25. júna 2021

Stať sa miliardárom nie je jednoduché, preto tento status dosiahne len hŕstka ľudí z celého sveta. Ešte menej je ich z radov mileniálov, keďže nahromadiť taký majetok v relatívne mladom veku sa podarí len vyvoleným.

Spoločnosť Physical Gold analyzovala údaje amerického Forbesu, aby zistila, v ktorých odvetviach sa „zrodilo“ najviac miliardárov z radov mileniálov (vo veku od 23 do 38 rokov).

Bezkonkurenčne najviac mladých miliardárov pracuje v oblasti technológií (ich majetok presiahol 250 miliárd USD), nasleduje odvetvie financií a investovania, avšak už s veľkým odstupom (ich majetok je v porovnaní s technologickým odvetvím len 24,6 mld. USD). Zaujímavé je, že ani jeden miliardár mileniál nemá korene v odvetviach ako stavebníctvo, hazard a stávkovanie, logistika, šport či telekomunikácie.

Facebook a TikTok na špičke

Na špičke rebríčka je, samozrejme, zakladateľ a CEO Facebooku Mark Zuckerberg s hodnotou majetku vo výške 97 miliárd dolárov, čo ho radí na piate miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes za rok 2021. Keby sme sa však pozreli na hodnotu jeho majetku v reálnom čase, dnes by už presahovala 120 miliárd dolárov, a to najmä vďaka rekordným tržbám spoločnosti za prvý štvrťrok 2021.

Po Zuckerbergovi je najbohatším mileniálom zakladateľ známej platformy TikTok Zhang Yiming, ktorého majetok Forbes odhaduje na 35,6 miliardy dolárov. Materskou spoločnosťou TikToku, ktorú Yiming založil v roku 2012, je technologická firma ByteDance so sídlom v Pekingu.

Reklama

Je to zároveň najväčšia čínska technologická spoločnosť na zdieľanie mediálneho obsahu. V roku 2013 bol Zhang Yiming členom rebríčka amerického Forbesu 30 pod 30.

Asana

Na treťom mieste medzi miliardármi mileniálmi je Dustin Moskovitz, Zuckerbergov spolubývajúci z Harvardu, ktorý bol v roku 2004 pri zrode Facebooku. Spoločnosť opustil v roku 2008 a následne založil webovú a mobilnú aplikáciu Asana, ktorú odvtedy vedie ako CEO. Veľká časť jeho majetku však stále pochádza z dvoch percent akcií Facebooku.

Telegram

Štvrtým mladým miliardárom je vývojár ďalšieho komunikačného softvéru Pavel Durov. Jeho cloudovú službu Telegram používa zhruba 500 miliónov ľudí na celom svete. Neskôr založil aj „ruský Facebook“ s názvom Vkontakte – najväčšiu ruskú sociálnu sieť.

Walmart

Za technologických gigantov sa zaradil vnuk zakladateľa maloobchodnej spoločnosti Walmart Samuela M. Waltona, ktorý zdedil slušné imanie po tragickej smrti svojho otca v roku 2005. Lukas Walton vlastní akcie spoločností Walmart, First Solar a Arvest Bank, hoci ani v jednej z nich nepracuje. V rebríčku miliardárov je na 127. mieste.

Pozrite si jedenástku najbohatších mileniálov a po ňom rebríček 12 odvetví, v ktorých mladí miliardári podnikajú.

Podľa tohto rebríčka je na svete 78 miliardárov vo veku od 23 do 38 rokov a celková hodnota ich majetku je 418,6 miliárd dolárov. Pôvod miliardárov: Spojené štáty (33,3 %), Čína (20,5 %), Nemecko (10,3 %), Rusko (5,1 %), Brazília (5,1 %), Hongkong (5,1 %), Dánsko (3,8 %), Austrália (3,8 %), Švédsko (2,6%), Kanada (2,6 %), Írsko (2,6%), Nórsko (1,3%), Veľká Británia (1,3 %), India (1,3 %) and Fínsko (1,3 %).

 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?