8. decembra 2020

Pochádzajú z 30 krajín sveta a reprezentujú štyri rôzne generácie. Tieto dámy rôzneho veku s odlišnou kariérnou cestou spája schopnosť popasovať sa s výzvami, ktoré priniesol rok 2020. Reč je o rebríčku 100 najmocnejších žien sveta, ktorý zostavil magazín Forbes US. Už druhýkrát sa v ňom umiestnila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Na zozname najmocnejších žien tento rok nájdete hlavy desiatich štátov, 38 riaditeliek firiem a päť predstaviteliek zábavného priemyslu. Desiaty rok po sebe mu neohroziteľne kraľuje nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú americký Forbes považuje za líderku Európy.

Druhé miesto patrí Christine Lagardeovej, prvej žene na čele Európskej centrálnej banky. Ako šéfka európskej menovej politiky čelí v súčasnosti najväčšej výzve – ako zabrániť tomu, aby pandémia nespôsobila ešte väčší chaos v eurozóne.

Na tretej priečke sa umiestnila Kamala Harris, ktorá sa 7. novembra 2020 stala prvou ženou v americkej histórii zvolenou za viceprezidentku. Štvrté miesto patrí predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorej rozhodnutia ovplyvňujú životy viac ako 700 miliónov Európanov.

Mužom ukázali, ako sa dá zvládnuť pandémia

Najväčšou výzvou pomaly sa končiaceho roka bol boj s novým koronavírusom. To sa prejavilo aj pri zostavovaní rebríčka. Priečka číslo 32 patrí novozélandskej premiérke Jacinde Ardernovej, ktorá porazila prvú a druhú vlnu vírusu vo svojej krajine zavedením prísneho lockdownu a karantény. Taiwanská prezidentka Tsai Ing-wen (37. miesto) zas v januári zaviedla prísny režim sledovania kontaktov nakazených. Aj vďaka tomu má ostrovná krajina s 23 miliónmi obyvateľov len 7 obetí ochorenia Covid-19.

Reklama

Najlepšie to zhrnula nórska premiérka Erna Solberg (52. miesto): „Demokratické krajiny, v ktorých sa dodržiavajú ľudské práva, a kde ženy dokážu dosiahnuť popredné postavenie v spoločnosti, sú tiež krajinami, ktoré sú najlepšie vybavené na riešenie problémov spojených s koronakrízou.“

Medzi nováčikmi je napríklad viceprezidentka a nová generálna riaditeľka CVS Health Karen Lynch (38. miesto), ktorá v USA vedie rozsiahly program testovania na Covid-19 a od budúceho roka bude zodpovedná aj za distribúciu vakcín.

Rihanna bola štedrá

Bývalej moderátorskej hviezde Oprah Winfreyovej, z ktorej sa medzičasom stala mediálna magnátka, patrí v rebríčku najmocnejších žien sveta 20. miesto. Speváčka Rihanna (69. miesto), ktorá patrí k najštedrejším celebritám, venovala 8 miliónov dolárov na zmiernenie následkov pandémie Covid-19. Rozdávať rozhodne má z čoho – okrem hudby jej plynú nemalé príjmy z kozmetiky a luxusnej bielizne. Jej kolegyňa Beyoncé Knowles skončila o tri priečky nižšie. Turné On The Run II jej spolu s manželom Jay Z zarobilo viac ako 250 miliónov dolárov.

Slovenský hlas v mori demagógie

Vlani v rebríčku debutovala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová na 80. mieste, tento rok jej patrí 83. priečka, hneď za speváčkou Taylor Swift. Americký magazín Forbes slovenskú prezidentku nazval „osamelým politickým hlasom v mori demagógie“. Oceňuje tiež, že vplyv Zuzany Čaputovej pomohol v roku 2018 vyvolať protesty, ktoré prinútili bývalého premiéra Roberta Fica rezignovať po vražde reportéra Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?