29. augusta 2018

La Liga, najvyššia španielska futbalová súťaž, predbehla doteraz neohrozenú globálnu futbalovú veľmoc, anglickú Premier League. Ostrý ligový zápas odohrá v USA ako prvá zo všetkých európskych líg, a to prekvapujúco už počas rozbehnutej aktuálnej sezóny.

Španieli objavili Ameriku. V historicky prvom zápase európskej futbalovej ligy na americkej pôde vyzve podľa informácií rozhlasovej stanice Cadena SER katalánsky Girona FC slávnu Barcelonu. Pravdepodobný termín je koniec januára 2019, miesto konania Miami. Ak by sa aj tieto správy ukázali ako nepresné a s Barcelonou by si zahral sevillský Real Betis, o ktorom španielske médiá tiež špekulujú, nič to nemení na oficiálne potvrdenom záväzku La Ligy, že odohrá jeden zápas tohto ročníka v zámorí.

Manchester United, Real, Barcelona:
rebríček najhodnotnejších futbalových klubov

„Veľké americké ligy hrajú zápasy po celom svete, tak prečo by La Liga nemala hrať v USA?“ povedal prezident španielskej ligy Javier Tebas pre New York Times pred dvomi týždňami, keď oznámil historickú dohodu. „Spojené štáty sú miesto, kde je šport veľkým biznisom, a my chceme byť jeho súčasťou,“ dodal.

Kontrakt s americkou spoločnosťou Relevent uzavrela španielska liga na 15 rokov. Relevent sa vďaka nemu stáva predajcom vysielacích práv (od roku 2020) a de facto zastúpením La Ligy v USA.

Firma patrí do portfólia amerického realitného miliardára Stephena Rossa, majiteľa klubu amerického futbalu Miami Dolphins. S majetkom 7,6 miliardy dolárov je číslo 205 vo Forbes rebríčku najbohatších ľudí sveta. Španielske kluby, vrátane Barcelony, Realu či Atlética Madrid, hrajú vďaka jeho peniazom priateľské zápasy pred sezónou v USA už sedem rokov. Vlani do USA dokonca prilákal aj prípravnú verziu „El Clásico“, teda zápasu Realu a Barcelony. Bolo to prvý raz po 35 rokoch, čo sa tento, azda najznámejší športový zápas sveta, odohral mimo Európy.

Najlepšie platení športovci: Mayweather a Messi

„V tejto krajine som spozoroval záujem o futbal,“ povedal Ross pre Sports Illustrated ešte vlani. „Chceli sme vytvoriť turnaj, nie zorganizovať priateľský zápas. Ľudia chcú pozerať zápasy, v ktorých sa naozaj o niečo hrá.“

Ross preto sedem rokov prezentoval prípravné zápasy pod značkami ako „World Football Challenge“ a „International Champions Cup“ a presviedčal šéfov španielskeho futbalu, aby to skúsili aj naozaj. „Už stokrát povedali podobným ako je on – nie! Jemu však nakoniec povedali – áno,“ spomínal pre Sport Illustrated promotér Charlie Stillitano, ktorý Rossovi na rokovaniach asistoval. „Sedel tam s (prezidentmi Realu a Barcelony) Fiorentinom Perezom a Josepom Bartomeu a hovoril im veci ako – chlapi, vy tu máte skvelý produkt, naozaj žiadne sr*čky. Urobím z toho Super Bowl. Tú vašu špeciálnu atmosféru vám nepokazím, nebude to žiadny cirkus. A férovo vám zaplatím.“

donald trump amerika futbal španielsko Muž, ktorý do Ameriky dostal európsky futbal, sa už vyše 30 rokov venuje americkému futbalu. Stephen Ross (vľavo) na snímke z roku 1985 s vtedajším šéfom ligy USFL Harrym Usherom a mladým Donaldom Trumpom (vpravo). FOTO: SITA/AP

Ross vraj pôvodne o futbale nič nevedel, ako majiteľ Dolphins si však všimol veľký záujem hispánskej populácie o európsky „soccer“. A v Javierovi Tebasovi našiel partnera, ktorý má rovnakú chuť odviezť sa na vlne globalizácie futbalu. La Liga sa už odvážila investovať do Indie, kde bude Facebook streamovať jej zápasy, skúma aj trh v Číne. Zimný El Clásico sa odohral v bezprecedentnom čase, o jednej poobede, aby ho mohli pozerať v Ázii. Tohtoročný španielsky Superpohár sa odohral v Afrike, v marockom Tangieri.

Superpohár je však oproti skutočnému ligovému zápasu stále trochu tým spomínaným„cirkusom“. V zahraničí, vrátane USA, ho už dlhodobo hrajú Taliani, v roku 2002 dokonca v Tripolise. Ligový zápas za morom však bude premiérou. „La Liga vypálila prvý výstrel vo veľkých pretekoch v zbrojení,“ komentoval správu britský The Independent a pripomenul, že akurát ubehlo desiate výročie od „kauzy 39. kola“.

Tak nazvali britské médiá v roku 2008 neúspešnú snahu anglickej Premier League o nafúknutie tradičného rozpisu sezóny s 38 kolami o jedno „medzinárodné kolo“. Pre ostrú kritiku, že podkopáva férovosť ligy (prišla by o vyrovnaný počet zápasov doma a vonku), odpor domácich fanúšikov aj vtedajšieho šéfa FIFA Seppa Blattera nakoniec Premier League plán opustila. La Liga teraz podľa všetkého „jeden svoj tím obetuje a vykompenzuje mu to finančne,“ predpovedal The Independent. A dodal, že anglická súťaž sa stala globálnou superveľmocou až do tej miery, že hlavným konkurentom nenechala inú možnosť, než „skúsiť premeniť jej skrachovanú ideu na vlastnú zbraň“.

Premier League je skutočne nedostižným kráľom „globálneho futbalu“. V aktuálnom Forbes rebríčku najdrahších futbalových klubov predbehol Manchester United dlhoročného kráľa Real Madrid, v prvej desiatke má Premier League šesť zástupcov a v top 20 celkovo osem. Španielsko reprezentuje okrem Realu a tretej Barcelony v top 20 už len trináste Atlético.

Hráči prakticky všetkých 20 klubov La Ligy proti nečakanej „služobnej ceste“ do USA podľa očakávania ostro protestovali, oznámili, že nevylučujú ani štrajk. Zápas v USA im spôsobí celkom iste komplikácie: termín domáceho zápasu Girony s Barcelonou je 27. januára, medzi pohárovými zápasmi, ktoré sú zatiaľ naplánované na 23. a 30. januára.

V tom čase by však minimálne Barcelona mala byť v pohári ešte v hre, a tak si zápas v USA takmer s istotou vynúti posunutie termínov pohára. Okrem španielskych hráčov sú však nervózni aj anglickí manažéri. „Pozerajú sa na historický príklad Talianska, ktoré v 90. rokoch stratilo pozíciu globálnej elitnej súťaže, keďže nechcelo inovovať a vyvíjať sa s dobou,“ varoval Independent.

HLAVNÉ FOTO: Barcelona porazila vlani v letnom priateľskom zápase na Miami Real a dostala ako víťaz prakticky bezvýznamného „International Champions Cup“ aj pohár. V januári by sa na Miami mala už predstaviť naostro. FOTO: SITA/AP