11. júla 2018

Na Slovensku sa sedem firiem rozhodlo preinvestovať viac ako 125 miliónov eur, na základe čoho im bola vládou prisľúbená investičná pomoc. Výsledkom bude nielen rozvoj niektorých okresov, ale i vznik 1300 nových pracovných miest.  

Na návrh Ministerstva hospodárstva SR odsúhlasila vláda investičnú pomoc pre sedem spoločností, ktoré plánujú na Slovensku investovať. Malo by ísť najmä o úľavy na dani z príjmov, príspevky na pracovné miesta či dotácie. Hovorí sa o celkovej sume vo výške maximálne 29,5 milióna eur.

REBRÍČEK: Biznisu sa venujú celé generácie. Toto sú naše najväčšie rodinné firmy

Spoločnosti majú záujem preinvestovať vyše 125 miliónov eur, a to konkrétne v mestách Sabinov, Prešov, Žarnovica, Prievidza, Lučenec a Kežmarok. Predpokladá sa, že vďaka tomuto kroku sa budú znižovať rozdiely, ktoré badať medzi jednotlivými regiónmi na Slovensku. Vznikne tak takmer 1300 nových pracovných miest, v prípade spoločností nemeckej firmy Mubea so sídlom v Kežmarku a prievidzskej Brose sa počíta aj s pridanou hodnotou v podobe výskumných a vývojových aktivít.

Spomínaná spoločnosť Mubea, ktorá je jedným zo svetových lídrov vo výrobe vysoko výkonných pružín a ďalších produktov pre automobilový priemysel, postaví v kežmarskom priemyselnom parku nový závod, pričom plánuje dohromady investovať 51 miliónov eur. „Príchod tejto spoločnosti spĺňa všetky kritéria novej filozofie poskytovania investičnej podpory na Slovensku. Ide o investíciu do  výroby, ale aj činností s vyššou pridanou hodnotou a zároveň do jedného z najmenej rozvinutých okresov“, zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

Chcete byť v biznise lepší? Pomôže vám 5 rád od Henryho Forda

Nové závody by mal byť postavené aj v Lučenci, kde tak plánuje urobiť spoločnosť Memolak, a v Žarnovici, kde do závodu plánuje investovať spoločnosť Neuman Aluminium.

Ďalšími podporenými spoločnosťami bude prešovský Vigour, ktorý sa zameriava na poskytovanie pracovnej kapacity IT špecialistov, ďalej výrobca textílií a odevov EMI-Sabinov, taktiež spomínaná spoločnosť na výrobu komponentov pre automobilový priemysel Brose. Poslednou firmou je spoločnosť Adient sídliaca v Lučenci, ktorá plánuje rozšírenie závodu na výrobu a montáž penových dielov pre automobilový priemysel.

Hlavná foto: Pixabay