18. mája 2020

Koronakríza priniesla prvé skutočne giganticky zlé výsledky veľkej banky. Japonský investičný konglomerát SoftBank, ktorý patrí jednému z najbohatších ľudí sveta Masajošimu Sonovi, ohlásil čistú stratu vyše osem miliárd eur.

Pandémia totiž spôsobila problémy mnohým  investíciám SoftBank, najmä startupu WeWork, ktorý sa špecializuje na zdieľanie kancelárskych priestorov.

Zlé výsledky SoftBank avizovala už minulý mesiac, keď varovala, že „zhoršujúce sa trhové prostredie“ ju tvrdo zasiahne. Čísla sú nakoniec ešte o čosi horšie, než sa čakalo. Čistá strata za rok do konca marca 2020 sa vyšplhala na 8,3 miliardy eur, prevádzková až na 11,7 miliardy eur.

Zakladateľ SoftBank, japonský multimiliardár Masajoši Son. FOTO: SITA, AP

Hlavným individuálnym akcionárom banky je známy japonský miliardár Masajoši Son. Vo výročnom Forbes rebríčku najbohatších ľudí sveta zostavovanom v marci figuruje s majetkom 16,6 miliardy dolárov na 56. mieste. Oproti marcu 2019 klesla hodnota jeho majetku o približne päť miliárd dolárov.

Kríza posiela slovenskú ekonomiku do hlbokých mínusových čísel.
Sú horšie, než sa čakalo

Son výsledky zdôvodnil slovami, že ich „nepriaznivo ovplyvnila globálna zdravotná kríza.“ Varoval tiež, že „ak bude pandémia pokračovať, neistota v investičných divíziách skupiny pretrvá až do nasledujúceho fiškálneho roka.“

SoftBank tiež oznámila dôležité zmeny v dozornej rade, z ktorej po 13 rokoch odchádza jej niekdajší predseda, čínsky miliardár Jack Ma. SoftBank dodala, že spolupracuje s firmami v jej kľúčovom fonde Vision Fund na tom, aby sa pripravili na „ďalšie zhoršenie podnikateľských podmienok.“

Čo vie o kríze Crowdberry? Perspektíva v neistej ekonomike
je lokálnosť, udržateľnosť a online

Vision Fund nakúpil obrovské podiely v mnohých perspektívnych startupoch zo Silicon Valley. Práve za investície do začínajúcich firiem čelil Son kritike, keďže podľa niektorých analytikov boli nadhodnotené a nemali jasné modely zisku.

Najväčšie problémy Sonovi spôsobil WeWork, miliardár však stál za svojou investíciou, dokonca svoj vklad aj napriek pribúdajúcim otázkam o stratégii WeWork zvýšil. Minulý rok však WeWork strácal hotovosť a zrušil plánovanú ponuku akcií na burze.

SoftBank Group a Vision Fund sa pritom zaviazali, že nakúpia ďalšie akcie tohto startupu, ale v apríli v rámci programu reštrukturalizácie plány zrušili. Zakladateľ WeWork Adam Neumann teraz žaluje SoftBank za jeho rozhodnutie, pričom tvrdí, že došlo k porušeniu zmluvy.

SoftBank sa snaží získať prostriedky na druhý gigantický “vizionársky investičný fond” v hodnote 100 miliárd dolárov. Investori sa však čoraz častejšie pýtajú, či údajne špičkové podniky, na ktoré sa zameriava SoftBank, skutočne ponúkajú niečo nové, povedal Masahiko Išino, analytik Tokai Tokyo Research Institute.

V marci, keď sa akciové trhy prepadli a ukázal sa rozsah pandémie, SoftBank oznámila plán predaja aktív za 41 miliárd dolárov na financovanie spätného odkúpenia akcií, zníženie dlhov a zvýšenie hotovostných rezerv.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso