21. apríla 2020

Miliardár Richard Branson reagoval na kritiku toho, ako jeho skupina Virgin (ne)zvláda krízu spôsobenú koronavírusom. Branson napísal list, v ktorom poďakoval svojim 70-tisíc zamestnancom a vyjadril sa aj k neprajným komentárom, ktoré spájajú jeho nedávnu žiadosť o pomoc adresovanú britskej vláde s majetkom, ktorým disponuje.

Už od začiatku pandémie čelil miliardár Richard Branson kritike. Najmä po tom, ako hneď v jej počiatkoch požiadal zamestnancov svojich aerolínií, aby si vzali osem týždňov neplateného voľna.

Reakcia na kritiku

Odozva nenechala na seba dlho čakať. Britský poslanec Richard Fuller ho otvorene skritizoval v parlamente s tým, že Branson by mal použiť svoje rozsiahle zdroje na to, aby počas najbližšieho obdobia zamestnancom riadne uhradil mzdu.

Približne v tom čase dosahoval Bransonov majetok hodnotu 3,8 miliardy amerických dolárov. Dnes už dosahuje hodnotu 4,4 miliardy dolárov, vďaka čomu ho americký Forbes zaraďuje na 565. miesto zoznamu najbohatších ľudí sveta.

Richard Branson patrí medzi najbohatších ľudí, on sa sťažuje, že hodnotu jeho majetku počítajú novinári z valuácie jeho biznisu pred krízou. Foto: SITA/AP

Forbes navyše pripomenul, že veľká časť z jeho majetku, odhadom asi 600 miliónov amerických dolárov, leží v banke, kde vďaka úrokom kontinuálne rastie. Ďalšie peniaze má miliardár vložené v rôznych súkromných a verejných investíciách.

Reklama

Branson sa však proti tomuto tvrdeniu vo svojom liste ohradil. „Videl som množstvo komentárov na môj majetok, avšak jeho výšku počítajú na základe predkrízovej hodnoty skupiny Virgin, nie po nej. Navyše, v banke nemám uloženú takú veľkú hotovosť, ktorú by som vedel z nej vybrať. Počas uplynulých rokov som nikdy z firmy nevyťahoval zisky, namiesto toho som ich opäť investoval do ďalších biznisov, aby som vytváral pridanú hodnotu a nové príležitosti,“ protestoval Branson.

Jeff Bezos je o 6,4 miliardy dolárov bohatší.
Akcie Amazonu dosiahli nový rekord

„Problémom je, že žiadne peniaze neprichádzajú, ale obrovské množstvo ich odchádza,“ doplnil na margo krízy.

Minulý mesiac pritom na záchranu budúcnosti 70-tisíc zamestnancov, ktorým dávajú prácu jeho spoločnosti, presunul zhruba 250 miliónov dolárov. Potvrdil, že tento balík nepochádza priamo z jeho aerolínií Virgin Atlantic, ale z materskej skupiny Virgin Group a ďalších firiem, ktoré vlastní.

Daňové problémy v raji

Miliardár čelí aj kritike ohľadom toho, že neplatí dane z príjmu do britskej pokladnice, keďže aj spolu s firmami sídli na Britských panenských ostrovoch, ktoré sú známym daňovým rajom. Branson však v otvorenom liste adresuje aj túto výčitku.

„Moja manželka Joan a ja sme neopustili Veľkú Britániu kvôli daniam, ale jednoducho kvôli našej láske pre Britské panenské ostrovy, menovite pre Necker Island na okraji tohto súostrovia, ktorý som odkúpil ako neobývaný ešte ako 29-ročný. Počas nasledujúcich rokov sme si tu vybudovali naše rodinné sídlo,“ vysvetľuje miliardár v liste. Na ostrov sa s rodinou presťahoval pred 14 rokmi.

Ostrov Necker Island v lokalite Britských panenských ostrovov. Foto: Forbes.com/Necker Island

Necker Island je pritom známym privátnym ostrovom, ktorý Branson využíva aj na biznis. Môžete si ho prenajať za 87,5-tisíca dolárov na noc. Branson iba na ostrove zamestnáva 175 ľudí.

Branson už avizoval, že svoj milovaný ostrov ponúkne bankám ako zálohu, pokiaľ od britskej vlády dostane pôžičku vo výške 500 miliónov libier, ktorá pomôže jeho aerolíniám preklenúť krízové obdobie.

Peniaze od britskej vlády

Richard Branson totiž už dlhšie zdôrazňuje, že jeho aerolínie Virgin Atlantic zúfalo potrebujú od britskej vlády peniaze na to, aby prekonali pandémiu. V opačnom prípade sú podľa neho v ohrození státisíce pracovných miest naprieč celým leteckým sektorom.

„Urobíme všetko, čo je v našich silách pre to, aby sme udržali naše aerolínie vo vzduchu, ale potrebujeme od vlády pomoc. Najmä teraz, keď čelíme bezprecedentnej neistote a netušíme, ako dlho budú lietadlá na zemi,“ doplnil v liste, ktorý od svojho zverejnenia získal veľkú publicitu.

Branson ďalej dodal, že nechce od vlády peniaze formou daru, ale skôr ako komerčnú pôžičku, ktorú spoločnosť splatí za dohodnutých podmienok.

Richard Branson sa bojí o budúcnosť svojich aerolínií Virgin Atlantic. Foto: SITA/AP

„Výsledkom tejto krízy je, že mnohé aerolínie vo svete potrebujú pomoc od vlády a viaceré ich už dostali. Ak by sa tak nestalo, v leteckom sektore by nezostala žiadna konkurencia a boli by ohrozené nielen státisíce pracovných miest, ale aj plynulosť leteckej dopravy či konektivita letov, čo by ďalej znamenalo obrovskú stratu pre celé odvetvie.“

Branson tiež v liste pripomenul, že jeho aerolínie Virgin Atlantic začali písať svoj príbeh s jedným komerčným strojom pred 36 rokmi. Počas rokov sa vypracovali na veľkú spoločnosť a stali sa konkurentom gigantu British Airways, ktorý prinútili bojovať zubami-nechtami o svojich zákazníkov.

Rekordný dar: Jack Dorsey z Twitteru
dá na boj s koronavírusom miliardu dolárov

Virgin Atlantic požiadalo britskú vládu o pomoc už skôr, no minulý týždeň sa aerolínie dočkali odpovede. Vláda im odkázala, aby svoju žiadosť o záchranný balíček vo výške 500 miliónov britských libier (622 miliónov amerických dolárov) podali znovu. Podľa správ Financial Times vláda z návrhu aerolínií nebola nijako nadšená.

Redaktor David Dawkins píše o majetkoch bohatých Európanov. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Reklama
Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?