete niekedy zdedí.

Preraziť v New Yorku

Čo je potrebné na úspech v hlavnom meste sveta? Prinášame vám päť príbehov startupov, ktoré založili Slováci, a ktoré sídlia alebo sa aktuálne snažia presadiť v New Yorku. Niektoré z nich sú ešte len na začiatku cesty k vytúženej investícii, kým ďalšie sú zabehnuté riešenia, ktoré už stihol použiť aj Elon Musk.

Najväčšie rodinné firmy Slovenska

Rodinné firmy tvoria pevné zväzky a ich odhodlanie uspieť je silné aj vďaka tomu, že pracujú „na svojom“. Tento rok vám prinášame rebríček top 33 rodinných firiem, rozhovory s dvoma zástupcami rodinných firiem, a rady odborníkov na rodinné podnikanie, ktorí riešia problémy ako nástupníctvo, rozdelenie rodinného majetku, či správa rodinného bohatstva. Prvú desiatku z rebríčka si môžete pozrieť aj TU. 

Zodpovednosť@Eset

Ako odlíšiť počítačový vírus od normálneho, ale bezpečnostne rizikového softvéru? Čo delí informáciu od dezinformácie alebo manipulácie? A ako má fungovať spoločensky zodpovedná globálna firma na Slovensku? Odpovedá spolumajiteľ Esetu a člen Forbes rebríčka najbohatších ľudí Slovenska Richard Marko.