17. septembra 2021

Český magazín Forbes sa už po šiesty raz pozrel na niekoľko desiatok dravých českých firiem a spoločne s poprednými českými investormi z nich vybrali tie najlepšie.

Ktorý český startup má za sebou najlepší rok a pred sebou vzrušujúcu budúcnosť?

1. Rohlík

FOTO: Rohlík

„Musíš si prestať myslieť, že každý západný podnikateľ je trikrát chytrejší než ty,“ hovorí zakladateľ úspešného startupu, ktorý odvážne mieri na západoeurópsky trh

Online supermarket Rohlík Tomáša Čupra prvýkrát kraľuje rebríčku najlepších českých startupov a za sebou má parádny rok. V Česku a v Maďarsku generuje zisk, začal rozvážať v Rakúsku a Nemecku a od investorov získal celkovo 290 miliónov dolárov. Cieľ je jasný – stať sa popredným európskym hráčom.

2. Productboard

FOTO: Productboard

Startup, ktorý sa najviac podobá hviezdnym technologickým príbehom zo Silicon Valley, prvýkrát za posledné roky nekraľuje rebríčku. Spoluzakladatelia Hubert Palán a Daniel Hejl však stále mieria ku hviezdam.

Reklama

Ich inovatívne prepojenie zákazníka s produktovým tímom si získava stále nových veľkých klientov, medzi ktorých patria okrem iného aj Microsoft či Avast. A zo sto zamestnancov sa počas pandémie rozšírili na tri stovky.

3. Prusa Research

Josef Průša. FOTO: David Turecký

Josef Průša začal podnikať pred deviatimi rokmi v obchode na pražskom Smíchove. Dnes je jeho spoločnosť Prusa Research jedným z troch najväčších výrobcov 3D tlačiarní na svete a dodáva svoje výrobky firmám a inštitúciám ako SpaceX Elona Muska, NASA alebo napríklad prestížnej MIT.

„Tlačiareň na peniaze,“ glosoval vlani český tlačiarenský zázrak jeden z investorov z nášho poradného panelu expertov. Firma Josefa Průšu počas pandemického roka predala vyše sto tisíc 3D tlačiarní, čo je historicky najviac.

Utŕžila za to zhruba 85 miliónov eur so ziskom EBITDA blížiacim sa k 20 miliónom eur.

4. CDN77

Zdeněk Cendra. FOTO: Tomáš Gregor

Rovnako ako Prusa Research, aj Zdeněk Cendra svoje impérium vybudoval bez investorov. A rovnako ako továreň na 3D tlačiarne zažila rekordný rok aj CDN77.

Spoločnosť v súčasnosti obsluhuje viac ako 10-tisíc fyzických serverov, prostredníctvom ktorých zabezpečuje infraštruktúru pre viac ako polovicu českého (a časť svetového) internetu.

Viac ako 51  miliónov eur tržieb a EBITDA okolo 16 miliónov eur. To hovorí samo za seba.

5. Manta

Tomáš Krátký. FOTO: MANTA

Na rozdiel od spomínanej štvorice sa startup Tomáša Krátkeho ešte nepohybuje v takých cifrách, ale podľa expertného panelu i metodiky českého Forbesu je na ceste k nim.

Manta vyrába nástroj na sledovanie dátových tokov v systémoch veľkých firiem a poskytuje kompletný prehľad o tom, odkiaľ a kam dáta tečú a ako sa po ceste menia.

Pôvodný článok vyšiel na Forbes.cz. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?