11. októbra 2021

Protimonopolný úrad dnes (11. 10.) oznámil schválenie koncentrácie v biznise alternatívnych poštových operátorov. Podnikateľské skupiny milionárov Oszkára Világiho a Jána Sabola tým definitívne spoja sily s podnikateľmi známymi z IT biznisu v oblasti hybridnej pošty a e-billingu.

Rozhodnutie Protimonopolného úradu SR umožňuje spoločnostiam AZC, On Rail a PMK Invest zavŕšiť získanie kontroly nad spoločnosťami Billing Alliance, Zelená pošta SK a Digitance, ktoré pôsobia na trhu ako alternatívni poštoví operátori a poskytujú služby tzv. hybridnej pošty.

Ide najmä o tlač, obálkovanie a distribúciu papierových výpisov, faktúr či reklamných letákov, ktoré klient zadal v elektronickej podobe. 

Spoločnosť AZC patrí do ekonomickej skupiny podnikateľa Jána Sabola, ktorý má široký záber aktivít od výroby biopalív cez potravinárstvo a poľnohospodárstvo až po dopravu a reality. Patrí mu napríklad aj plnička minerálnej vody Budiš, liehovar St. Nicolaus či podiel vo farmaceutickej spoločnosti Saneca Pharmaceuticals v Hlohovci. Sabol tento rok obsadil 27. priečku rebríčka Forbes najbohatších Slovákov.

Protimonopolný úrad odobril koncentráciu v biznise s hybridnou poštou.  Ilustračné foto: Pexels/Tima Miroshnichenko

Holandský holding On Rail patrí do portfólia milionára Oszkára Világiho, ktorý šéfuje petrochemickému kolosu Slovnaft a spolu s rodinou podniká v potravinárstve aj polygrafii. Vlastník futbalového klubu DAC Dunajské Streda sa považuje za jedného z najvplyvnejších podnikateľov na Slovensku.

Reklama

Za spoločnosťou PMK Invest sú podnikatelia Peter Kotuliak, Štefan Petergáč a Jozef Mokrý, ktorí sú známi napríklad ako spoluvlastníci IT firiem Datalan, Tempest či Softip. PMK Invest sa venuje investičným aktivitám.

Na druhý pokus

Podnikateľské skupiny pôvodne ohlásili úradu dve samostatné koncentrácie, Protimonopolný úrad ich však spojil do jedného konania. „Úrad na základe komplexu zistených skutočností dospel k záveru, že transakcie prevodu Zelená pošta SK a Digitance a transakcia prevodu Billing Alliance mali od začiatku spoločný ekonomický cieľ a tvoria súčasť jednej komplexnej operácie,“ uvádza úrad na svojej webstránke.

Podnikateľom sa podaril razantný vstup do doručovateľského biznisu až na druhýkrát. V roku 2019 totiž úrad koncentráciu nepovolili pre obavy z deformácie trhovej súťaže. Világi, Sabol a investičná spoločnosť tria IT biznismenov vtedy chceli cez eseročku Biall nakúpiť akcie vtedajšieho lídra na trhu alternatívnych poštových operátorov spoločnosti Cromwell.

Štátnym strážcom trhu však prekážalo, že skupiny Jána Sabola a Oszkára Világiho mali podiely v akciovej spoločnosti Tatra Billing, ktorá v tom čase hrala na rovnakom ihrisku a mala pozíciu trhovej dvojky.

Pred opätovným oznámením koncentrácie antimonopolnému úradu v tomto roku podnikatelia predali svoje podiely v spoločnosti Tatra Billing bratislavskej akciovke Kainos.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?