27. marca 2020

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová sa aktuálne nachádza na Havaji. Je riaditeľkou stanice HI-SEAS, pôvodne vyvinutej pre NASA na výskum ľudských vzťahov a psychologických ťažkostí, ktorým budú musieť čeliť astronauti počas dlhodobých pobytov vo vesmíre. Sama sa zúčastnila na viacerých simulovaných misiách na Mesiac a na Mars. Jej skúsenosti dnes môžu pomôcť mnohým, ktorí sa vyrovnávajú so sociálnou izoláciou počas pandémie nového koronavírusu.   

V čase našej komunikácie ochorenie Covid-19 dorazilo už aj na Havajské ostrovy. Celkovo tam k 24. marcu mali 77 prípadov, päť z nich na ostrove, kde Musilová žije a pracuje. „Opatrenia podobné tým, ktoré teraz platia na Slovensku, zaviedol guvernér len pred pár dňami. Prvá vlna paniky už ale prišla v polovici februára, vtedy ľudia z obchodov vykúpili toaletný papier. Súvisí to s pár rokov starou traumou, keď kvôli štrajku nebol na Havaji v obchodoch toaleťák niekoľko týždňov a Havajčania na to dodnes nevedia zabudnúť,“ opisovala situáciu na ostrovoch v Tichom oceáne slovenská astrobiologička.

Michaela Musilová (uprostred) na Havaji pred habitatom HI-SEAS. Foto: archív Michaely Musilovej

Americké médiá najskôr šírili informácie, že je to vlastne len iná chrípka a stačí si umývať ruky. „Až pred pár týždňami začali konečne kolovať správne poznatky o tom, čo koronavírus skutočne spôsobuje a že je veľmi nákazlivý. Firmy jedna po druhej nariaďovali home office, ľudia si držia odstup, sprísnili sa aj opatrenia voči pasažierom na výletných lodiach. Našťastie, Havajčania sú pomerne disciplinovaní, zažili si už hurikány, výbuchy sopiek, zemetrasenia, cunami… Problém bol skôr s turistami, ale 21. marca guvernér nariadil pre každého, kto príde na ostrovy, karanténu. Havaj sa tak stal prvým americkým štátom, ktorý úplne zatvoril hranice,“ dodala Musilová.  

Ako bojujem s úzkosťami z koronavírusu?
Pomáha mi týchto 10 tipov od psychológov

Stanica HI-SEAS, ktorej Slovenka šéfuje, je otvorená pre vesmírne agentúry a firmy z celého sveta. Tento rok organizuje a vedie najmä simulované misie na Mesiac a Mars v spolupráci s NASA a Európskou vesmírnou agentúrou. Ich cieľom je pripraviť personál a technológiu na to, aby raz ľudstvo mohlo žiť a pracovať na týchto mimozemských objektoch.

Reklama

„Robíme rôzne výskumy, pestujeme rastliny v simulovaných podmienkach, skúmame lávové tunely, pretože v podobných by na Marse aj dnes mohol existovať život, testujeme aj robotov a robotické vozidlá, medzi inými aj rover slovenskej výroby od firmy RoboTech Vision,“ opisuje Musilová.    

Na simulovaných misiách sa však testujú aj ľudské vzťahy. Musilová s tým má už šesťročné skúsenosti, počas ktorých zažila vyše 20 misií. „Najdlhšia trvala niečo vyše mesiaca. Mala som absolvovať aj osemmesačnú simulovanú misiu NASA v roku 2018, no tú sme, žiaľ, museli prerušiť pre zranenie jedného člena posádky,“ dodáva astrobiologička.

Aj preto rozumie úzkostným stavom, ktoré momentálne zažíva mnoho ľudí, ktorí podobnú izoláciu možno nikdy nezažili. Habitat stanice HI-SEAS má pritom priemer len 12 metrov a šesť ľudí v ňom trávi týždne, niekedy aj mesiace, takmer bez nároku na súkromie. Zásah zvonku je v prísnom režime povolený len v prípade ohrozenia života, čo sa práve stalo na spomínanej misii v roku 2018. 

Rady, ako si v takomto režime zachovať dobrú psychickú kondíciu, prinášame v druhej polovici tohto článku, zaujímalo nás však, ako sú astronauti pripravení na to, že nemôžu vidieť blízkych a ani im pomôcť v prípade núdze.

„Astronautov cvičia na množstvo ťažkých situácií. Existujú protokoly na to, ako riešiť situáciu, kedy musia oznámiť astronautovi na misii, že sa stalo na Zemi niečo zlé. Takú udalosť pekne zachytáva kniha Marťan. Utajovanie pravdy pred posádkou môže mať často ešte horšie následky, preto je dobré postupovať opatrne, ale úprimne. Astronautov už vopred trénujú tak, aby zvýšili ich toleranciu stresu,“ dodáva.   

„Najťažší moment počas misií pre mňa nastal, keď som sa dozvedela, že mi zomrel člen rodiny. Nemohla som zavolať rodine, ísť na pohreb, ani sa ísť von vyvetrať. Zostalo mi len okno, cez ktoré som sa mohla pozerať von. ” Foto: archív Michaely Musilovej

Napokon, Michaela sama podobnú situáciu zažila. „Najťažší moment počas misií pre mňa nastal, keď som sa dozvedela, že mi zomrel člen rodiny. Nemohla som spraviť nič z toho, čo by som chcela – zavolať rodine, ísť na pohreb, dokonca som sa ani nemohla ísť von vyvetrať. Bola som uzavretá v habitate a zostalo mi len okno, cez ktoré som sa mohla pozerať von. To bol môj jediný únik z môjho mimozemského sveta. Bolo to veľmi náročné, ale nemohla som s tým nič spraviť. Bola som veliteľka misie a musela som sa postarať o moju posádku,“ spomína. 

Rok 2020 bude pre lety do kozmu prelomový. Ako je na tom Muskov SpaceX?

Útechu našla čiastočne aj v rozhovoroch s posádkou. „Bola som k nim úprimná s povedala som im, že budem nejaký čas nesvoja. Poprosila som ich o pochopenie. Všetci boli veľmi milí a nápomocní. Pravidelne sa ma pýtali, ako sa mám a prišli ma objať. S rodinou som si písala a aj na pohrebe som bola takým virtuálnym spôsobom. Vďaka kolegom na misii a rodine na diaľku som to v poriadku zvládla. Kľúčové bolo, že som to nedusila v sebe a išla som si poplakať či porozprávať sa s niekým, keď to bolo treba,“ uzatvára.

8 rád Michaely Musilovej, ako v psychickej pohode prežiť izoláciu:

Väčšina misií, ktorých som sa zúčastnila, či ktoré som viedla ako veliteľka, bola zameraná na to, ako budú ľudia zvládať dlhodobé vesmírne misie a ako vybrať správnu posádku, ktorá tie misie úspešne zvládne. Toto sú moje postrehy, ktoré by snáď mohli pomôcť ľuďom, ktorí sa v snahe zabránenia šírenia nového koronavírusu sociálne izolujú:  

Naplánujte si celé dni

Jednou zo zásad simulovaných misií na Mars či Mesiac je správny time manažment. Pre astronautov treba vytvoriť plný program. Rovnako ako na Medzinárodnej vesmírnej stanici, aj náš program bol niekedy rozdelený aj do 5-minútových intervalov. Každý deň sme mali všetko naprogramované od rána do večera. Misie sú drahé a čas treba využiť naplno, bolo to ale aj preto, aby sa astronauti nenudili, lebo to spôsobuje problémy a zvyšuje riziko depresií. Na osobné záležitosti nám zostala len hodinka po večeroch. Zachovajte si teda rutinu aj vy, skúste pracovať v tých istých hodinách, ako ste boli zvyknutí predtým, naplánujte si aj voľnočasové aktivity. Upratujte, šite rúška, naučte sa nový jazyk, dôležité je, aby vás to napĺňalo. Radosti si nenechávajte len na víkend, ak ste zvyknutí sa napríklad každý štvrtok stretávať s kamarátmi, naplánujte si na ten deň s nimi hovor cez Skype.  

Majte trpezlivosť s ľuďmi

Buďte ohľaduplní a majte trpezlivosť s ľuďmi, s ktorými ste uzatvorení. Každý zvláda túto situáciu inak a musíme si navzájom pomáhať. Ak vás správanie druhého člena v domácnosti irituje, v pokoji sa s ním o tom porozprávajte. Je nesmierne dôležité nedusiť to v sebe, pretože by ste potom mohli „vybuchnúť“.

Porozprávajte sa a nájdite kompromisy a riešenia. Pomôže, ak si každý v domácnosti vyhradí miesto a čas pre seba. Miesto na pauzu od „nútenej“ socializácie. My sme napríklad celý deň pracovali na vlastných projektoch a stretli sme sa všetci šiesti na misii len počas jedál (raňajky, obed, večera). Vtedy sme sa rozprávali o našich zážitkoch, ale prebrali sme aj problémy, ktoré sa týkajú všetkých. Robili sme to pravidelne, aby sme sa vyhli tomu, že sa pohádame, nebodaj pobijeme a prestaneme spolupracovať.

Komunikujte so svetom

Počas simulovaných misií na Mars trvalo vyše 20 minút, kým naša správa dorazila na Zem a rovnako dlho, kým sme dostali odpoveď. Aj v krízovej situácií to znamenalo čakať vyše 40 minút na reakciu. Nemohli sme sa tak naživo rozprávať s blízkymi a už vôbec sme nemali prístup na sociálne siete a podobne. Zvládli sme to tak, že sme si pravidelne písali s rodinou a kamarátmi na Zemi počas našej hodinky voľného času po večeroch. Každá správa, ktorú sme dostali nás potešila. Mali sme sa tak na čo tešiť a necítili sme sa až tak odrezaní od sveta. Ak sa cítite sami, je dôležité sa neizolovať. Odporúčam aj obklopovať sa humorom. Všetky tie meme, ktoré teraz kolujú na internete, sú skvelé. Určite si pozrite občas nejaký vtipný film a prečítajte si dobrú knihu. Treba si udržiavať pozitívnu energiu.

Rozumne nakladajte so zásobami

Jednou z vecÍ, ktoré sme robili na začiatku každej misie, bol inventár toho, čo máme a s čím musíme prežiť tých x týždňov, či mesiacov. Ten sme potom pravidelne kontrolovali, aby sme náhodou neminuli príliš rýchlo zásobu sušenej zeleniny či mäsa. Stalo sa, že niektoré posádky si nedávali pozor a zjedli hneď na začiatku všetko ovocie a minuli príliš veľa vody. Potom museli prežiť týždne bez vitamínov a bez sprchy. To platí aj pre vás v domácej izolácii. Mať prehľad nad zásobami je kľúčová vec. Keď si budete pravidelne kontrolovať, čo doma máte a dokupovať len to, čo sa vám začne rýchlo míňať, tak sa zbytočne všetko nevytratí z obchodov a nebude to chýbať ďalším ľudom, ktorí si to nestihli včas kúpiť. 

Vymýšľajte aj bláznivé veci

Určite by som odporúčala, aby ste si teraz pravidelne spestrovali život netradičnými vecami a činnosťami: skúste uvariť niečo úplne nové, zmeňte si rozmiestnenie obrazov či nábytku v byte. Je dôležité neprepadnúť pocitu, že ste v tom istom nudnom „väzení“. Potešte všetky zmysly: čuch, chuť, zrak, sluch a aj hmat (napríklad sa na prechádzke dotknite kvetín). Na misiách to bolo ťažké, pretože sme výpravy do terénu mohli robiť len v skafandri a s povolením z riadiaceho strediska z predošlého dňa. Skafander bol ťažký, zle sa nám v ňom dýchalo a cítili sme akurát vlastný pot. Pre zmysly nič moc. Naša strava bola astronautská – vysušená. Museli sme si ju veľmi koreniť, aby mala akú-takú chuť. Občas nám vôbec nechutilo jesť. Jediné riešenie bolo práve experimentovanie s novými receptami a akékoľvek narušenie jednotvárnosti.  

Udržujte v prevádzke príbytok i telo

Dbajte na údržbu domácnosti. Dávajte pozor na to, aby všetko fungovalo tak, ako má. V tejto situácii sa naozaj nechcete ocitnúť bez fungujúceho sporáka či so zatekajúcou strechou. Na misiách to predstavovalo existenčné riziko. Pravidelne tiež cvičte, ideálne aspoň pol hodinu päťkrát do týždňa. Prospeje to telu i duši. Ak nemôžete chodiť do fitka, nájdite si videá online a cvičte podľa nich. Ak je to možné, choďte občas na prechádzku na čerstvý vzduch a na slnko, ale udržujte pritom bezpečnú vzdialenosť od ostatných, čiže aspoň dva metre.  

Píšte si denník

Toto je doba na písanie denníkov. Žijeme v situácií, akú si nepamätá väčšina generácií a je výnimočná pre ľudí na celom svete. Sú to skutočne historické chvíle, na ktoré raz budeme spomínať. Stálo by za to zapísať si, ako ste ich prežívali. NASA aj nám odporúčala si písať každý deň poznámky do denníka. Pri písaní som cítila aj úľavu, človek tým dá časť ťarchy dole z pliec.  

Reklama

Pripomínajte si, že to má zmysel

Na záver odporúčam, aby ste si pravidelne pripomínali, prečo toto celé podstupujete, že to je všetko pre vyššie dobro. Že to robíte pre tých, ktorých by mohol vírus najviac ohroziť. Že zachraňujete životy. Pocit užitočnosti pomáha mnohým ľuďom a preto neváhajte napríklad aj ponúknuť pomoc niekomu, kto ju potrebuje, napríklad starším susedom s nákupom. Aj my sme si na misiách pripomínali, že to robíme pre dobro ľudstva – aby sme raz mohli žiť na Mesiaci a na Marse. A vy to robíte pre dobro ľudstva takisto. 

Michaela Musilová je astrobiologička, ktorá sa zameriava na výskum života v extrémnych prostrediach. Doktorát získala na University of Bristol. Podieľala sa na viacerých projektoch NASA a Európskej vesmírnej agentúry. Ako členka aj veliteľka posádok sa zúčastnila na viac ako 20 simulovaných misiách na Mars a na Mesiac. V súčasnosti je riaditeľkou stanice HI-SEAS na Havajských ostrovoch. Pôsobí aj ako hosťujúca profesorka na Fakule elektrotechniky a informatiky STU. V roku 2015 bola súčasťou slovenského rebríčka Forbes 30pod30.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?