21. septembra 2021

Víťazom pravidelného oceňovania CEO roka sa stal generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil. Rozhodol tak rekordný počet 168 riaditeľov firiem pôsobiacich na Slovensku. Titul CEO roka sa udeľuje ako súčasť prieskumu slovenských generálnych riaditeľov, ktorý pravidelne organizuje magazín Forbes a spoločnosť PwC.

„Ocenenie vnímam ako odmenu za to, čo robíme už niekoľko rokov. Je to pre mňa záväzok, aby sme pokračovali v tých veciach, ktoré robíme dobre a menili to, čo nie je ideálne,“ uviedol pri preberaní ocenenia Peter Krutil, CEO Slovenskej sporiteľne.

„Snažíme sa robiť banku lepšou a zároveň kultivovať aj slovenskú spoločnosť. Môžeme byť totiž iba takí úspešní, ako úspešná je táto krajina,“ dodal.

P. Krutil: „Po pandémii v problémoch zostalo len 0,5 % dlžníkov, kým úvodne očakávania boli 5 percent.“ Foto: Marek Mucha

Riaditelia firiem sú najoptimistickejší v histórii

Spolu s anketou o najrešpektovanejšieho CEO prebehol medzi riaditeľmi firiem aj prieskum ohľadom ich očakávaní týkajúcich sa biznisu a ekonomiky. Výsledky hovoria o najväčšom optimizme firemných lídrov v doterajšej desaťročnej histórii prieskumu.

Až 73 percent riaditeľov verí, že tempo globálneho ekonomického rastu sa v nasledujúcich 12 mesiacoch zrýchli. V rast svojej firmy v nasledujúcich 12 mesiacoch verí 55 percent opýtaných. V horizonte troch rokov očakáva zlepšenie firemných výsledkov až 66 percent riaditeľov.

Reklama

Oživenie sa medzi iným prejaví rastom zamestnanosti. Zhruba 55 percent riaditeľov očakáva, že počet zamestnancov ich firmy bude v nasledujúcich 12 mesiacoch rásť. V oblasti investícií sa plánujú firmy viac zamerať na digitálnu transformáciu.

Obavy manažérov sa zase týkajú možného rastu daňového zaťaženia. Oslovení nepochybujú o tom, že zvyšujúci sa vládny dlh sa prejaví rastom daní. Ďalšími zdrojmi rizika sú podľa nich aj populizmus či pokračovanie pandémie.

Firmy musia o ľudí bojovať

Diskusia na CEO fóre sa niesla v duchu zmien, ktoré do riadenia firiem priniesla pandémia. Jej najviditeľnejším prejavom je nárast práce formou home office. Debatujúci sa zhodli, že firemná kultúra sa zmenila. Firmy sa teraz postupne vracajú späť do kancelárií.

„Udomácňuje sa hybridný model, keď sa kombinuje práca z domu a z kancelárie. Firmy sa musia naučiť zamestnancom dôverovať v tom, že vykonajú svoju prácu riadne aj z domu. O spoločnosti, ktoré to nepochopia, nebudú mať zamestnanci záujem,“ konštatovala riaditeľka pracovného portálu Profesia.sk Ivana Molnárová.

Ivana Molnárová, Profesia.sk: „Ľuďom treba výhody práce ukazovať, aby sa tam radi vrátili.“ Foto: Marek Mucha

Dodala, že zamestnanci si dnes opäť môžu vyberať medzi veľkým množstvom pracovných príležitostí. „Počet pracovných ponúk na našom portáli sa blíži k číslu 30-tisíc mesačne. Firmy musia o zamestnancov bojovať,“ konštatovala šéfka pracovného portálu.

Zamestnancom treba vytvoriť podmienky

Country managing partnerka spoločnosti PwC Slovensko Věra Vytvarová však pripomenula, že na diaľku je ťažké vybudovať tímového ducha a hrdosť pracovníkov na firmu. Práca z domu a z kancelárie je preto podľa nej o hľadaní ideálnej rovnováhy. Konštatuje, že najmladší zamestnanci sa na rozdiel od strednej generácie, ktorá oceňuje spoločenský kontakt na pracovisku, príliš späť do kancelárii nehrnú.

Věra Vytvarová, PwC: „Pandémia zmenila priority firiem. Vlani tri štvrtiny šéfov uviedli, že prioritou je efektivita. Dnes hovoria o nových produktoch, akvizíciách a digitalizácii.“ Foto: Marek Mucha

Spoločnosti by preto podľa nej mali zamestnancom vytvoriť atraktívne podmienky, aby bol pobyt v kancelárii pre nich lákavý. Ide o súbor sociálnych benefitov. PwC napríklad začalo poskytovať bezplatný, anonymný prístup k psychologickým či iným poradenským službám. „Táto ponuka vzbudila veľkých záujem, čo nás samých prekvapilo,“ povedala Vytvarová.

Sociálna politika firmy je neustály proces

Na potrebe a dôležitosti sociálneho programu sa zhodli aj ďalší rečníci CEO fóra. „Naša spoločnosť napríklad nedávno ponúkla bezplatné zdravotné prehliadky, alebo sme ponúkli možnosť využiť fyzioterapeuta,“ vymenúva spoluzakladateľ Pixel Federation a minuloročný víťaz ocenenia CEO roka Šimon Šicko.

Zoznam najrešpektovanejších CEO a spoločností, v ktorých v tom čase pôsobili:

2013 Vladimír Soták, Železiarne Podbrezová

2014 Igor Vida, Tatra banka

2015 Richard Marko, Eset

2016 Tomáš Drucker, Slovenská pošta

2017 Štefan Rosina, Matador Group

2018 Richard Marko, Eset

2019 Richard Marko, Eset

2020 Šimon Šicko, Pixel Federation

Reklama

2021 Peter Krutil, Slovenská sporiteľňa

Dodáva však, že každý benefit prestáva byť po pár mesiacoch lákavý. Sociálna politika firmy preto podľa neho musí byť v neustálom procese.

Ivan Šramko, bývalý guvernér NBS a prvý predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť: „Objavila sa skupina ekonómov, ktorí tvrdia, že nominálna výška dlhu už nie je dôležitá. Ja si však myslím, že nie sú dôvody pre nezodpovednú fiškálnu politiku.“

„Cieľom firmy by mala byť dlhodobá udržateľnosť podniku, nielen maximalizácia zisku,“ myslí si Molnárová. Firmy by preto podľa nej mali dbať na dlhodobú spokojnosť svojich zamestnancov a spolupracovníkov.

O víťazovi

Peter Krutil študoval ekonómiu na Fakulte manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave, absolvoval rôzne kurzy zamerané na finančné trhy a obchodovanie s cennými papiermi a stáže v Creditanstalt Vienna a Creditanstalt London.

V rokoch 1991 až 1993 pôsobil vo VÚB, ako referent vykonával obchody s cennými papiermi a uvádzal nové spoločnosti na Burzu cenných papierov. V roku 1993 bol dílerom peňažného a kapitálového trhu v Tatra banke.

Od roku 1993 do roku 1998 bol riaditeľom a neskôr členom predstavenstva Creditanstalt Securities, o. c. p. V roku 1998 pôsobil na Ministerstve hospodárstva SR.

V decembri 1998 bol zvolený za člena predstavenstva Slovenskej sporiteľne a od januára 2015 bol podpredsedom jej predstavenstva.

Od 1. januára 2018 je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Slovenskej sporiteľne.

O ocenení

Cenu za najrešpektovanejšieho CEO odovzdáva každý rok spoločnosť PwC spoločne s magazínom Forbes. Na prieskume sa zúčastňujú generálni riaditelia firiem z rôznych odvetví pôsobiacich na Slovensku. Jeho výsledky sú každoročne prezentované na podujatí CEO Fórum. Prieskum tento rok prebehol online dopytovaním v čase od 6. augusta do 7. septembra 2021.

Ďakujeme partnerom podujatia

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?