Na trhu s kovmi sa schyľuje k obrej zlatej akvizícii. Najväčší ťažiar zlata na svete, americká spoločnosť Newmont, sa chystá prevziať austrálskeho konkurenta Newcrest Mining. Výška akvizície má dosiahnuť 29,4 miliardy austrálskych dolárov.
Predstavenstvo austrálskej firmy Newcrest Mining, ktorá taktiež patrí k najväčším ťažiarom zlata na svete, uviedlo, že ponuku konkurenta jednomyseľne podporilo.
Obchod však ešte musia schváliť regulátori, napríklad austrálsky Výbor pre zahraničné investície. Podľa dvojice firiem sa obriu akvizíciu podarí dotiahnuť do konca posledného štvrťroku tohto roku.
Historické spojenie
Pokiaľ prevzatiu nebude nič brániť v ceste, pôjde o tretiu najväčšiu transakciu, ktorej sa kedy austrálska spoločnosť zúčastnila.
„Newmont v týchto dňoch uskutočnil pravdepodobne jednu z najväčších akvizícií v histórii trhu so zlatom a cennými kovmi. Spojenie vytvorí najväčšiu ťažiarsku spoločnosť cenných kovov na svete. Obchod prekonal aj spojenie Newmontu a kanadskej spoločnosti Goldcorp v hodnote desať miliárd dolárov z roku 2019,“ dopĺňa analytik Jakub Petruška zo spoločnosti Zlaťáky.
Podľa zakladateľa Golden Gate Pavla Rybu čelia ťažiari zlata po celom svete stagnácii produkcie pri rastúcich vstupných nákladoch, čo zvyšuje atraktivitu fúzií v tomto odvetví. „Spoločnosti sa snažia zvýšiť objemy a zlepšiť efektivitu,“ vraví Ryba.
Akcionári spoločnosti Newmont by podľa návrhu mali za každú svoju akciu obdržať 0,4 akcie firmy Newmont a vlastnili by asi tretinu zlúčeného podniku.
Podporiť rast ceny
Ročná produkcia zlata spoločnosti Newmont sa má po uzavretí lukratívneho obchodu zvýšiť asi na osem miliónov uncí zlata, teda takmer dvojnásobok produkcie kanadského konkurenta Barrick Gold. Pôsobiť bude v Severnej a Južnej Amerike, Afrike, Austrálii a v Papui Novej Guinei.
Podľa riaditeľa investičnej platformy Portu Radima Krejčího bude pre trh so zlatom zásadné, aké má Newmont s austrálskou firmou plány po jej prevzatí, respektíve k akej monopolizácii trhu dôjde.
„V krajnom prípade by Newmont mohol napríklad cielene znížiť ťažbu zlata a zmenšiť tak jeho ponuku. S tým by potom mohol súvisieť rast ceny zlata. K podobnej situácii dochádza na trhu s ropou. Pokiaľ sa napríklad OPEC+ dohodne, že zníži objem ťažby, cena ropy väčšinou rastie,“ popisuje Krejčí. Zdôraznil však, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Newmont také kroky plánoval.
Impulz aj pre ťažbu medi
Newmont sa o prevzatie austrálskeho konkurenta pokúsil už vo februári, vtedy ale ponúkla len asi 25 miliárd austrálskych dolárov. Niektorí analytici a investori vtedy uviedli, že táto čiastka firmu Newcrest podhodnocuje. A predstavenstvo Newcrestu ponuku následne zamietlo.
Riaditeľ najväčšieho svetového producenta zlata Tom Palmer vtedy uviedol, že navrhovaná transakcia by spojila popredné portfólia firiem v odvetví. „Veríme, že zlúčenie Newmontu a Newcrestu predstavuje hodnotný návrh pre akcionárov a zamestnancov oboch firiem aj pre komunity, v ktorých pôsobíme,“ povedal Palmer. Podobné vyjadrenie poskytol aj teraz.
Predseda predstavenstva Newcrestu Peter Tomsett doplnil, že spojenie firiem bude mať pozitívny dopad tiež na ťažbu medi. Austrálsky podnik je totiž už teraz v tejto oblasti významným hráčom a ťažba medi celosvetovo získava na dôležitosti.
Dopyt ťahajú elektromobily
Kov, o ktorom sa často hovorí ako o novom zlate, ťaží z prechodu na zelenú energiu. Dopyt po ňom rastie vďaka využitiu v obnoviteľných zdrojoch a elektromobiloch.
Napríklad hlavný komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen dokonca očakáva, že kvôli rastúcemu dopytu bude cena medi v druhej polovici roka atakovať nové rekordy.
Financial Times tiež upozornil, že spoločnosť Newmont je len jednou z radu ťažobných spoločností, ktoré chcú upevniť svoju pozíciu na trhu v dobe zelenej transformácie.
Pripomenul napríklad prevzatie Oz Minerals spoločnosti BHP alebo spojenie firiem Allkem a Livent, čím vznikol tretí najväčší svetový výrobca lítia. Záujem o lítium v súvislosti s transformáciou energetiky taktiež ešte len porastie.
Správa o spojení dvoch gigantov na trhu s cennými kovmi taktiež prichádza v dobe, keď je zlato vo veľmi dobrej kondícii.
Kov, ktorý je vnímaný ako bezpečný prístav hlavne v období geopolitickej a ekonomickej neistoty, sa v prvom štvrťroku obchodoval medzi 1 800 až 1 950 dolármi a v nadchádzajúcich mesiacoch by si podľa Hansena mohol siahnuť na nové maximá.
Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorkou je Adéla Očenášková.