2. júla 2019

Tržby za legálny predaj marihuany v USA vlani prvý raz v histórii prekročili 10 miliárd dolárov. Postupne, ako ďalšie štáty USA legalizujú užívanie kanabisu na medicínske či rekreačné účely, rastie aj trh. Najväčšie firmy obchodujúce s trávou majú hodnotu miliárd dolárov. Toto už viac nie je hra.     

2019: rekreačné užívanie ovládne trh

Keď sa vo februári 2014 prebojovali do finále NFL tímy Seattle Seahawks a Denver Broncos, médiá si všimli, že obe mužstvá pochádzajú zo štátov, ktoré vtedy ako prvé a jediné zlegalizovali rekreačné užívanie marihuany. Pred Super Bowlom tak zarobili aj obchodníci s trávou v Colorade, ktorí napiekli špeciálne koláče s futbalovou tematikou (v štáte Washington povolili predaj trávy až v júli). V Colorade to trvalo pol roka, kým tržby za voľne dostupnú marihuanu prekonali tie za kanabis na lekársky predpis.

Toto je 5 gastro trendov pre rok 2019.
Nájdete tu marihuanu i laboratórne proteíny

Za rok 2014 minuli ľudia v USA za legálne marihuanové produkty 4,6 miliardy dolárov, z toho 351 miliónov na rekreačné účely. Tento rok sa očakáva, že výnos z voľného predaja v USA po prvý raz v histórii prekoná tržby za marihuanu na predpis (medicínsky predaj je povolený v 33 štátoch USA), tržby by sa mali priblížiť k 17 miliardám dolárov. Podľa analytikov z Grand View Research by v roku 2025 mohol mať trh s marihuanou v USA hodnotu viac ako 146 miliárd dolárov.

Foto: Adobe Stock

Konopný namiesto javorového listu

USA je pre marihuanu najväčší trh (viac ako 90 percent globálneho trhu), trávovou veľmocou je však aj Kanada. Na webe nájdete nielen kanadskú vlajku s konopným listom namiesto javorového, ale aj verziu kanadskej hymny, kde sa namiesto O Canada, spieva O Cannabis. Severný sused USA zlegalizoval ako prvý štát na svete marihuanu na lekárske účely už v roku 2001, vlani v októbri sa Kanada stala prvým štátom v rámci krajín G7, ktorý celonárodne zlegalizoval marihuanu aj na rekreačné účely.

Profesionálne na marihuanu, alebo ako ovládnuť trh s fajkami a perami

Kanada jasne dominuje aj biznisu s marihuanovými produktmi. Najväčšia firma s kanabisom na svete Canopy Growth Corporation (trhová hodnota 15,6 miliardy dolárov) sídli v Ontariu. V roku 2014 to bola prvá marihuanová spoločnosť, ktorej akcie sa predávali na burze (v Toronte; od 2018 aj v New Yorku). Viac ako tretinu akcií firmy ovláda na alkohol orientovaná spoločnosť Constellation Brands (majiteľ vinárstva Robert Mondavi, piva Corona či High West Whiskey).

Kanabisoví milionári i celebrity

Biznis s marihuanou zarobil milióny amerických dolárov už viacerým. Na tráve zbohatli zakladatelia kanadských kanabisových firiem ako Cole Cacciavillani a John Cervini (Aphria Inc.), Bruce Linton (Canopy Growth Corporation) či Terry Booth (Aurora Cannabis Inc.), ktorí vlastnia akcie svojich firiem v hodnotách nad 100 miliónov USD.

Z rastúceho trhu s marihuanou sa však snažia vyťažiť aj celebrity. Tvárou odvetvia je určite raper Snoop Dogg, ktorý v roku 2015 založil vlastnú venture capital spoločnosť Casa Verde Capital, ktorá investuje výlučne do firiem v kanabisovom biznise. Kanadský herec Seth Rogen vlani založil spoločnosť Houseplant, ktorá trávu predáva i poskytuje osvetu. Herečka Whoopi Goldberg stojí za značkou medicínskych kanabisových produktov, ktoré majú poskytovať úľavu pri menštruačných bolestiach, 86-ročný country spevák Willie Nelson ponúka pod značkou Willie’s Reserve viacero produktov, medzi nimi aj vlastnú trávovú čokoládu.

 

Hlavné foto: Adobe Stock

Celý článok ste mohli nájsť v júnovom vydaní magazínu Forbes. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk