16. novembra 2021

Biotechnologická spoločnosť Sotio, ktorú vlastní skupina PFF, získala výhradnú licenciu a uzavrela opčnú zmluvu s LegoChem Biosciences Inc. (LCB). Ide o juhokórejskú biotechnologickú spoločnosť, ktorá sa zameriava na vývoj vlastných prípravkov ADC – špeciálnych protinádorových látok.

Cena, za ktorú sa Sotio k látke dostalo, je ohromná. LCB má nárok až na 1,0275 miliardy dolárov. Závisí to však aj od dosiahnutia určitých vývojových a regulačných fáz. V prípade, že budú prípravky uvedené na trh, má tiež nárok na licenčné poplatky z predaja. Približne 29,5 milióna z tejto čiastky je splatných v najbližšej budúcnosti.

Nové účinné lieky

Výška investície naznačuje, že spoločnosť prípravku verí. Ambíciou Sotia je priniesť na trh jedinečný liek proti nádorovým ochoreniam. Ak sa ju firme podarí naplniť, bude mať okrem kreditu za prelomový vedecký objav aj astronomické zisky.

Zodpovedá tomu aj výška investície. Juhokórejská látka je „novou guľôčkou v rulete“, teda v portfóliu liekov, s ktorými sa Sotio usiluje o triumf.

„Inovatívne prípravky ADC vyvíjame už niekoľko rokov. Na konci tohto roka plánujeme podať aj žiadosť o schválenie prvej klinickej štúdie pre náš hlavný program SOT102,“ hovorí generálny riaditeľ Sotia Radek Špíšek.

Reklama

„Vďaka licenčnej zmluve s LegoChem môžeme rozšíriť portfólio protinádorových prípravkov o ďalšie programy, ktoré sa zameriavajú na rôzne typy nádorov. Veríme, že vďaka ADC platformy od LegoChem budeme môcť pacientom priniesť účinné lieky.“

Patentovaná technológia

Sotio získala práva, vďaka ktorým môže ADC technológie využiť pri vývoji piatich nových prípravkov zameraných proti konkrétnym nádorovým antigénom.

ADC sú nosiče cytostatík, ktoré dokážu cielene vybrať nádorovú bunku, naviazať sa na jej povrch, vniknúť do nej a uvoľniť účinné liečivo bez toho, aby poškodili zdravé bunky.

Nová dohoda umožňuje Sotiu kombinovať vlastné vyvinuté protilátky s technológiou ADC. Spoločnosť nesie zodpovednosť za výskum, predklinický a klinický vývoj, aj za uvedenie produktov ADC na trh.

LCB bude so Sotiom na výskume úzko spolupracovať. Bude tiež vyrábať komponenty, ktoré potrebujú na využitie patentovanej technológie ConjuAll™. Aj k nej má Sotio na základe zmluvy prístup.

„Vďaka svojim skúsenostiam a strategickému pôsobeniu v oblasti vývoja ADC je pre nás Sotio ideálny partner. Tešíme sa na intenzívnu spoluprácu na inovatívnych projektoch,“ povedal prezident LCB, doktor Yong-Zu Kim.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz. Jeho autorom je redaktor Filip Saiver.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?