23. júna 2020

Ministerstvo financií (MF) SR pripravilo štátnu záručnú schému pre bankové úvery, ktorá nie je určená len pre malé a stredné, ale prvýkrát aj veľké podniky. Má rámec 500 miliónov eur mesačne a MF preto očakáva, že vďaka tomu sa v najbližších troch mesiacoch dostane do ekonomiky dodatočných 1,5 miliardy eur.

Ako tiež uviedol štátny tajomník MF SR Marcel Klimek, že schému už odsúhlasila aj Európska komisia a rozbieha sa tento týždeň. Schéma bude pokrývať úvery nielen vo výške niekoľko desiatok alebo sto tisíc eur, ale aj vo výške miliónov eur, povedal Klimek.

Šéf Matadoru: Kríza prečistí trhy. Zostanú tí, ktorí myslia za hranice tradičného biznisu

Toto riešenie je podľa neho pre Slovensko počas krízy nevyhnutné a potrebné. „V časoch krízy dochádza k tomu, že opatrnosť núti ľudí, firmy a niekedy aj štát, aby boli opatrné vo výdavkoch, aby šetrili a neinvestovali. To však spôsobuje deflačnú špirálu, pretože ďalej škrtí hospodársky rast,“ povedal štátny tajomník.

„Aby sme sa my ako ministerstvo mohli prispôsobiť, poskytujeme štátne záruky, ktoré však nie sú bezhraničné. My ich poskytujeme na úrovni 80 respektíve 90 percent, a to preto, aby komerčné banky posudzovali jednotlivé riziká prípadov klientov, a zároveň sa spolupodieľali na riziku. Je to odskúšaný, v celej Európe uplatňovaný model,“ dodal Klimek.

Ako poznamenal, Slovensko 18. júna dostalo súhlasné stanovisko EK na túto garančnú schému. Postupovať bude prostredníctvom dvoch sprostredkovateľov – Slovak Investment Holding a Eximbanky. S nimi ministerstvo podpísalo zmluvu a v pondelok obidve inštitúcie vyzvali komerčné banky, aby začali podpisovať zmluvy a aplikovať procesy.

„Keďže tieto garančné schémy boli súčasťou veľkej dohody štátu s bankami, očakávame, že proces bude relatívne rýchly, a čoskoro sa budú môcť poskytovať prvé úvery pre klientov. Táto garančná schéma má rámec 500 miliónov eur mesačne. Očakávame, že počas najbližších troch mesiacov sa podarí dostať do ekonomiky 1,5 miliardy eur, čo bude mať na ňu zásadný efekt,“ vysvetlil Klimek.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?