12. januára 2019

Vlastný biznis rozbehla až v ďalekej Indii. Darina Vadera sa vydala za Amita Vaderu z Naí Dillí, s ktorým dnes vedie agentúru Kad Model Management Pvt. Ltd. Spolu snívajú o tom, že by na Slovensko dostali i štáby, ktoré nakrúcajú bollywoodske filmy.

Zatiaľ však neúnavne pracujú na raste svojho biznisu. V rámci spolupráce sa k nim dostali napríklad i modelky Nikola Buranská, Tereza Vlčková, Alica Činčurová alebo Sára Osmanová. Darina pripúšťa, že sa jej na projektoch pracuje najlepšie práve s modelkami a modelmi zo Slovenska a z Česka.

Biznis v Indii musí viesť rázne

Darina snívala o cestovaní už počas štúdia na strednej škole. Chcela spoznávať svet, a tak sa v roku 2001 vydala do Tokia, vďaka čomu jej život nabral nečakaný smer. Vstúpila doň láska. Stretla tam totiž svojho budúceho manžela, ktorý pochádza z Naí Dillí. Slovo dalo slovo, a o dva roky neskôr sa pár zosobášil. „Žili sme striedavo na Slovensku a v Indii,“ spomína si Slovenka. V roku 2010 sa ale rozhodli, že v Naí Dillí zostanú žiť už natrvalo.

Stojí za VR hrou, ktorá za prvý mesiac zarobila 2 milióny dolárov.
A to ešte nie je dokončená

K prvému kontaktu s tamojším modelingovým svetom sa Darina dostala v roku 2012. Vtedy pomohla známej zo Slovenska, ktorá spolu s dvojicou zverenkýň narazila v Naí Dillí na problém. „A tak som začala pracovať pre lokálne agentúry ako skaut a agent. V prvom rade som ale bola akousi spojkou medzi zahraničnou a indickou mentalitou,“ priznáva pre Forbes.sk. Takto vydržala pracovať tri roky.

Pri spätnom pohľade dnes konštatuje, že počas toho obdobia bojovala s názormi majiteľov agentúr, ktorí len veľmi ťažko chápali mentalitu a očakávania zahraničných modeliek a modelov.

Manželia Vaderovci, vľavo je Slovenka Darina a vpravo Ind Amit.
Manželia sa v agentúrnom biznise našli. Modelkám a modelom sa venujú aj vo voľnom čase. Foto: archív D. Vadera

Z tohto dôvodu sa v roku 2015 rozhodli spolu s manželom založiť vlastnú agentúru Kad Model Management Pvt. Ltd. V nej sa Darina mohla plne angažovať a odlíšiť od konkurencie. Stavila na individuálny prístup a pochopenie.

Začiatky však pre ňu neboli jednoduché. „Nejaký čas mi trvalo, kým som pochopila, ako rozmýšľajú indickí klienti. Musela som sa vyzbrojiť poriadnou dávkou trpezlivosti,“ upresňuje. V tom čase jej veľmi pomohla rada práve od Amita. Ak podľa neho chcela ako cudzinka v Indii uspieť, tak musela byť rázna a nekompromisná. A tak sa stalo.

Spolupracuje so svetovými značkami

Darina s biznisom mierila vysoko od začiatku. Neúspech, stručne povedané, nepripadal do úvahy. Preto začala oslovovať veľké produkčné spoločnosti, fotografov a tiež dizajnérov. Za tri roky existencie Kad Model Management Pvt. Ltd. hovorí, že si agentúra dokázala získať pevné miesto vo svete indického modelingu a je vyhľadávaná. „Najväčšou odmenou je ale fakt, že sa k nám ľudia opätovne vracajú,“ ozrejmuje Slovenka.

Pracuje ako bar manažér v Singapure.
Pohár najdrahšej whisky tu stojí tisíc eur

V tejto modelingovej agentúre spolupracujú manželia s modelkami a modelmi z celého sveta. Nech už pochádzajú napríklad z Kanady, Chorvátska, Venezuely, Srbska, Poľska alebo Maďarska. Škála je široká. Darina však pre Forbes.sk prezrádza, že tie najlepšie spolupráce prebiehajú s ľuďmi zo Slovenska a z Česka. Devízou je v týchto prípadoch najmä jednoduchšia komunikácia, ale rovnako i mentalita. „Proste si rozumieme a chápeme sa,“ upresňuje.

Aktuálne manželské duo spolupracuje so 6 modelkami a dvojicou modelov. Od marca však plánujú tento počet zdvojnásobiť. Okrem toho majú zmluvy s ďalšími ľuďmi zo sveta, ktorým zabezpečujú direct bookovanie.

Modelka oblečená v tradičnom oblečení sárí forená na Slovensku.
Tieto fotografie indického oblečenia sárí vznikli vďaka Darine na Slovensku. Foto: archív D. Vadera

Počas troch rokov fungovania Kad Model Management Pvt. Ltd. sa Darina dostala k spoluprácam s veľkými značkami, medzi ktoré patria napríklad Avon, Oriflame, Vogue, Suzuki, LG alebo Herbalife. Neodmietla však ani indické lokálne spoločnosti a tamojších dizajnérov.

Prirodzene, medzi ich aktivity patrí i produkčná činnosť na Slovensku. To v praxi znamená, že mnoho indických klientov má záujem o fotenie a nakrúcanie reklám v zahraničí. „Náš najdrahší projekt bol práve z tejto oblasti,“ opisuje pre Forbes.sk. Išlo o štvordňové fotenie katalógu indického oblečenia sárí značky T&M, ktoré sa konalo na Slovensku. Agentúru zorganizovanie tohto fotenia vyšlo na 15-tisíc eur, ktoré im klient následne uhradil. Za 4 dni práce na tomto projekte nakoniec zarobili približne 3000 eur.

Sníva o nakrúcaní bollywoodskeho filmu

Konkurenčný tlak v tejto oblasti pociťuje Darina i v Indii. Podľa jej slov tam funguje veľa agentúr, no jej to neprekáža. Drží sa vlastnej vízie a biznis vedie so zreteľom na vzájomný rešpekt, transparentnosť a lojálnosť.

„Dali sme si záležať aj na výbere apartmánu, v ktorom modelky a modeli bývajú. Nachádza sa vo veľmi dobrej časti Naí Dillí a je moderne vybavený,“ upresňuje. Okrem toho im dvojica venuje i svoj voľný čas, počas ktorého spolu navštevujú rôzne pamiatky a učia sa, ako to v Indii chodí a ako si spríjemniť pobyt.

Modelka oblečená v tradičnom indickom odeve sárí odfotená na Slovensku. Práve netradičné spojenie indických a slovenských prvkov posunula agentúru Slovenky Dariny Vadera ďalej.
Netradičné prepojenie indických a slovenských prvkov ich v biznise posunulo ďalej. Foto: archív D. Vadera

„Keď sa náhodou stane, že modelka počas pobytu nezožne úspech, tak musíme uhradiť všetky náklady spojené s jej prácou, ako sú letenky, ubytovanie, transport, vreckové a podobne,“ hovorí Darina o tom, čo je na vedení modelingovej agentúry finančne najnáročnejšie. Jedným dychom dodáva, že sa to nestáva často, no nikdy to nie je vylúčené.

Do budúcnosti chce Slovenka rozšíriť pôsobenie svojho biznisu. Spolu s manželom už zažiadali o zmluvy s veľkými online spoločnosťami, ako napríklad Amazon. V lete zase plánujú usporiadať kastingy na Slovensku a v Česku, počas ktorých budú hľadať nové tváre pre ďalšiu sezónu. Najväčším cieľom dvojice však zostáva nakrúcanie bollywoodskeho filmu na Slovensku.

Hlavné foto: Fotografia z obálky časopisu Avon (vľavo), na ktorej vzniku spolupracovala modelingová agentúra Dariny (vpravo).