Premiér Robert Fico návrh Európskej komisie opakovane kritizoval ako ideologický.
Ministri energetiky EÚ dnes podporili návrh na postupné ukončenie dovozu ruského plynu do Európskej únie. Úplný zákaz by mal platiť od 1. januára 2028. Podľa dánskeho predsedníctva v Rade EÚ kompromis nepodporili len dva štáty. V minulosti namietali najmä Slovensko a Maďarsko. Keďže na schválenie stačila kvalifikovaná väčšina, Bratislavu aj Budapešť dnes prehlasovali.
Návrh Európskej komisie z tohtoročného mája sa vzťahuje tak na plyn z plynovodov, ako aj na skvapalnený zemný plyn a je kľúčovým výstupom plánu REPowerEU. Minulý týždeň ho podporili aj europoslanci z výborov pre priemysel, výskum a energetiku a pre medzinárodný obchod, pričom sa očakáva skoré začatie takzvaných trialógov – rokovaní medzi Európskym parlamentom, Radou EÚ a Európskou komisiou.
2 min
2 min
Inflácia v eurozóne sa v júli priblížila k trom percentám. Potiahli ju najmä ceny energií
2 min
2 min
Carlsberg zvýšil zisk aj tržby, zlepšil celoročný výhľad
2 min
2 min
Geberit zvýšil tržby aj zisk, v obidvoch prípadoch prekonal odhady
3 min
3 min
Trumpova colná odysea pokračuje. Oznámil pozastavenie nových ciel USA voči Kanade
2 min
2 min
Home Depot prekvapil výsledkami. Američanom sa darí míňať na renovácie domov aj napriek útlmu bývania
2 min
2 min
J&T Banke klesol zisk o 11,4 percenta. Klientsky majetok však výrazne rastie
2 min
2 min
Wizz Air pridáva z Bratislavy ďalšiu novú linku, bude lietať do Sarajeva
2 min
2 min
BHP zvýšil zisk takmer o desatinu, potiahla ho meď
1 min
1 min
Všade samý miliardár: v Trumpovej vláde pôsobí rekordne veľa extrémne bohatých ľudí
2 min
2 min
Grécko do konca roka plánuje predčasne splatiť dlhy v objeme 13 miliárd eur, ušetrí na úrokoch
2 min
2 min
Fico chce zrýchliť zmenu vlastníctva v jadrovej spoločnosti. Zoštátnenie má prísť na jeseň
1 min
1 min
Poľsko bude do konca augusta uplatňovať cenový strop na benzín a naftu
3 min
3 min
Rast dlhu vyčerpal fiškálne možnosti, ďalšie krízy budú bolestivejšie, varuje rozpočtová rada
2 min
2 min
Sucho na Rýne a nízke hladiny ďalších nemeckých riek už ohrozujú dodávky v stavebnom sektore
3 min
3 min
Horúčavy výrazne škodia slovenským firmám, citeľne im klesajú tržby, vyčíslila NBS
Maďarsko a Slovensko ruský plyn stále odoberajú. Na ukončenie odberu oba štáty opakovane vyzývala EÚ aj viacerí lídri. V nedávnom prejave na Valnom zhromaždení OSN podobný krok požadoval aj americký prezident Donald Trump, ktorý následne o ruských energiách telefonoval priamo s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Slovenský premiér Robert Fico návrh Európskej komisie opakovane kritizoval ako ideologický. Uviedol, že povedie k rastu cien plynu, Slovensko príde o tranzitné poplatky za prepravu ruského plynu a, naopak, zaplatí viac za dopravu plynu z iných zdrojov pre vlastnú spotrebu. Upozornil aj na riziko arbitráže, ak Slovensko nedodrží kontrakt s ruským koncernom Gazprom na dodávky plynu.