Online marketérka na voľnej nohe Silvia Púchovská je digitálnou nomádkou už päť rokov. Než sa práca na cestách stala jej životným štýlom, zakotvila vyštudovaná ekonómka z Ekonomickej univerzity najprv na rok na Tenerife v Španielsku a štyri roky strávila v Dánsku. V lete 2012 si spravila ročnú „pauzu v kariére“, ktorá sa začala v mekke kreativity – v Berlíne, kde si založila prvý blog. Potom sama precestovala takmer celú Južnú Ameriku. Keď sa po roku vrátila do kancelárie, už to nebolo to, čo chcela pre svoj život.
Túžila v ceste pokračovať a učiť sa o svete viac. V januári 2014 sa vzdala predstavy, že bude pracovať pre zamestnávateľa. Prvé dva roky cestovala v Latinskej Amerike a venovala sa blogovaniu, ktoré jej dobre poslúžilo na učenie sa nových zručností, budovanie osobnej značky a pomohlo jej nájsť si prvých klientov a čitateľov. Posledné tri roky má základňu na dvoch až troch miestach, odkiaľ si robí výlety a z destinácií pracuje na diaľku. Toto je jej 7 rád, na čo myslieť, než dáte výpoveď a zbalíte si ruksak na ceste do sveta digitálnych nomádov.
- Najprv musíte pochopiť, čo digitálne nomádstvo naozaj znamená.
Digitálne nomádstvo je životný štýl, ktorý sa skladá z dvoch častí. Prvá – je dôležité vedieť si zarobiť online, podnikaním alebo prácou na diaľku. A druhá – môžem pracovať odkiaľ chcem, pokiaľ mi to dovoľuje internetové pripojenie a časová zóna. Digitálne nomádstvo neznamená nezáväzné cestovanie s ruksakom, nie je to večná dovolenka, a preto je dôležité si rozmyslieť, aká je motivácia za nápadom stať sa digitálnym nomádom. Ak chcete len cestovať, radšej si na cestu našetrite a užite si cestovanie bez toho, aby ste museli pozerať do počítača.
Omán, Paríž či Times Square. Tu je 19 najviac očakávaných hotelov tohto roka
- Na cestu sa vydajte, až keď máte pod kontrolou financie.
V poslednej dobe sa ma mnohí pýtajú, ako majú začať. Moja prvá otázka je, či si vedia zarobiť alebo majú niečo našetrené. Z vlastnej skúsenosti viem, že môže byť veľmi stresujúce cestovať a počas toho rozbiehať podnikanie alebo portfólio. A preto odporúčam mať príjem pod kontrolou a vycestovať až potom. Ak má niekto obavu zo samotného cestovania a iných kultúr, tak treba jednoducho spraviť prvý krok a niekam vyraziť. Všetko sa naučíte počas cesty.
- Presúvajte sa pomaly.
Digitálnym nomádom odporúčam sa medzi jednotlivými lokalitami presúvať pomaly a zdržať sa v nich niekoľko mesiacov. Ak si viete zarobiť online, tak sa nemáte kam ponáhľať. Je omnoho lepšie a efektívnejšie zostať v jednej destinácii dlhšie, spoznať ľudí, kultúru, vytvoriť si pracovnú rutinu a užiť sa tak dané miesto viac do hĺbky.
Čerstvý vietor z Bali. Československý pár vyrába ekologické tašky
Aj takýto výhľad má Silvia pri práci. Archív: Silvia Púchovská.
- Majte rutinu a sebadisciplínu.
Nomádi si často vyberajú destinácie, ktoré sú veľmi atraktívne a zaujímavé. Či už sú to plážové mestečká, nomádske mekky alebo svetové metropoly, dá sa v nich robiť množstvo dobrodružných aktivít a spoznať veľa zaujímavých ľudí. Bez práce ale nie sú koláče, a preto treba mať veľkú sebadisciplínu a naučiť sa úlohy automatizovať, aby bola práca odvedená načas, kvalitne a ostal tak priestor aj na ostatné aktivity.
Silvia s kamarátkami na Bali. Archív: Silvia Púchovská.
- Prvú nomádsku cestu vyskúšajte v Európe. Ďaleké kraje, kultúry, exotické jedlo či trópy nie sú pre každého.
Osobne si myslím, že prvú cestu, pri ktorej človek pracuje online, je vhodné zrealizovať v Európe. Odvšadiaľ je pomerne blízko na Slovensko, dá sa komunikovať v európskych časových pásmach a ak by sa takýto typ výkonu práce či cestovania niekomu nepozdával, nie je až také drahé vrátiť sa späť. Ak sa vám takýto zážitok bude páčiť, tak už pri ceste na iný kontinent budete mať skúsenosti, ktoré vám v úplne inom prostredí pomôžu.
Silvia počas workshopu. Archív: Silvia Púchovská
- Spoznajte nomádsku komunitu.
Komunita ľudí, ktorí žijú ako digitálni nomádi sa z roka na rok rozrastá, a to je znamenie, že nomádstvo nie je len krátkodobá záležitosť, ale životný štýl. Po svete vznikajú coworking a coliving priestory, ktoré nie sú určené len miestnym freelancerom či firmám, ale radi privítajú práve nomádov. Organizujú sa konferencie a stretnutia, ktoré sú veľmi dobré na networking a nové biznis nápady. Pohybovať sa v nomádskej komunite je dobré aj z ľudského hľadiska, lebo nomádi sa častokrát vedia lepšie pochopiť a pomôcť si.
Aj takto môže vyzerať zaslúžený oddych digitálneho nomáda po práci. Archív: Silvia Púchovská
- Práca z pláže je mýtus.
Digitálni nomádi bývajú často portrétovaní, resp. niektorí sa tak aj sami ukazujú, že pracujú priamo z pláže, kde im na monitor pečie horúce slnko. V mojom okolí nepracuje nikto z plážového lehátka a ani z pláže, lebo je to nepraktické. Na pláži na Bali je horúco, fúka vietor, je tam piesok a celkovo to nie je dobré pre produktivitu a ani pre techniku. Oveľa lepšie je pracovať z coworking priestoru, z tichej kaviarne alebo z domu, a užiť si pláž vo voľnom čase.
Titulná foto: Archív Silvia Púchovská