13. októbra 2021

Magazín Forbes zostavil najnovší rebríček najúspešnejších, a tým pádom najbohatších Čechov a Češiek. Tohtoročný rebríček odráža pandemické časy a má toľko zmien ako už dlho nie.

Po prvýkrát mu vládne žena – Renáta Kellnerová. Vdova po zakladateľovi a hlavnom majiteľovi PPF Petrovi Kellnerovi ovláda spolu so svojou rodinou majetok v hodnote takmer 14,8 miliardy eur. Do doby, kým bude vysporiadané dedičstvo, budú ona a jej rodina uvádzaní ako majitelia niekoľkých firiem v tejto hodnote.

Rebríček má deväť nováčikov a ešte nikdy ich toľko nebolo tak vysoko. Tomáš Čupr, zakladateľ a spolumajiteľ firmy Rohlik.cz, je na 26. mieste, zakladateľ firmy ShipMonk Jan Bednář je tridsiaty druhý.

Rebríček najbohatších Čechov si môžete pozrieť TU.

Do rebríčka sa dostali aj Zdeněk Šoustal a Milan Kratina z firmy Accolade, Josef Průša a Ondřej Průša z Prusa Research, manželia Kijonkoví zo Zásielkovne či Marcel Soural z Trigemy a Hubert Palán zo startupu Productboard. Z toho je zrejmé, že sa mimoriadne darilo sektoru e-commerce a technologickým startupom.

Aj z toho dôvodu sa stal skokanom roka Aleš Zavoral, zakladateľ online obchodného domu Alza.cz. Jeho majetok sme tento rok odhadli na viac než 2,5 miliardy eur, po prvýkrát sme pre výpočet jeho hodnoty použili porovnanie s e-commerce retailermi obchodovanými na verejných trhoch. Práve v tomto sektore hodnota spoločností a ich akcií v uplynulom roku enormne rástla.

Reklama

Bohatí ešte bohatšími

Cez pandémiu svet zažíva obdobie vrcholov na akciových trhoch, čo zdvíha multiplikátory, cez ktoré sa ocenenie firiem tiež počíta ako nikdy predtým. Aj preto má stovka najbohatších tento rok dokopy majetok vo výške 63 miliárd eur (vlani to bolo okolo 51 miliárd).

Spodná hranica pre zaradenie do stovky najúspešnejších sa posunula z minuloročných 60 miliónov eur na približne 98,5 milióna. Drvivej väčšine podnikateľov majetok a jeho ocenenie rástli, len v ôsmich prípadoch smerovala hodnota nadol.

Na výpočty použil magazín Forbes hodnoty k 15. septembru 2021 a vychádzal z účtovných závierok roka 2020. Forbes hodnotí podľa metodiky svojej materskej organizácie zisky, obraty a dlhy firiem, pozerá sa na ich cash flow a konzultuje ohodnotenie s burzovými a finančnými analytikmi.

Odhadovanie hodnoty majetku

Vychádza tiež z rozhovorov so samotnými majiteľmi firiem, s ich CEO a spolupracovníkmi. „Venujeme výpočtom maximálnu pozornosť a úsilie. Vždy to bude však maximálne možný kvalifikovaný odhad a nie úplne presná suma,“ pripomína šéfredaktor českého Forbesu Petr Šimůnek.

„Hodnotu spoločností a tým aj majetku najúspešnejších českých podnikateliek a podnikateľov spoľahlivo stanoví vždy až trh pri ich prípadnom predaji,“ dodáva.

Svetová verzia časopisu Forbes sa odhadom majetku najúspešnejších a najbohatších ľudí zaoberá už od roku 1987, česká verzia rebríčka vychádza od roka 2012.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Petr Šimůnek.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?