14. apríla 2019

Spojenie ručne robených lyží Forest Skis ocenených najprestížnejšou cenou za dizajn a najvyhľadávanejšieho modrotlačiara na Slovensku? Prečo nie? Viktor Devečka spolu s Matejom Rabadom na podujatí Forbes 30pod30 predstavili netradičnú kombináciu, ktorá zanechá veľkú stopu v slovenskom i svetovom produktovom dizajne. Modrotlačové lyže. 

Oblek od Ozety a jej doplnky s modrotlačou z dielne Mateja Rabadu sprevádzali Viktora Devečku na odovzdávanie cien Red Dot Awards 2018. Bolo to v období, keď sa títo dvaja síce poznali, no ešte nie osobne. Vďaka drobným životným náhodám sa nakoniec stretli na akcii Pecha Kucha v Nitre, kde každý prezentoval svoju tvorbu. Práve tu vznikla myšlienka spojenia dvoch úplne odlišných zameraní.

Slovenské lyže získali jednu z najprestížnejších svetových cien.
Sú produktom roka 2018

„Viktor dostal nápad, že by z technologického hľadiska bolo možné spojenie drevených lyží a modrotlače. Jeho tvorbu som dlho sledoval a obdivoval, ale v živote by mi nenapadlo toto spojenie skĺbiť dokopy,“ hovorí Rabada o vzniku ich spolupráce.

Pri živote drží staré remeslo. Matej Rabada sa pustil do modrotlače

Jedna z ďalších „náhod“ je, že bratia Devečkovci, ktorí stoja za Forest Skis, pochádzajú z Liptovského Mikuláša, zatiaľ čo Matej Rabada z neďalekého Dolného Kubína. Bratia Devečkovci a Broňa Brtáňová (spolupracujú s ňou na dizajne lyží) spolu s Rabadovcami vytvorili inovatívne technologické riešenie spojením klasickej konštrukcie lyží s dreveným jadrom a ľanového vlákna zdobeného modrotlačou, ktoré ich povrch pokrýva. Modrotlač, ktorá je tradičná len pre niekoľko európskych krajín, bola použitá na množstvo rôznych spôsobov, no v tejto forme, sú na trhu priekopníkmi.

Návštevníci mohli navhnúť meno dvom pripravovaným modelom lyží s modrotlačou. Foto: Marek Mucha

Vo Forest Skis sa doteraz pritom zameriavali hlavne na lyžiarov obľubujúcich rýchlu a dravú jazdu najmä vo voľnom teréne. To sa ale teraz mení. „Chceli sme ponúknuť lyže aj pre rekreačných lyžiarov, ktorí majú radšej kľudnejšiu jazdu,“ vysvetľuje Viktor. „Chceli sme vytvoriť niečo jedinečné, s čím ešte nikto neprišiel, no zároveň sme chceli, aby to bolo pekné a slovenské,“ doplnil. Okrem toho, že nový typ lyží bude určený na zjazdovku alebo skialp, bude aj cenovo dostupnejší ako ostatné lyže z dielne Forest Skis.

Vďaka jedinečnej technológii a vzhľadu, lyže získali už niekoľko významných ocenení doma i v zahraničí. Foto: Marek Mucha

V týchto dňoch sa dvom pripravovaným modelom lyží s modrotlačou hľadá meno. Účastníci Forbes 30pod30 mali možnosť navrhnúť názov hodením lístka do krabičky v stánku Forest Skis. Ako sa však tvorcovia priznali, hľadanie vhodného mena niekedy trvá aj mesiace. Názov odhalia neskôr na svojich sociálnych sieťach. Tvorcovia lyží i modrotlače v každom prípade naznačili, že toto nie je ich posledná spolupráca.

Hlavné foto: Viktor Devečka (druhý zľava) prezentuje svoje lyže. Foto: Marek Mucha

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk