24. januára 2018

Jedna z najúspešnejších slovenských firiem v zahraničí, mobilná navigácia Sygic, mení svojho výkonného riaditeľa. Michal Štencl, doterajší CEO firmy, skončil vo svojej funkcii. Stalo sa tak od januára tohto roka. 

Podľa tlačového vyhlásenia, ktoré zaslala médiám hovorkyňa spoločnosti Daniela Vunhu, Štencl spoločnosť neopúšťa úplne, zostáva aktívnym predsedom predstavenstva. „Po štrnástich rokoch v pozícii CEO a každoročného rastu sa ako predseda predstavenstva plánuje viac sústrediť na stratégiu, venovať novým trendom a opustiť tak dennú operatívu,“ oznamuje spoločnosť vo vyhlásení.

„Sygic rastie veľmi dynamickým tempom, čím sa zvyšujú aj nároky na dennú operatívu. Trh sa mení veľmi rýchlo, preto sa teším, že svoju pozornosť upriamim ešte viac ako doteraz na nové trendy a stratégiu firmy, aby sme aj naďalej prinášali našim používateľom tie najpokročilejšie funkcie,“ napísal pre médiá Štencl.

ZľavaDňa mení vlastníka.
Odchádza šéf nášho najväčšieho zľavového portálu

Na poste CEO ho nahradí doterajšia „dvojka“ spoločnosti Martin Strigač, ktorý doposiaľ pôsobil na pozícii viceprezidenta pre podnikové riešenia. Martin Strigač pôsobí v spoločnosti Sygic od januára 2015. Predtým strávil päť rokov na pozícii riaditeľa stredoeurópskej divízie spoločnosti Asseco.  Programovaniu sa venoval už od detstva a po štúdiu riadenia a informačných technológií na Žilinskej univerzite, postupne získaval odborné aj manažérske skúsenosti v spoločnostiach na Slovensku aj v zahraničí.

Reklama
 
Martin Strigač pôsobil doposiaľ v Sygicu ako VP Enterprise Solutions Director. Foto: Sygic. 

„S Martinom Strigačom sme si od začiatku jeho pôsobenia v Sygicu porozumeli tak v operatívnych ako aj strategických témach, takže verím, že je to správna voľba a Martin je človek na správnom mieste,“ okomentoval Štencl svoje rozhodnutie.

Strigač povedal, že byť CEO je pre neho obrovská výzva a naznačil, že firma má na najbližšie roky pripravených hneď niekoľko zaujímavých noviniek.

Sygic je najsťahovanejšia offline navigácia na svete. Používa ju 200 miliónov ľudí, pričom je k dispozícii v dvesto krajinách sveta a v 40 rôznych jazykoch. Má pritom viac ako 2000 obchodných partnerov v 115 krajinách sveta.

Slovenský startupista v európskom 30pod30:
Andrej Pančík spojil aj charitu a Biebera

Od roku 2010 firma viac ako strojnásobila tržby. Predvlani s nimi presiahla 19 miliónov eur, pri vygenerovaní čistého zisku na úrovni 5,5 milióna.

Michal Štencl bol na čele firmy od jej vzniku v roku 2004, pričom ju aj ako 25-ročný spoluzakladal. „Najprv sme boli offline navigácia. Teraz sme hybridná, ktorá pri cestovaní zasiela online informácie, napríklad najvýhodnejšie ceny palív na trase. Alebo možnosti na parkovanie. Budete prichádzať do cieľového miesta a automaticky sa vám ukážu voľné parkovacie miesta aj s cenami. V budúcnosti budete môcť rovno v aplikácii zaplatiť aj parkovné,“ spomínal Štencl na postupnú transformáciu firmy v rozhovore pre Forbes spred troch rokov.

Michal Štencl založil vo svojich 25 rokoch najrýchlejšie rastúcu IT spoločnosť na Slovensku, ktorá priniesla do sveta smartfónov prvú navigačnú aplikáciu pre iPhone.

Odchádzajúci CEO má na konte viacero úspešných ocenení: naposledy sa stal IT osobnosťou roka 2017. Je aj držiteľom ocenenia Podnikateľ roka 2009 podľa EY. Medzinárodná stanica BBC ho označila za muža stojaceho za jednou z najúspešnejších aplikácií na svete.

Štencl sa dlhodobo zaujíma o školstvo. Na otázku Forbesu, čo brzdí firmu pri jej raketovom raste, odpovedal v roku 2015 takto: „Potrebovali by sme rýchlejšie najímať. Slovensko v počte kvalifikovaných absolventov kríva. Pre mňa je to asi jediná agenda, ktorej by som sa chcel venovať aj mimo firemných vecí. Musíme niečo spraviť s naším školstvom alebo ho rovno obísť a vtiahnuť ľudí do programovania.“

Minulý rok sa aj z tohto dôvodu spojil Sygic s herným štúdiom Pixel Federation a vytvorili vlastný IT vzdelávací program Butterfly Effect, pri ktorom spolupracujú aj s odborníkmi z Fínska.

Zdroj titulnej foto: Sygic (archív)