14. januára 2022

Do slovenských investičných vôd vstúpil nový poskytovateľ. Pred niekoľkými dňami tu začala pôsobiť investičná platforma Fondee, pôvodom z Česka. Jej ponuka pozostáva z portfólií populárnych ETF fondov. Konkurovať chce nízkymi poplatkami a promptnosťou obchodovania.

Exchange traded funds (ETF) sú fondy, ktoré pasívne (bez zásahu portfólia manažéra) sledujú prednastavenú investičnú stratégiu. Investujú do množstva akcií alebo dlhopisov a sú obchodované na burze rovnako ako akcie.

Prednastavené portfóliá podľa stupňa rizika

Fondee sa stalo v poradí treťou investičnou platformou ponúkajúcou na Slovensku ETF riešenia drobným investorom. Minimálny vklad je 40 eur mesačne, pri jeho pravidelnosti nie je investor nijako viazaný.

Platforma ponúka sedem druhov prednastavených portfólií zostavených podľa stupňa rizika a dĺžky investičného horizontu. Podľa nich sú v portfóliách namiešané akciové a dlhopisové ETF. Portfólio bežného investora vo Fondee je zložené z pätnástich ETF.

Od schopnosti investora akceptovať riziko sa odvíja aj výška výnosu. „Zatiaľ čo najmenej rizikové portfólio by malo ročne zarábať približne 3,5 percenta, najodvážnejším typom svoje financie uložené na Fondee účte zhodnotíme až o 12 percent,“ vysvetľuje šéf firmy Július Kaliský.

Aké sú poplatky?

Aj Fondee, podobne ako ostatné dve platformy Finax a Portu, poskytuje investičné služby automatizovane. Založenie účtu teda prebieha výlučne online. Po zodpovední otázok a vyplnení dotazníka investor overí svoju identitu oskenovaním dokladu totožnosti a fotkou svojej tváre. Firma teda nemá žiadne pobočky.

Reklama

Proces otvorenia účtu je jednoduchý a užívateľsky príjemný. Netrvá viac ako desať minút. Funkcionalita účtu je však úplná až po vložení prvého vkladu. Môže ísť o vyššiu jednorazovú sumu, ale aj o pravidelnú mesačnú platbu bez prvotného navýšeného vkladu.

Silnou stránkou investícií do ETF fondov sú nižšie poplatky. Za správu si Fondee účtuje ročný poplatok vo výške 0,9 percenta z hodnoty majetku, plus poplatok samotným ETF fondom (TER), z ktorých sú portfóliá zložené. Tie dosahujú v priemerne 0,15 percenta ročne. Dovedna je to teda za správu zhruba 1,05 percenta ročne. Za vklad, výber ani výkon si platforma poplatky neúčtuje.

Fondee je tak najlacnejšie z trojice konkurentov. Portu si štandardne počíta poplatok jedno percento za správu ročne plus náklady TER za ETF (cca 0,15 %) a Finax 1,2 percenta za správu a 1,2 percenta za vklad do výšky tisíc eur. Vklady nad tisíc eur sú vo Finaxe od poplatku oslobodené.

Platformy poskytujú okrem toho rôzne zľavy. Napríklad Portu si účtuje pri portfóliu plánovanom na päť rokov poplatok 0,8 percenta za správu a nad 15 rokov len 0,6 percenta.

Výška poplatkov je v dlhodobom horizonte dôležitá pre celkový výnos. Hoci je v nich rozdiel len minimálny, rozhoduje o tom, koľko peňazí zostane na investičnom účte pre investora pracovať.

Ako sa vyhnúť daniam

Ďalším takýmto triediacim kritériom medzi platformami sú dane. ETF sú na Slovensku od dane z príjmu oslobodené v prípade, ak ich investor vlastní dlhšie ako jeden rok. Tu ťahá Fondee za kratší koniec.

Keďže biznismodel českej platformy nie celkom zohľadňuje toto slovenské špecifikum, k daňovej výhode sa slovenský investor dopracuje len v prípade, ak si vypne automatický rebalancing. Ten totiž Fondee realizuje raz mesačne. Ak by si ho teda slovenský investor nechal zapnutý, o daňovú výhodu by prišiel.

V tomto parametri je z trojice hráčov na trhu najsilnejší Finax, ktorý pri rebalancingu predáva prioritne ETF nakúpené pred viac ako rokom. Cieľom je umožniť investorom vyhnúť sa daniam. Ani Portu nerebalancuje portfóliá s ohľadom na slovenské daňové špecifikum.

Rebalancig je pritom dôležitý pre udržanie zadaného pomeru výnosu a rizika. Zabezpečuje, aby riziko nevyskočilo nad a ani pod zvolený investičný profil. Finax deklaruje, že správnym rebalancingom dokáže zvýšiť priemerný dlhodobý výnos pre investorov až o 0,65 percenta ročne.

Zainvestované už na druhý deň po vklade

Silnou stránkou Fondee je rýchle spracovanie investičných príkazov. Peniaze, ktoré na účet prídu, sa na investície zmenia už v nasledujúci obchodný deň. V prípade Finaxu je to len raz za týždeň, spravidla v utorok. Tento parameter je dôležitý v prípade snahy investora zachytiť nárazový prepad trhov vyšším jednorazovým vkladom.

„Obchodujeme každý pracovný deň, čo znamená, že vklady klientov sú do pár dní zainvestované a výbery taktiež do pár dní na účte klienta. Oproti konkurencii je toto výrazná výhoda, keďže sme aktuálne na československom trhu jediní, kto túto možnosť ponúka,“ hovorí Kaliský.

K investíciám ženie ľudí vysoká inflácia

Aktuálne má Fondee v Česku zhruba sedemtisíc investorov. „Za posledné dva mesiace sa počet našich klientov zvýšil o 40 percent. Jedným z dôvodov môže byť rastúca inflácia, ktorá je pre Čechov v posledných mesiacoch naozaj veľká téma. Zdražuje takmer všetko a ľudia tak začali vnímať fakt, že peniaze na bežných účtoch im pri takmer nulových úrokových mierach nič neprinesú a relatívne vysoká inflácia ich znehodnotí,“ hovorí spoluzakladateľ Fondee Jan Hlavsa.

Tento trend je viditeľný aj na Slovensku. Do podielových fondov, ktoré sú alternatívou k ETF fondom, vlani natieklo zhruba 1,3 miliardy eur, čo je zhruba toľko, ako dovedna za predchádzajúce tri roky. Silný prílev nových peňazí tak otvára priestor pre nových poskytovateľov investičných služieb.

O Fondee

Eva a Honza Hlavsovci. Foto: archív Jana Hlavsu

Platformu Fondee založili manželia Eva a Jan Hlavsovci. Obaja pôsobili deväť rokov v Londýne na najvyšších manažérskych úrovniach, kde mali na starosti transakcie, fúzie a úvery v miliardách libier.

Manželia sami do spoločnosti investovali desať miliónov českých korún. Neskôr do Fondee vstúpila J&T banka s rovnakou výškou investície. Spoločnosť je licencovaná Českou národnou bankou.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?