3. júla 2020

Po mesiacoch neistoty sa miliardárovi sirovi Richardovi Bransonovi pravdepodobne podarilo vyriešiť hrozbu, ktorá dostala na kolená jeho biznisové impérium Virgin.

Podľa správ z tohto týždňa získala Virgin Group 250 miliónov dolárov na záchranu problémovej leteckej spoločnosti Virgin Atlantic. Zdroj blízky transakcii povedal americkému Forbesu, že „tri a pol mesiaca dlhá makačka“ konečne prináša výsledky. Formálne potvrdenie transakcie by malo prísť v polovici júla.

Jeden z najznámejších anglických miliardárov prežíval mizerné obdobie. Od marca ho prenasledovali vyjadrenia britských politikov v parlamente, že by na záchranu svojej skupiny mal použiť vlastné zdroje a tiež otázky o jeho daňovom statuse a rezidencii na Britských panenských ostrovoch.

Miliardár Branson čelí kritike – britskú vládu požiadal o pomoc v koronakríze

Nálada v skupine sa však zlepšila, Branson má na dosah balík v celkovej hodnote 1,3 miliardy dolárov, ktoré majú zachrániť jeho impérium po príchode koronakrízy. Päťsto miliónov dostane od Delty, 300 miliónov v rámci dlhového financovania od skupiny Elliott Management a 500 miliónov prišlo vďaka predaju akcií Virgin Galactic od mája do júna.

Podľa článku Financial Times zo stredy 1. júla poskytne Virgin Group okamžite 250 miliónov v hotovosti na podporu Virgin Atlantic a ďalší akcionári pridajú 500 miliónov. Delta vlastní 49 percent Virgin Atlantic. Dvestopäťdesiat miliónov predstavuje polovicu balíka, ktorý vznikol predajom akcií.

Treťou časťou záchranného plánu je končiace sa rokovanie s hedžovým fondom miliardára Paula Singera, Elliott Management. Spolu s finančníkmi Centerbridge Partners a hedžovým fondom Davidson Kempner Capital Management má Virgin získať ďalších 300 miliónov dlhového financovania.

Na stole majú byť tri ponuky, ani jedna neráta s prevodom podielov, a všetky sú tak podľa zdroja Forbesu súčasťou „otvoreného dlhového financovania.“

Likvidita je späť

Vďaka 500 miliónom z narýchlo odpredaných akcií Virgin Galactic má skupina Virgin možnosť zachrániť budúcnosť svojich hlavných firiem, najmä Virgin Atlantic. Zdroje však prišli aj vďaka predaju akcií Virgin Orbit, Bransonovej malej satelitnej firmy, o ktorej potenciále rád hovorí, ale ktorá je stále iba v investičnej a rastovej fáze svojho biznisového cyklu.

Ako šetria British Airways? S odborármi sa veľmi nemaznajú

Letecká spoločnosť Virgin Australia je naopak možno na konci svojho života, v apríli išla do nútenej správy. Od Bransona by však teraz mohla dostať rekapitalizačnú injekciu. Náklady by mohli predstavovať asi 69 miliónov dolárov.

Bransonov desaťpercentný podiel vo Virgin Australia sa počas nútenej správy stratil, CEO Virgin Group Josh Bayliss však zdôraznil, že Branson ešte v Austrálii nepovedal posledné slovo. Skupina bude podľa neho spolupracovať so správcami, investormi a vládou, „aby zaistila, že Austrálii zostanú dve letecké spoločnosti.“

Bransonovi sa tak po mesiacoch podarilo poskladať potrebné dieliky skladačky. Prvým je Galactic, ktorý je najviac likvidným Bransonovým aktívom, a prežil aj pozitívny vývoj ceny akcií – v polovici marca síce padli z 20 na 9 dolárov, ale v máji už stáli okolo 17 dolárov. Nútený výpredaj tak pre skupinu bol o čosi menej bolestivý.

V máji sa Bransonovej Virgin Orbit nepodaril prvý test vesmírnej rakety, ktorú vypustil Boeing 747 “Cosmic Girl.” FOTO: SITA, AP

Po druhé, žiadosť o pôžičky, ktorá prilákala napríklad Elliott, sa stretla s „extrémne veľkým záujmom“. Na vrchole pandémie to také isté nebolo. V apríli povedala britská vláda, že nepomôže, a zdá sa, že zabralo až angažovanie investičnej banky Houlihan Lokey, ktorá pôžičky zohnala.

Napokon, dohodu s odborármi Virgin Atlantic sa podarilo dosiahnuť skôr, ako sa očakávalo. Hoci tritisíc zamestnancov prišlo o prácu, komunikácia bola „otvorená a konsenzuálna.“

Na porovnanie, britskí poslanci nedávno označili British Airways, úhlavného konkurenta Virginu, za „národnú hanbu“ a snahu manažmentu vyhodiť 12-tisíc zamestnancov a 30-tisíc dať novú zmluvu, nazvalo „kalkulovanou snahou o vytĺkanie kapitálu z pandémie.“

David Dawkins je redaktor Forbes.com, píše o európskych miliardároch.ň

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?