5. júla 2018

Najväčší festival na Slovensku nie je len o hudbe. Jeho súčasťou sú aj rôzne športové či detské aktivity, workshopy, diskusie a prednášky. Tento rok však bude po prvýkrát hostiť startupovú súťaž. Pôjde o letnú edíciu známych StartupAwards a predstaví sa osem projektov z V4.

Prihlášku do súťaže poslalo viac ako 35 startupov zo Slovenska, Maďarska, Poľska či Českej republiky, z ktorých porotcovia vybrali osem finalistov.


Svet startupov a technológií prinesie na Pohodu coworkingová spoločnosť HubHub. Foto: HubHub

„Historicky sa StartupAwards zameriavalo “iba” na slovenské startupy, ale chceme poukázať na to, že v celom regióne V4 sa rozbiehajú zaujímavé projekty a stojí za to, aby sa tieto svety intenzívnejšie prepájali,“ hovorí manažérka FutureNow Conference Valentína Kasperová, ktorá má súťaž na starosti.

A startupového Oscara získava… Pozrite si výsledky StartupAwards

Súťaž na Pohode je tak “skúškou” rozšírenia regionálneho zamerania StartupAwards. S účasťou sú organizátori spokojní, aj keď to podľa Kasperovej do poslednej chvíle vyzeralo tak, že sa žiaden slovenský startup nezúčastní. Nakoniec sú vo finále tri.

Reklama
Postup: Súťaž štartuje v sobotu. Startupy budú prezentovať svoje projekty a neskôr odpovedať na otázky porotcov (Jaroslav Ľupták z Neulogy Ventures,  Michael Schuster zo Speedinvest, Peter Čerešník z HB Reavis a Matej ‘Sajfa’ Cifra).  Víťaz získa okrem finančnej hotovosti 3 000 eur aj automatický vstup na StartupAwards bootcamp.

Forbes prináša prehľad slovenských startupov, ktoré sa súťaže zúčastnia:

Secret City Trails

Za startupom stoja Slovenka Kristína Palovičová a Holanďanka Wendy van Leeuwen, ktoré na trh priniesli hernú aplikáciu, vďaka ktorej môžete bližšie poznávať jednotlivé svetové metropoly vrátane Bratislavy. Po každej vylúštenej úlohe alebo hádanke sa vám odomknú ďalšie príbehy vybraného mesta.

Kristína Palovičová(vľavo) a Wendy van Leeuwen na Hilton and Traveltech Lab Pitch Event v decembri 2017. Foto: Kristína Palovičová

Momentálne je firma bez investorov, ktorých však na rozbehnutie nového projektu potrebujú. „Influenceri, sprievodcovia, airbnb majitelia či milovníci hier a miest si budú môcť vytvárať vlastné hry vo svojich mestách a získať malý príjem z ich predaja,“ hovorí o zámeroch Palovičová a dodáva, že hľadanie investora už spustili.

LEAF vyhlásil tri top projekty ľudí do 19 rokov. Tvorcovia dostanú grant 5-tisíc eur

V súčasnosti spolupracujú s rôznymi firmami, napríklad s Timeout magazínom v Portugalsku, hotelovou sieťou Pestana hotels v Európe, turistickými autobusmi Hop on Hop off v Lisabone a marketingovými agentúrami v Amsterdame, Ženeve či Bratislave a momentálne diskutujú o spolupráci s hotelovou sieťou Hilton.

Crayonic

Startup Petra Kolarova, Michala Varcholu a Juraja Kacura sa zaoberá konceptom identity v digitálnom svete a kryptografickou oblasťou.

„Naším cieľom je poskytovať jednoducho použiteľné prostriedky pre vytváranie digitálnych podpisov s unikátnou autentifikáciou,“ vysvetľuje CTO Michal Varchola a dodáva, že vyvíjajú a vyrábajú kryptografické nástroje, ktoré zaručujú digitálnu identitu ľudí a vecí v moderných blockchainových transakciách.

Startup Petra Kolarova (v strede), Michala Varcholu (vľavo) a Juraja Kacura už dosahuje prvé obraty. Foto: Crayonic

A Slovákov si stihli všimnúť aj v zahraničí. Tento rok skončil v trojke najlepších na súťaži “KNOWidentity Startup pitch” vo Washingtone a prebojoval sa aj do Global Startup Talents v Taipei, kde postúpilo 20 startupov z celého sveta.

Vstupný kapitál pozostával z vlastných úspor zakladateľov, no neskôr získali prostriedky od holandského akcelerátora a tamojšej vlády.

Nice Visions

Projekt, za ktorým stoja Slováci Matej Michlík a Igor Žáček, vytvára produkty a inovácie v oblasti zelených technológií tak, aby boli ľahko uplatniteľné v dnešnom svete. Minulý rok vyhrali slovenské finále súťaže energetických startupov PowerUp a ich najznámejším produktom sú dizajnové kachličky, ktoré slúžia ako solárne panely.

Vizualizácia prototypu solárneho panela. Foto: Nice Vision

Dizajn SolarTiles tak umožňuje umiestnenie aj na miestach, kde sa o nich doteraz nikdy neuvažovalo, napríklad na stranách domov.

„Náš solárny fasádny systém rieši rozšírenú potrebu vlastníkov budov – produkovať energiu pasívne, s čo najmenšou stopou pre našu planétu, ale nezničiť pri tom vizuálnu stránku svojho domu,“ vysvetľuje Michlík.

Na trhu sú štyri nové aplikácie a hry od Slovákov. Vytvorili ich za päť mesiacov

Vývoj zatiaľ financujú z vlastných zdrojov, časť im však pomohol pokryť grant od Slovak Business Agency a získali aj menší grant na expertné poradenstvo. Michlík vysvetľuje, že ponuky od investorov už dostali, no zatiaľ ich nevyužili. „So sfinalizovaním produktu a po pilotnej inštalácii sa však naša pozícia zrejme zmení,“ hovorí.

 Vo finále zabojujú aj tieto startupy so svojimi produktami:

FindAir (Poľsko) –  inteligentný inhalátor, ktorý sleduje údaje a môže tak zabrániť astmatickému záchvatu alebo znížiť dávky liekov

GlovEye (Maďarsko) – hardvér, ktorí pomôže slepým ľuďom „čítať” vytlačený text

Reklama

Liber8 Technology (Maďarsko) – šperk, ktorý obsahuje e-atrament, vďaka ktorému dokážete premeniť svoj náramok podľa nálady

Vistag (Česko) – unikátny systém označovania fotografií, vďaka ktorému ľudia rýchlejšie nájdu produkty, ktoré videli napríklad vo filme či na webe

Nemléko (Česko)– rastlinná alternatíva zvieracieho mlieka

Hlavná foto: unsplash