8. novembra 2020

Jeden človek, dva životy. Sir Frank Lowy je austrálsko-izraelský biznismen, ktorého majetok Forbes odhaduje na 5,7 miliardy dolárov. Jeho nákupné centrá pozná celý svet: Sydney, Londýn či Manhattan. Predtým, ako sám hovorí, bol „malým židovským chlapcom z Fiľakova“, ktorému holokaust zobral otca a detstvo. 

Pár dní pred svojimi 90. narodeninami, ktoré oslavuje 22. októbra, poskytol Lowy slovenskému vydaniu Forbesu rozhovor, v ktorom na linke Bratislava – Tel Aviv vyrozprával svoj strhujúci životný príbeh. Ten sa začal v jeho rodnom meste Fiľakovo. „Zažil som tam pekné aj zlé časy, na prvých osem rokov, ktoré som prežil v Československu, nemám zlého slova,“ hovorí. V roku 1938 sa však antisemitizmus vo Fiľakove „rozhorel ako suché triesky,“ dodáva.

Po dramatických vojnových časoch v Európe a neskôr na Blízkom východe pri zakladaní štátu Izrael si Frank Lowy našiel nový domov v Austrálii, kam sa prisťahoval v roku 1952.

Zakrátko si tam otvoril obchod a kaviareň, čo boli základné kamene jeho budúceho svetového biznisu. „Naša kaviareň bola len druhá v Austrálii, ktorá mala pravý taliansky espresso kávovar. V okolí žilo mnoho Talianov, a tak sa nám darilo. Nás imigrantov volali noví Austrálčania a ,starí’ Austrálčania k nám boli veľmi prívetiví.“

Reklama

V roku 2010 bol sir Frank Lowy najbohatším človekom Austrálie a svoje obchodné centrá v rámci siete Westfield riadil spolu so svojimi troma synmi. O osem rokov však Lowyovci svoje podiely vo firme predali a vybudovanému impériu dali zbohom.

„Na takéto rozhodnutie neplatia rady zo žiadnej knihy. Nijaký expert vám nepovie, ako ho urobiť. Musíte vnímať, v akej pozícii života ste. A musíte sa primerane rozhodnúť,“ povedal o životnom obchode Lowy.

So sirom Frankom Lowym sa rozprávali redaktori Milan Čupka a Peter Matijek.

Celý rozhovor si môžete prečítať v novembrovom vydaní magazínu Forbes

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?