18. januára 2021

Dedič koncernu Samsung Electronics I Če-jong Lee sa pre obvinenie z korupcie na dva a pol roka vráti do väzenia. Rozhodol o tom juhokórejský najvyšší súd.

Lee, ktorého čisté imanie je podľa odhadov 9,4 miliárd dolárov, je štvrtý na zozname 50 najbohatších ľudí v Kórei podľa magazínu Forbes. Jeho trest súvisí s korupčným škandálom z roku 2016, ktorý viedol k pouličným protestom a napokon i zosadeniu vtedajšej juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje. Okresný súd v hlavnom meste Soul usvedčil I Če-jonga z podplácania exprezidentky a jej dôverníčky Čche Son-sil. To sa malo udiať prostredníctvom organizácií, ktoré táto dôverníčka riadila. Výmenou za úplatky mal I Če-jong získať vládnu podporu pri zlúčení dvoch dcérskych spoločností Samsungu. Táto fúzia by mu údajne priniesla väčší vplyv v celom koncerne.

Prokuratúra žiadala prísnejší trest

Právni zástupcovia dediča Samsungu označujú svojho klienta za obeť zneužívania moci zo strany exprezidentky a dohodu súvisiacu so zmienenou fúziou označili za súčasť „bežnej podnikateľskej činnosti“. Prokuratúra žiadala pre 52-ročného miliardára deväťročné väzenie.

Obhajcovia bezprostredne po verdikte neuviedli, či sa ich klient voči rozsudku odvolá. K verdiktu sa dosial nevyjadrila ani spoločnosť Samsung.

I Če-jonga Leeho odsúdili ešte 25. augusta 2017 na päť rokov väzenia. Okresný súd v Soule ho vtedy usvedčil z úplatkárstva, sprenevery a ďalších porušení zákona súvisiacich so zmieneným škandálom. Začiatkom roka 2018 však miliardára z väzenia prepustili, odvolací súd mu totiž pôvodný trest zmiernil na 2,5-ročný podmienečný trest a zbavil ho väčšiny kľúčových obvinení súvisiacich so zmieneným škandálom.

Reklama

Stratí podiel na rozhodovaní

V roku 2019 však najvyšší súd vrátil jeho prípad na opätovné prerokovanie nižšiemu súdu, a to z dôvodu, že pri predošlom procese došlo k podceneniu rozsahu I Če-jongovho úplatkárstva. Uviedol pri tom, že za úplatky by sa mali považovať aj peniaze, ktoré Samsung vynaložil na kúpu troch dostihových koní pre dcéru exprezidentkinej dôverníčky a tiež na dotovanie nadácie zimných športov, ktorú viedla zase dôverníčkina neter.

Rozsudok bude mať značný dopad na vedenie technologického giganta. I Če-jonga odstavia od všetkých zásadných rozhodnutí v rodinnej firme Samsung Electronics, ktorá je významným výrobcom smartfónov či polovodičov, v najnevhodnejšom období. Technologický gigant sa vyrovnáva nielen s pandémiou koronavírusu a geopolitickým napätím medzi Čínou a USA, ale po tom, čo vlani v októbri zomrel rodinný patriarcha Lee Kun-Hee, jeho funkcia šéfa Samsungu zostala neobsadená.

Článok vyšiel na Forbes.com, autorom je redaktor Robert Olsen. Použité boli aj informácie, ktoré zverejnila TASR.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?