3. januára 2022

Rok 2021 bol skutočne zvláštny z pohľadu profesionálnej  kariéry. Nielenže milióny ľudí odišli z práce kvôli starostlivosti o rodinu či pre vyhorenie. Iní zasa stratili prácu pre krízu. No našla sa aj skupina známych a vplyvných ľudí, ktorí o zamestnanie – a niektorí aj o osobnú slobodu – prišli zväčša pre škandály, ktoré si spôsobili sami. Tým patrí tento prehľad.

Najznámejším spomedzi ľudí, ktorí sa minulý rok o prácu pripravili vlastnými chybami, je v USA nepochybne populárny guvernér štátu New Yorku Andrew Cuomo. Teda – už bývalý guvernér.

Andrew Cuomo, bývalý guvernér štátu New York

Guvernéra New Yorku Andrewa Cuoma pripravil o funkciu sexuálny škandál. FOTO: SITA, AP

Bol perfektným lídrom, chválili ho ako triezveho politika – hlas rozumu, ktorý viedol štát počas pandémie. Bol lepší ako jeho náprotivky vo Washingtone. Nebagatelizoval riziká.

V auguste 2021 však Andrew Cuomo odstúpil, keďže generálny prokurátor štátu New York zistil, že Cuomo sexuálne obťažoval 11 žien.

Odvtedy už ho obvinili z násilných dotykov a neprimeraných sexuálnych návrhov. Hoci obvinenia poprel, etická rada štátu New York mu prikázala, aby vrátil milióny dolárov v ziskoch z jeho pandemických memoárov.

Reklama

Chris Cuomo, bývalý moderátor CNN

Reportér CNN Chris Cuomo prišiel o miesto kvôli pomoci, ktorú poskytoval svojmu bratovi guvernérovi. FOTO: SITA, AP

Na začiatku pandémie boli programy, počas ktorých súrodenci debatovali a žartovali, ťahákom obrazoviek (Chris je mladší brat Andrewa, ktorého sme spomínali vyššie). Ale rodinná blízkosť sa dostala pod drobnohľad po tom, čo guvernéra začali vyšetrovať.

Chrisa vyhodila CNN v decembri po tom, čo sa objavili dôkazy, že prekročil novinársku hranicu v snahe pomôcť bratovi, dával mu rady pri vyjadreniach pre verejnosť a kontaktoval novinárov kvôli potenciálnym článkom.

Aj jeho „vyhadzov“ prišiel po vlastných obvineniach zo sexuálneho zneužívania, ktoré tiež poprel.

Jon Gruden, tréner amerického futbalu

Úspešný tréner amerického futbalu Jon Gruden sa stal obeťou vlastných rastistických mailov. FOTO: TASR, AP

Bývalý víťaz Super Bowlu odstúpil z pozície trénera Las Vegas Raiders v októbri po mediálnom preverovaní e-mailov plných homofóbnych, mizogýnnych alebo rasistických komentárov. E-maily, v ktorých Gruden údajne šíril fotografie polonahých žien a kritizoval a vysmieval sa komisárovi NFL Rogerovi Goodellovi, sa objavili ako súčasť vyšetrovania nesprávneho konania na pracovisku, ktoré sa ho priamo netýkalo.

Gruden sa bráni, žaluje ligu a Goodella za údajný únik e-mailov.

Ešte nechutnejší škandál pripravil o miesto aj slávneho hokejového trénera Joela Quennevilla. Niekdajší kouč Mariána Hossu z čias v Chicagu odstúpil po tom, ako sa prevalila stará aféra, týkajúca sa znásilnenia vtedajšieho Hossovho spoluhráča Kylea Beacha jedným z trénerov Chicaga.

Armie Hammer, herec

Armie Hammer ako prvý zľava na premiére filmu Krycie meno U.N.C.L.E. 10. FOTO: TASR/AP

Do roku 2021 vstúpil s filmovým projektom po boku Jennifer Lopez a kľúčovou rolou v televíznom seriáli o nakrúcaní Krstného otca.

Potom však prišli neoverené správy na Instagrame z anonymného účtu, že herec je údajne kanibal a rád by pil ľudskú krv. Pozornosť médií, ktoré sa mu začali venovať, priniesla ďalšie  obvinenia – zo zneužívania, znásilnenia a bizarného správania.

Hammer obvinenia odmietol ako „zákerné a falošné online útoky“, jeho právnik podal trestné oznámenia pre „poburujúce“ a „očividne nepravdivé“ útoky s tým, že kontakty vraj boli dobrovoľné.

Zastupujúca agentúra však Hammera vyhodila a následne odišiel na niekoľko mesiacov na liečenie. Teraz ho čaká neistota ohľadom budúcnosti.

Travis Scott, hip-hopová superstar

Travis Scott, niekdajší „našepkávač“ korporácií. FOTO: SITA, AP

Hip-hopová hviezda získal chválu Forbesu ako „našepkávač značiek“ v korporátnej Amerike. To sa však zmenilo po tragédii na jeho hudobnom festivale Astroworld v novembri, keď dav udupal 10 návštevníkov koncertu, ďalších zranil a vyvolal množstvo súdnych sporov.

Koho viniť, je zatiaľ nejasné, značky ako Anheuser-Busch, Nike či produkčná spoločnosť Mega64, sa od hviezdy dištancovali. Petícia Change.org s viac ako 60-tisíc podpismi zasa prinútila Billboard potvrdiť, že Scott nebude súčasťou zostavy hudobného festivalu Coachella 2022.

Scott sa ospravedlnil a ponúkol, že zaplatí náklady na pohreb obetí, čo však niektoré rodiny odmietli.

Topmanažéri Credit Suisse

FOTO: TASR, AP

Veľká globálna banka aktuálne prechádza reorganizáciou za 440 miliónov a zmenšuje portfólio svojich investičných služieb.

Prečo? Ide o dozvuky škandálu hedžového fondu Archegos a poskytovateľa finančných služieb Greensill, ktoré skolabovali na jar a spôsobili celý rad pokút.

Straty pre Credit Suisse z Archegosu dosiahli až 5,5 miliardy dolárov. Aby toho nebolo málo, Credit Suisse dostal aj pokutu 547 miliónov dolárov, za tajné pôžičky štátu Mozambik.

Štát, ktorý prešiel nedávno bankrotom, mal získať 200 miliónov z úplatkov, ktorých účelom malo byť nadobudnutie rybárskych lodí na lov tuniakov. V reťazi škandálov napokon nechýbalo ani špehovanie zamestnancov či samovražda detektíva.

Reklama

Rok plný škandálov si „vyžiadal hlavy“ šéfky compliance, šéfa investičného bankingu či šéfa komisie pre riziko.

Jack Ma, čínsky miliardár

Jack Ma, niekdajší najbohatší Číňan. FOTO: SITA, AP

Niekdajší najbohatší človek v Číne strávil veľkú časť roku 2021 mimo očí verejnosti. Zrejme nedobrovoľne. Čínski vládni regulátori tvrdo zakročili proti jeho spoločnostiam ešte v roku 2020, najskôr v novembri 2020 zrušili plánovanú IPO fintech divízie spoločnosti Alibaba Ant Group v odhadovanej hodnote 35 miliárd dolárov.

V apríli udreli aj na Alibabu (giganta elektronického obchodu, ktorý spoluzaložil Ma) pokutou 2,8 miliardy dolárov.  To je vôbec najvyššia protimonopolná sankcia uložená v Číne za porušenie protimonopolných pravidiel.

Trhová kapitalizácia firmy v roku 2021 klesla o polovicu, majetok Jacka Ma sa v rebríčku miliardárov znížil o 37 miliárd dolárov – čo predstavuje pokles o 37 %.

Če-jong Lee, dedič koncernu Samsung Electronics

Če-jong Lee Foto: SITA/AP

Na začiatku minulého roka potvrdil juhokórejský najvyšší súd trest za korupciu na dva a pol roka dedičovi kórejského koncernu, ktorého čistý majetok podľa odhadov dosiahol 9,4 miliárd dolárov a bol štvrtý v rebríčku 50 najbohatších ľudí v Kórei podľa magazínu Forbes.

Trest súvisí s korupčným škandálom ešte z roku 2016, ktorý viedol aj k pouličným protestom a napokon i zosadeniu vtedajšej juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje. Okresný súd v hlavnom meste Soul usvedčil I Če-jonga z podplácania exprezidentky a jej dôverníčky Čche Son-sil.

Výmenou za úplatky mal I Če-jong získať vládnu podporu pri zlúčení dvoch dcérskych spoločností Samsungu. Táto fúzia by mu údajne priniesla väčší vplyv v celom koncerne.

Autorkami článku sú  Jena McGregor, senior editorka Forbes.com a Diane Brady, zástupkyňa  managing editora Forbes.com, Robert Olsen, redaktor Forbes.com a Jemima McAvoy, redaktorka Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?