18. novembra 2018

Predal byt, auto a zobral si pôžičku. Tieto financie investoval do aplikácie, ktorá by zjednodušila administratívu v stavebníctve. Stanislav Šulko vedel, že chce priniesť na trh niečo svetové, inak by sa do toho vraj ani nepúšťal.

A pri tejto prvotnej vízii globálneho produktu i ostal. Jeho aplikácia bsgapp si našla prvého klienta ešte skôr, než vôbec uzrela svetlo sveta. Aktuálne nie je na trhu ani pol roka a Stanislav už rokuje i so zahraničnými firmami.

Na stavbe objavil tristo chýb denne

Stavbárčina lákala Stanislava už od mladosti. „Ako dieťa som sa doma motal pri stavebných prácach. Pamätám si, keď nám majstri robili v pivnici omietky, nepohol som sa od nich na meter, a keď išli na obed, omietol som pol steny, kým sa vrátili,“ spomína pre Forbes.sk.

A tak po škole vyskúšal v oblasti stavebníctva rôzne pozície. Robil projektanta statiky, majstra na stavbe, stavbyvedúceho, koordinátora pre investora pri výstavbe priemyselného areálu, facility manažéra, ale tiež stavebný dozor.

5 aplikácií, ktoré vám naskenujú alebo vytvoria vizitky.
Tie digitálne už nestratíte

Idea vytvoriť aplikáciu, ktorá by za neho mohla robiť všetky administratívne úkony, vznikla pri kontrole kvality zhotovenej stavby, a to v rámci preberacieho konania. „Mal som za úlohu prebrať 11-poschodovú budovu, v ktorej bolo nakoniec viac ako 7-tisíc nedostatkov. Počas dňa každého dňa kontroly som zaznamenal vyše 300 nedostatkov,“ pripúšťa Stanislav.

Portrét Stanislava Šulka, ktorý vymyslel aplikáciu na kontrolu stavieb.
Stanislav o sebe hovorí, že je stavbárom v podstate už od mladosti. Foto: Matúš Koprda

Vždy večer končil po práci vyčerpaný, keďže celý deň musel so sebou nosiť dokumentáciu, robiť fotografie a zapisovať poznámky na papier. Ako to už býva, následne musel všetky zistenia o stave poslať generálnemu zhotoviteľovi, ktorý ich zase odoslal subdodávateľom. Išlo o zložitú administratívu.

Ste digitálnym nomádom?
Týchto 10 aplikácií by ste mali vyskúšať

Stanislav si ale uvedomil, že tento proces by mohol mať oveľa jednoduchší priebeh. Keďže všetky fotografie zhotovoval smartfónom, tak sa pýtal samého seba, prečo by v ňom nemohol mať i aplikáciu, do ktorej by všetko zaznačil a na konci dňa by to poslal zodpovedným osobám. „Trvalo štyri roky, kým sme aplikáciu dostali na stavbu. Ale je to tu,“ vysvetľuje CEO a zakladateľ bsgapp. Jeho aplikácia slúži ako digitálny nástroj pre administratívu v stavebnej výrobe.

Prvého klienta získal bez hotovej aplikácie

K vytvoreniu bsgapp ho motivovala vízia zlepšenia a zjednodušenia pracovných procesov. „Je výzva niečo také vyrobiť, priniesť to na trh a ponúkať ako vlastný produkt,“ vysvetľuje. V neposlednom rade bola pre neho aplikácia i súčasťou osobného rastu. V jeho živote prišiel moment, počas ktorého sa musel rozhodnúť, či chce ostať na mieste, alebo sa pohnúť ďalej. A tak si vybral.

Čo sa dizajnu týka, tak Stanislav od prvého momentu trval na tom, aby bola aplikácia „jednoduchá ako kameň a praktická ako vŕtačka“. Nechcel, aby mala navyše čo i len jedno tlačidlo a ovládanie malo byť intuitívne. Vývoj samotnej bsgapp stál viac ako 90-tisíc eur. Za identitu spoločnosti a dizajn aplikácie zaplatil Stanislav ďalších pár tisíc eur. „Musel som predať byt, auto, zobrať si pôžičku. Dal som do toho všetko. Povedal som si – teraz, alebo nikdy,“ vysvetľuje pre Forbes.sk.

Na tvorbe bsgapp sa podieľalo množstvo ľudí. Od roku 2014 zbieral Stanislav názory od svojej rodiny, priateľov, známych, kolegov, manažérov, robotníkov i riaditeľov firiem. Aplikáciu navrhol jeho tím v roku 2016.

„Vývojári, predovšetkým Google, mali dobre zmapované UX (užívateľský zážitok) a UI (používateľské rozhranie), správanie a očakávanie užívateľa. Na základe týchto poznatkov vydali Google manuál pre vývoj aplikácií,“ vysvetľuje. A ľudia z jeho tímu sa tohto manuálu držali. Vytvoriť dizajn aplikácie im trvalo len pár týždňov. Bsgapp vyrobili však až tento rok a celý proces im trval štyri mesiace.

Aplikácia bsgapp digitalizuje všetky procesy pre všetkých účastníkov výstavby, aj projektanta. Foto: bsgapp

Oficiálne ju na trh pustili v júni 2018. „Naším prvým klientom bola medzinárodná spoločnosť, ktorú zastupovali progresívne mysliaci a odvážni ľudia. Okrem toho sa im páčila možnosť byť prvými, ktorí tento produkt môžu skúšať a podieľať sa na jeho dolaďovaní,“ hovorí Stanislav. Táto spoločnosť mala o bsgapp záujem už na začiatku roka, keď ešte nebola hotová, no mala vytvorený dizajn.

Následne sa objavil ďalší klient. Na trhu nie je táto aplikácia ani pol rola a Stanislav už rokuje s viacerými firmami aj mimo Slovenska o tom, že sa stanú strategickými partnermi. Aktuálne aplikáciu používajú dvaja klienti na troch stavbách.

Nasledujúce roky prinesú zmeny

V bsgapp je možné distribuovať projektovú dokumentáciu a evidovať nedostatky stavby. V apríli 2019 bude dostupná i pre smartfóny s operačným systémom iOS. „Každé dva mesiace postupne pribudne ďalšia funkcia. Zápis z kontrolných dní, stavebný denník, všeobecné oznamy na stavbe, BOZP, prevzatie a odovzdanie pracoviska, plán kontroly kvality,“ približuje Stanislav. Bsgapp budú môcť klienti okrem smartfónov využívať i na počítačoch.

A ako môže aplikácia pomôcť v už hotových nehnuteľnostiach? Môže uľahčiť prácu ich správcom. „Tí síce neopravujú nedostatky na výstuži v konštrukciách alebo chyby omietky, ale opravujú vzduchotechniku, kúrenie alebo osvetlenie. To sú v princípe rovnaké procesy,“ dopĺňa Stanislav. Sám na záver pripúšťa, že v stavebnej výrobe sú digitálne nástroje ešte len vo vývoji, a tak sa bude všetko počas nasledujúcich rokov meniť.

Hlavné foto: Peter Lančarič