14. januára 2022

Aktuálny rebríček Forbesu najlepšie zarábajúcich hviezd portálu YouTube ovládol MrBeast. Dvadsaťtriročný americký youtuber v roku 2021 zarobil 54 miliónov. Tak veľa doteraz žiadna hviezda videoserveru nezarobila. 

Jeho videá prekonali métu 10 miliárd vzhliadnutí. Čo internet na MrBeastovi miluje? Nuž, ľudia chcú vidieť parádne kúsky a Američan je v nich expertom. Vlani strávil 50 hodín pochovaný zaživa, ponúkol 10-tisíc dolárov hocikomu, kto si bude ochotný sadnúť do vane plnej hadov, a usporiadal vlastnú verziuu Squid Game, na základe populárneho seriálu Netflixu. 

Youtuber sa tak zrejme dostane aj medzi najlepšie zarábajúcich ľudí šoubizniusu. V rebríčku 100 najlepšie zarábajúcich celebrít by sa dostal do top štyridsiatky – pred hviezdy ako Billie Eilish, Kim Kardashian, Angelina Jolie či skupinu BTS. Do stovky by sa zaradili aj ďalší youtuberi – Jake Paul a Markiplier. Na rozdiel od minulého roku v rebríčku nie je Slovák David Dobrik.

Desať najlepších youtuberov vlani zarobilo asi 300 miliónov dolárov, čo je o 40 % viac ako v roku 2020. Ťažia z toho, že YouTube sleduje čoraz viac ľudí, a tak rastú aj ich výnosy z reklám vo videách, ktoré tvoria asi polovicu ich príjmov. Ďalšie zisky pramenia z merchu, iných sociálnych sietí, podcastov, NFT, či reklamných spoluprác. Pozrite si desiatku najlepších:

1. Mr. Beast (Jimmy Donaldson)

Zárobok v 2021: 54 miliónov amerických dolárov

Reklama

Vďaka nárastu zhliadnutí jeho videí bola Jimmyho výplata v roku 2021 dvojnásobná oproti jednotke vlaňajšieho rebríčka. (Tou bol Ryan Kaji, ktorý zarobil 29,5 milióna dolárov, teraz skĺzol na 7. miesto).

Jeden z projektov, ktoré minulý rok zaujali divákov: MrBeast Burger, aplikácia, ktorá umožňuje fanúšikom objednať si jedlá značky MrBeast z 1 600 reštaurácií po celej krajine. MrBeast sa stará o marketing a propaguje hamburgery u svojich takmer 90 miliónov odberateľov. On a reštaurácie si potom rozdelili zisky z objednávok. Doteraz prevádzka predala 5 miliónov burgrov.

2. Jake Paul

Zárobok v 2021: 45 miliónov amerických dolárov

Paul sa vracia do rebríčka – naposledy sa v ňom objavil ešte v roku 2018 so zárobkom 21,5 milióna dolárov. Minulý rok absolvoval tri dobre propagované zápasy s dvojicou bojovníkov MMA: jeden zápas s Benom Askrenom, dva s Tyronom Woodleym. (Paul ich všetky vyhral.)

Jake Paul bol jedným z najpopulárnejších youtuberov, kým jeho brat Logan nezverejnil v decembri 2017 video natočené v japonskom lese, ktorý je pochmúrne známy ako miesto samovrahov. Fanúšikom sa to nepáčilo, bolo to podľa nich lacné a stratili aj sponzorov. Dnes je Jake opäť v hre, ale uverejňuje menej príspevkov ako kedysi.

YouTube využíva najmä ako promo svojej boxerskej kariéry, ktorá mu prináša až 90 % jeho zárobkov.  

3. Markiplier

Zárobok v 2021: 38 miliónov amerických dolárov

Len málo hviezd sociálnych sietí dokáže pracovať s merchom ako Markiplier, ktorý zaznamenal obzvlášť silný predaj tričiek, mikín a iných položiek spojených s jeho sériou Unus Annus. To je hlavný dôvod, prečo sa jeho zárobky v porovnaní s predchádzajúcim rebríčkom takmer zdvojnásobili.

(Videá Unus Annus vznikli v spolupráci s kolegom youtuberom Ethanom Nestorom-Darlingom a od roku 2019 boli aj na Markiplierovom kanáli. O rok neskôr ich však zámerne všetky vymazal.)

Markiplier teraz dúfa, že sa z neho stane televízna hviezda. V roku 2021 nakrútil televíznu adaptáciu The Edge of Sleep, postapokalyptického thrilleru, ktorý pôvodne zdramatizoval ako podcast v roku 2019. Verí, že do konca roka seriál predá Netflixu alebo Hulu.

4. Rhett and Link

Zárobok v 2021: 30 miliónov amerických dolárov

To, čo začalo ako duo, ktoré hostilo každodennú „nerdovskú” talkshow Good Mythical Morning, sa rozrástlo do impéria so „spinoffmi“ a rozšíreniami značky, čo zvýšilo počet zhliadnutí ich videí a s tým aj zárobky na YouTube.

Jedna z ich najúspešnejších akcií: Mythical Kitchen, séria o varení s hostiteľom Joshom Schererom. Dva roky stará šou má na YouTube už 1,8 milióna odberateľov.

Reklama

Ďalšou iniciatívou je ich fond Mythical Accelerator, prostredníctvom ktorého chcú investovať 5 miliónov dolárov do iných youtuberov. V októbri potešili fanúšikov s drsnejším live-stream prenosom. Predali naň 70-tisíc vstupeniek v cene až po 50 dolárov. 

5. Unspeakable

Zárobok v 2021: 28,5 milióna amerických dolárov

Unspeakable ťaží najmä z Minecraftu, pixelovej videohry, ktorá je už generačným fenoménom. Viac ako 20 miliónov ľudí odoberá jeho štyri kanály, kde zverejňuje videá, na ktorých hrá Minecraft a iné hry. V iných klipoch robí kúsky, pri ktorých napríklad zaplní miestnosť živými aligátormi.

Narodil sa v Houstone ako Nathan Graham a na youtube pôsobí už desaťročie. Minulý rok predal svoj katalóg videí na YouTube spoločnosti Spotter. Stavil na to, že z tých peňazí môže financovať svoj rýchlejší rast.

(Spotter je teraz jedným z najväčších nezávislých vlastníkov obsahu na YouTube. V posledných rokoch uzavrel niekoľko obchodov, ako je ten s Unspeakablom.)

6. Nastya

Zárobok v 2021: 28 miliónov amerických dolárov

Nastya minulý rok tiež uzavrela zmluvu so Spotterom, firme predala práva na svoje staršie videá, na nové si práva ponecháva. Sedemročné dievčatko, ktoré s rodičmi emigrovalo z Ruska, má na svojom kanáli Like Nastya 87,5 milióna odberateľov.

Vo videách zaznamenáva svoj život. (Najlepšie hity z roku 2021: videá o zdobení halloweenskych koláčikov a o trávení času s jej najlepšími priateľmi Evelyn a Adrianom.) Spolu s peniazmi zo Spottera zarobil jej tím vlani na merchi a kolekcii NFT.  

7. Ryan Kaji

Zárobok v 2021: 27 miliónov amerických dolárov

Ryan začal na YouTube vo svojich štyroch rokoch, keď recenzoval hračky a hral sa s nimi. Dnes má 10 rokov a jeho tím, ktorý zahŕňa aj bývalého manažéra Disney Chrisa Williamsa, sa zameriava na to, aby jeho značka prosperovala aj keď vyrastie.

Odpoveďou je kombinácia jeho videí s animovanými postavičkami. Jeho hlavný kanál na YouTube (Ryan’s World) má v súčasnosti 31 miliónov sledovateľov. Ťaží aj zo značkového tovaru a hračiek predávaných v reťazcoch ako sú Target a Walmart.

8. Dude Perfect

Zárobok v 2021: 20 miliónov amerických dolárov

Vo videách zdvíhajú takmer 200-kilové činky pod vodou a prechádzajú sa počas letu po krídle dvojplošníka. Čo je lepšie, ako sledovať tieto kúsky online? Vidieť ich zblízka a osobne: Skupina toto leto absolvuje svoje tretie live turné v 24 mestách. A pre tých najstatočnejších Dude Perfect minulý rok vydal 101 trikov, tipov, 250-stranovú knihu plnú fotografií a podrobných návodov na šialené veci.

9. Logan Paul

Zárobok v 2021: 18 miliónov amerických dolárov

Rovnako ako jeho brat Jake, aj Logan sa vracia do rebríčka prvý raz od škandálu z roku 2017. A rovnako ako Jake, aj Logan sa priklonil k boxu.

Vlani v júni mal zápas s bývalým majstrom sveta Floydom Mayweatherom, ktorý ako exhibičný súboj nemal oficiálneho víťaza. Logan pokračuje v rehabilitácii svojho imidžu. Vlani vo februári bol jedným z prvých, ktorí sa chytili fenoménu NFT (zarobil na tom tom 5 miliónov) a jeho podcast Impaulsive vygeneroval za posledný rok viac ako 100 miliónov zobrazení.

10. Preston Arsement

Zárobok v 2021: 16 miliónov amerických dolárov

Preston prevádzkuje na YouTube niekoľko kanálov, ale názov jeho najobľúbenejšieho, PrestonPlayz (Preston hrá), hovorí za všetko: Ten chlap hrá veľa videohier, väčšinou Minecraft.

Jeho štyri roky starý kanál odoberá takmer 12 miliónov ľudí. V jednom zo svojich najnovších videí vytvoril hrateľnú verziu Minecraft, ktorá obsahuje výzvy zo Squid Game.

METODOLÓGIA: Odhadované zárobky sú z obdobia medzi 1. januárom a 31. decembrom 2021, čo je zmena oproti našim predchádzajúcim rebríčkom, keď sme sledovali zárobky od júna do júna ďalšieho roku. Sumy sú uvedené pred zdanením. Nezarátavali sme ani náklady na platy agentov, manažérov a právnikov. Zárobky sme určili na základe dát z Captiv8, SocialBlade a Pollstar, ako aj na základe rozhovor s ľuďmi z brandže. 

Článok vyšiel v americkom Forbese a jeho autormi sú editori Abram Brown a Abigail Freeman. Prispeli aj Justin Birnbaum a Brett Knight.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?