Bitcoin zažíva býčie časy, aké tu už dávno neboli. Hodnota kryptomeny za minulý týždeň stúpla o 38 percent a prvýkrát od vlaňajšieho júna prekonala hranicu 28-tisíc dolárov.
Za mesiac si bitcoin pripísal takmer dvadsaťjeden percent a od začiatku roka má za sebou nárast dokonca o 69 percent. Ako dlho vydrží tento vývoj?
Rozkvet kryptomeny bol reakciou na špekuláciu, že americký Fed už čoskoro spomalí alebo dokonca pozastaví tempo zvyšovania úrokových sadzieb – a čiastočne aj šialenou stávkou na prípadnú hyperinfláciu dolára.
Zvyšovanie sadzieb pokračuje
Lenže prečo to mal Fed robiť? Dokonca ani zvyčajne veľmi holubičia Európska centrálna banka sa minulý týždeň neodklonila od ostrého tempa zvyšovania úrokových sadzieb. Naopak, v plnom rozsahu tam napálila očakávané navýšenie o 0,5 percenta.
Za špekuláciou na zmenu politiky Fedu stála prehlbujúca sa panika po krachu amerických bánk Silvergate, Silicon Valley Bank a Signature Bank. Týmto bankám zlomili väz práve rýchlo rastúce sadzby a s nimi priamo úmerne rastúce výnosy z nových štátnych dlhopisov.
Keď totiž zhruba pred rokom a pol začali sadzby stúpať, opačným smerom vyrazili ceny starých dlhopisov, ktoré už boli na trhu, pretože tie nové ponúkli vyšší výnos.
Aby to starým investorom vykompenzovali, museli sa obchodovať pod emisným kurzom.
Problém je v tom, že americké banky, dlhé roky povzbudzované samotným Fedom, vo veľkom nakupovali americké vládne dlhopisy. A z dnešnej perspektívy za dosť nafúknuté ceny. Dlhopisy, ktoré teraz držia v portfóliu, majú podstatne nižšiu hodnotu.
Americké banky mali ku koncu minulého roka podľa údajov amerického regulátora Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) nerealizovanú stratu na dlhopisoch v hodnote 620 miliárd dolárov.
A tá sa pri prvých náznakoch problémov v segmentoch, na ktoré sa dané banky špecializovali (teda krypto a startupy), pretavila na stratu realizovanú a stratu kapitálovú.
A keďže základným pravidlom bankovníctva je, že banka bez kapitálu nemôže fungovať, problém bol na svete.
Stávka o milión v krypte
Olej do ohňa súčasnej bitcoinovej špekulácie prilialo aj minulotýždňové oznámenie Fedu, ktorý prišiel s koordinovanou akciou niekoľkých veľkých centrálnych bánk: kanadskej, anglickej, japonskej, európskej a švajčiarskej. Jej cieľom je posilniť poskytovanie likvidity v amerických dolároch.
„Aby sa zvýšila účinnosť swapových liniek pri poskytovaní financovania v amerických dolároch, dohodli sa centrálne banky, ktoré v súčasnosti ponúkajú dolárové operácie, na zvýšení frekvencie operácií so sedemdňovou splatnosťou z týždňa na deň,“ uviedol Fed vo svojom vyhlásení z nedele 19. marca.
A pretože bitcoin mal za sebou obdivuhodný mesačný rast o viac ako dvadsať percent, rad bitcoinových influencerov a krypto komentátorov na Twitteri nevydržal s nervami a v nedeľu 19. marca prehodili výhybku do pozície bitcoinových býkov.
„Pri vzácnych aktívach nemôžete byť medveď, keď Fed veselo tlačí,“ nechal sa počuť napríklad jeden kryptomenový influencer, ktorý si hovorí Crypto Rover.
Najďalej doviedol hype Balaji Srinivasan, bývalý technologický riaditeľ kryptoburzy Coinbase, ktorý sa na svojom twitterovom účte stavil, že bitcoin kvôli hyperinflácii stúpne počas nasledujúcich troch mesiacov na milión dolárov.
Balaji reagoval na tweet pod pseudonymom James Medlock, ktorý ponúkol vlastnú miliónovú stávku, že Spojené štáty americké hyperinfláciu nezažijú.
Jeho stávka má nasledujúce podmienky: ak bitcoin do 17. júna tohto roku nedosiahne cenu jedného milióna dolárov, Medlock dostane milión dolárov v stablecoine USDC a jeden bitcoin.
Ak Medlock ponuku prijme, musí si teraz zaobstarať jeden bitcoin, ktorý pošle Srinivasanovi, ak sa potvrdí jeho opačná hypotéza.
Bitcoin koreluje so zlatom
Neviem, neviem! Ak by sa mala Balajiho teória o hyperinflácii amerického dolára vedúca k hyperbitcoinizácii naplniť, zvýšila by sa trhová kapitalizácia kryptomeny z dnešných zhruba 549 miliárd na približne 19,3 bilióna dolárov.
Čo je skoro polovica hodnoty celého amerického trhu z konca minulého roka.
Dnešná trhová kapitalizácia zlata, ďalšieho vzácneho aktíva, avšak s oveľa dlhšou históriou, je pre zmenu „len“ ľahko cez 13 biliónov dolárov.
Je však pravdou, že od začiatku roka stúpla korelácia bitcoinu k zlatu a naopak klesla voči akciovým indexom. To sa však v minulosti krátkodobo stalo už mnohokrát.
Stávka až príliš pripomína inú podobne divokú predpoveď. Na konci roka 2017 zakladateľ antivírusovej firmy McAfee, dnes už nebožtík John McAfee, vyhlásil niečo podobné: že sa bude na konci roka 2020 jeden bitcoin obchodovať aj za milión dolárov.
Predtým v tom istom roku dokonca excentrický biznismen vyhlásil, že na celoštátnom americkom televíznom kanáli zje svoj penis, pokiaľ bitcoin do troch rokov nedosiahne hodnotu aspoň 500-tisíc dolárov. Neuveríte, čo sa (ne)stalo potom!
Bezpečný prístav alebo nie
Poďme radšej späť k súčasnej rally a jej udržateľnosti. Oveľa triezvejší pohľad podávajú hlavní analytici globálneho správcu aktív AllianceBernstein: Gautam Chhugani a Manas Agrawal. Tí došli k záveru, že celá rally bola spôsobená obnovením rizikového profilu aktív.
Zo dňa na deň sme sa ocitli v pozícii, keď nepoistené bankové vklady prestali pôsobiť ako bezpečný prístav, ktorým boli počas celého obdobia ekonomického rastu.
Pokiaľ príde rad na aktíva netrpiace žiadnym rizikom protistrany, je podľa dvojice analytikov bitcoin prvou voľbou. A pripomínajú, že napriek volatilite dlhodobo prekonáva nielen americký dolár, ale dokonca zlato alebo akcie.
To je určite pozitívny signál, ale pokiaľ ide o krátkodobý rast, z neho momentálne ťažia hlavne veľkí hráči – napríklad hedžové fondy, ktorí bitcoin na spotovom trhu nakúpili, pretože očakávajú veľký exodus do „bezpečných aktív“. A ten sa zatiaľ nekoná.
Nepekné sklamanie
Ak bankový sektor súčasnú krízu bez väčších problémov ustojí, mohlo by z toho byť ešte nepekné sklamanie pre tých, ktorí sa nechali zlákať vidinou rýchleho a zázračného rastu. Čím sa okľukou dostávame späť k Fedu.
Všetky oči, teda nielen zrak bitcoinových býkov, sa úpenlivo upierali na stredajšie (22.3.) zasadnutie jeho Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FMOC).
Na ňom banka rozhodla pre ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov do pásma 4,75 až päť percent. Fed tak pokračuje v protiinflačnom ťažení po vzore Európskej centrálnej banky.
Čo toto rozhodnutie ale znamenalo pre kryptomenových investorov? Hodnota Bitcoinu opäť klesla k 25-tisíc dolárom, hoci investori dúfali, že by sa mohla prehupnúť aj cez hranicu 30-tisíc dolárov.
Článok vyšiel na českom portáli Forbes.cz. Autorom textu je Karel Wolf. Článok vznikol s prispením Forbes Slovensko.